Video: V Turecku útočili teroristi, zabili desiatky ľudí

V tureckom meste pri Sýrii vybuchla bomba, obetí je mnoho
Foto: SITA/AP

ISTANBUL 20. júla (WEBNOVINY) – Najmenej 27 mŕtvych a takmer 100 zranených si vyžiadal v pondelok výbuch v tureckom meste Suruč v blízkosti hraníc so Sýriou. Podľa tureckého ministerstva vnútra išlo o teroristický útok, informovala agentúra Reuters.

K výbuchu došlo neďaleko sýrskych hraníc

K výbuchu došlo pred kultúrnym centrom mesta Suruč, ktoré leží desať kilometrov od sýrskych hraníc. Miestne úrady nevylúčili, že išlo o samovražedný bombový útok, uviedla predstaviteľka prokurdskej Ľudovodemokratickej strany (HDP) Pervin Buldanová.

K výbuchu podľa nej došlo v čase, keď sa v kultúrnom centre zišla turecká a kurdská mládež, a to pred plánovaným výletom do sýrskeho mesta Kobané, ktoré v júni ovládli kurdskí bojovníci po bojoch s militantmi z organizácie Islamský štát.

Video: V meste Suruč pri Sýrii vybuchla bomba

https://www.youtube.com/watch?v=70vpfblVIgU

Turecko posilní hranice so Sýriou

Turecko posilní bezpečnostné opatrenia na svojich hraniciach so Sýriou v reakcii na pondelňajší samovražedný útok.

„Stretli sme sa s bezpečnostnými činiteľmi a pripravovali sme kroky, ktoré podnikneme. Zachováme a posilníme opatrenia na našej hranici zo Sýriou,“ vyhlásil na tlačovej konferencii turecký premiér Ahmet Davutoglu, ktorého citovala agentúra Reuters.

Všetky predbežné dôkazy podľa Davutogla naznačujú, že za samovražedným bombovým útokom v Suruči na juhovýchode Turecka stojí extrémistická organizácia Islamský štát (IS), ktorá však zatiaľ zodpovednosť oficiálne neprevzala.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas návštevy Cypru vydal vyhlásenie, v ktorom „osobne odsúdil a preklial“ páchateľov tohto barbarského činu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ahmet DavutogluRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan