Video: V Rusku sa zrútilo dubajské lietadlo, neprežil nikto

Havária lietadla spoločnosti flydubai v Rusku
Príčina havárie nie je známa, zaviniť ju podľa médií mohla slabá viditeľnosť a zlé poveternostné podmienky. Rostov nad Donom, 19. marec 2016. Foto: SITA/AP

Rostov na Done/Dubaj 19. marca (WebNoviny.sk) – Nikto zo 62 ľudí na palube neprežil haváriu lietadla nízkonákladovej spoločnosti flydubai, ktoré sa dnes zrútilo na letisku v ruskom meste Rostov na Done, ležiacom neďaleko ukrajinských hraníc približne 950 kilometrov južne Moskvy.

Príčina nehody je zatiaľ neznáma

Z 55 cestujúcich letu FZ981, ktorí sa v čase nešťastia nachádzali na palube Boeingu 737-800 letiaceho z Dubaja do Rostova na Done, bolo 33 žien, 18 mužov a štyri deti. Išlo o 44 občanov Ruska, osem Ukrajincov, dvoch Indov a jedného Uzbeka, oznámili aerolínie flydubai.

Okrem cestujúcich zahynulo aj sedem členov posádky. Pilot pochádzal z Cypru, druhý pilot bol Španiel. O národnosti zvyšných členov posádky spoločnosť neinformovala. Obaja piloti mali nalietaných takmer 6000 hodín.

Boeing sa zrútil o 03.40 h miestneho času (01.40 h SEČ) vo vzdialenosti približne 250 metrov od konca pristávacej dráhy. Zatiaľ nie je známe, čo nehodu spôsobilo, avšak jej pravdepodobnou príčinou mohla byť zlá viditeľnosť a silný bočný vietor.

Stroj krúžil dve hodiny nad letiskom

Stroj štartoval z Dubaja v Spojených arabských emirátoch o 19.20 h SEČ a v Rostove na Done mal pristáť o 23.40 h SEČ.

Nešťastiu predchádzal jeden nevydarený pristávací manéver, po ktorom stroj dve hodiny krúžil nad letiskom.

S kontrolnou vežou posádka normálne komunikovala, okrem iného aj o počasí. Televízia Rossija24 s odvolaním sa na vyšetrovateľov uviedla, že kapitán chcel prerušiť aj druhý pokus o pristátie, lietadlo sa však z výšky približne 1200 metrov nečakane zrútilo na zem pod ostrým uhlom.

Na portáli YouTube bol zverejnený záznam posledných siedmich minút komunikácie letiskovej veže a posádky, z ktorého však nič nesvedčí o problémoch na palube.

Video: Záznam komunikácie posádky a letiskovej veže

Našli sa obe čierne skrinky

Havarovaný boeing bol vyrobený v roku 2011 a naposledy ho kontrolovali 21. januára tohto roku. Ide o prvé nešťastie lietadla spoločnosti flydubai pôsobiacej od roku 2009.

Krátko po nešťastí sa našli obe čierne skrinky. Ruský prezident Vladimir Putin vyslovil sústrasť pozostalým obetí.

Na vyšetrovaní nešťastia sa okrem Ruska budú podieľať aj odborníci zo Spojených arabských emirátov, USA a Francúzska, informovala agentúra TASS.

Dubaj je obľúbenou destináciou ruských dovolenkárov, žije a pracuje tam aj veľa vysťahovalcov z Ruska. Flydubai lietajú do Rostova na Done od roku 2013.

Video: Lietadlo spoločnosti flydubai havarovalo pri pokuse o pristátie

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie Flydubai