Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hongkong chce demokraciu, pol milióna ľudí vyšlo do ulíc
Vyše pol milióna obyvateľov Hongkongu v utorok vyšlo do ulíc, kde požadovali uskutočnenie demokratizačných reforiem. Ide o najmasovejšiu demonštráciu, odkedy Čína v roku 1997 opäť získala kontrolu nad týmto bývalým britským teritóriom. Hongkong, 1. júla 2014. Foto: SITA/AP
1. júla 2014 SprávySvet od SITASITA Diskusia()

Video: V Hongkongu bojovalo za demokraciu pol milióna ľudí

HONGKONG 1. júla (WEBNOVINY) – Viac ako pol milióna obyvateľov Hongkongu v utorok vyšlo do ulíc, kde požadovali uskutočnenie demokratizačných reforiem.

Obrazom: Hongkong chce demokraciu, pol milióna ľudí vyšlo do ulíc

Ide tak o najmasovejšiu demonštráciu, odkedy Čína v roku 1997 opäť získala kontrolu nad týmto bývalým britským teritóriom. Polícia podľa miestnych médií účasť odhadla na približne 100-tisíc protestujúcich.

Odpoveď na referendum

Demonštrácia súvisí s nedávnym neoficiálnym referendom, na ktorom sa zúčastnilo už takmer 800-tisíc obyvateľov čínskeho poloautonómneho územia. Hlasujúci vyzývajú na prijatie demokratických reforiem, ktoré majú umožniť slobodné voľby guvernéra.

Takmer 90 percent účastníkov hlasovalo za odmietnutie akejkoľvek politickej reformy, ktorá nespĺňa medzinárodné štandardy. Svoj názor vyjadrila takmer štvrtina oprávnených voličov vo viac ako sedemmiliónovom Hongkongu.

Video: Hongkong vyšiel do ulíc, aby žiadal o demokraciu

Jedna krajina, dva systémy

Organizátori vyzvali vládu v Pekingu, aby výsledky desať dní trvajúceho plebiscitu prebiehajúceho najmä prostredníctvom internetu vzala na vedomie a podnikla patričné reformy. Štátne médiá ho však už označili za „nevlastenecké a motivované politickou paranojou“.

Hongkong sa vrátil do Číny s prísľubom ponechania širokej demokracie a so sloganom „jedna krajina, dva systémy“. Čínska vláda vtedy prisľúbila Hongkongu plnú demokraciu tak, ako to bolo za 150 rokov koloniálnej vlády Veľkej Británie.

Odporúčané články

Státisíce Hongkončanov hlasovali proti politike Pekingu Situácia na Ukrajine je výsledkom demokracie, varujú Číňania

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Svet

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...