Video: V Riu už opäť veje slovenská vlajka, nechýbala samba

Slovenská výprava na paralympijských hrách v Riu
Slovenská výprava na paralympijských hrách v Riu de Janeiro. Foto: facebook.com/SlovenskyParalympijskyVybor

RIO DE JANEIRO 4. septembra (WebNoviny.sk) – V paralympijskej dedine v Riu de Janeiro v sobotu krátko po pätnástej hodine popoludní brazílskeho času slávnostne vztýčili slovenskú štátnu vlajku.

Je to neklamný znak, že olympijský sviatok po vyše dvoch týždňoch od jeho skončenia vystrieda paralympijský vrchol pre tých, ktorí každý deň prekračujú svoj tieň a prekonávajú svoje limity. Paralympijské hry v Brazílii sa začnú v stredu 7. septembra a záverečný ceremoniál ich ukončí 18. septembra.

„Strašne je tu dobre. Super atmosféra, som spokojná,“ nadchýnala sa Lenka Ďurdinová, reprezentantka v boccii. Zároveň jedna z deviatich slovenských športovkýň, ktorá zažíva v Riu svoju paralympijskú premiéru. S rozšírenými zreničkami sledovala brazílskych tanečníkov a tanečníčky rovnako ako stolný tenista Peter Mihálik. Ten zapózoval spolu s dobrovoľníčkou Natáliou pred objektívom Romana Benického, aj sa zavlnil v rytme samby. „Zatancovali sme si v rámci možností,“ reagoval pohotovo na otázku, či ho brazílske rytmy nedvíhali z vozíka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pri tónoch slovenskej hymny mnohým prebehli zimomriavky na chrbte. Na stožiar v paralympijskej dedine vystúpala slovenská vlajka. Neklamný znak, že slovenská výprava už je začlenená v Riu do veľkej paralympijskej rodiny.

Ešte predtým privítala slovenských športovcov spolu s výpravou Singapuru a Turecka starostka dediny, dvojnásobná olympijská medailistka z Atlanty a Sydney – basketbalistka Janeth Arcainová. Vedúci výpravy Samuel Roško jej odovzdal spomienkové predmety Slovenského paralympijského výboru a spoločne so športovcami si vypočul hymnu. Všetci veria, že zaznie ešte neraz aj na vyhlasovaniach víťazov paralympijských hier v Riu.

Práve starostka dediny Janeth Arcainová zmobilizovala na základe urgencií slovenskej výpravy technikov, ktorí do noci odstraňovali nedostatky v ubytovacích priestoroch paralympionikov. „Nebolo ich málo a niektoré doslova zapáchali. Akoby sa po OH dedina stala mestom duchov… Našťastie, znova ožíva a aj podmienky pre športovcov sa z hodiny na hodinu zlepšujú,“ uvádza sa v tlačovej správe Slovenského paralympijského výboru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom