Video: V Košiciach otvorili Kulturpark pre širokú verejnosť

V Košiciach otvorili Kulturpark pre širokú verejno
Návštevníci v pavilóne Steel Park počas otvorenia najväčšieho investičného projektu EHMK 2013 - Kasárne/Kulturpark. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 2. septembra (WEBNOVINY) – Kasárne/Kulturpark v Košiciach, najväčší a najrozsiahlejší investičný projekt v rámci EHMK 2013, slávnostne otvorili v pondelok popoludní za účasti ministra kultúry Mareka Maďariča.

Slúžiť bude širokej verejnosti, domácim i zahraničným umelcom.

Celkové náklady na rekonštrukciu budov bývalých kasární a vojenských skladov na Kukučínovej ulici v Košiciach presiahli 26 miliónov eur.

Z verejnosti neprístupného areálu vzniklo multižánrové a kreatívne centrum, ktoré Košičanom a návštevníkom mesta ponúkne kultúrne a umelecké využitie.

Minister Maďarič po prehliadke areálu uviedol, že bol tu, keď sa kládol základný kameň, a tak vie porovnávať minulosť a súčasnosť. „Som nadšený a žičím Košičanom tento areál, ale aj Kunsthale a ďalšie projekty. Košice dostávajú obrovský impulz a verím, že ho využijú na rozvoj umenia a kultúry, aby sa stali kreatívnym miestom a ťahúňom kreatívnej ekonomiky,“ povedal Maďarič. Doložil, že základnou úlohou bude udržateľnosť naštartovaných projektov.

Obrazom: EHMK 2013 – Otvorenie projektu Kasárne/Kulturpark

„Po ročnom úsilí sa nám podarilo doviesť posledný z ôsmich investičných projektov do úspešného záveru. Verím, že si sem Košičania nájdu cestu a budú aktívne tráviť voľný čas,“ povedal primátor Košíc Richard Raši.

„Najdôležitejšie z môjho pohľadu je, že Kulturpark je otvorený v plnom rozsahu. Tento náročný investičný projekt je po architektonickej stránke zvládnutý veľmi dobre a dokázal skĺbiť staré a nové objekty umiestnené v parku do jedného celku,“ uviedol riaditeľ neziskovej organizácie Košice 2013 Ján Sudzina. Autorom projektu je Irakli Eristavi, ktorý so svojím projektom vyhral súťaž. Uviedol, že koncepcia spočívala v tom, že sa predtým uzavretý priestor obohnaný plotom otvoril a vznikol nový verejný priestor s dvoma námestiami

Kasárne/Kulturpark je účelovo postavený komplex budov z konca 19. storočia s industriálnym rázom, ktorý je zasadený do historického parku a nachádza sa v bezprostrednej blízkosti centra mesta. Kultúrne centrum vytvára priestor pre stretávanie sa, tvorbu, spájanie a prezentáciu rôznych druhov a žánrov umenia. Okrem toho tu boli vybudované aj nové moderné menšie objekty, ktoré korešpondujú s kasárenskými budovami.

V Kulturparku sa nachádzajú prezentačné priestory – viaceré viacúčelové sály, výstavné priestory, ateliéry, kreatívne štúdiá, priestory pre organizovanie workshopov, kancelárie pre administratívu a letné kino. Je tu aj priestor na rezidenčné pobyty zahraničných umelcov. Návštevníkom slúži podzemné parkovisko. Návštevníci tu môžu v parku na trávniku stráviť napríklad príjemný piknik. Nezabudlo sa ani na najmladších účastníkov, ktorým bude od konca septembra slúžiť Steel park.

Ojedinelý projekt vznikol spoluprácou mesta, spoločnosti U. S. Steel Košice, SAV, Univerzity P. J. Šafárika a Technickej univerzity Košice. Jeho ambíciou je interaktívnou formou popularizovať medzi mládežou vedné a technické disciplíny. Expozícia umožní aktívne hranie sa s exponátmi, ovládať elektromagnetický žeriav, či vysokozdvižnú plošinu, alebo prejsť sa v špeciálnych topánkach po šikmej magnetickej lávke.

Video: EHMK 2013 – Otvorenie projektu Kasárne/Kulturpark

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Raši