Video: Vedci objavili pod ľadovcom obrovský kaňon

Ladovec
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – Vedci objavili pod grónskym ľadovcom obrovský kaňon, ktorý pred štyrmi miliónmi rokov vytvorila rieka vlievajúca sa do Severného ľadového oceánu.

Jeho dĺžka by mala dosahovať 800 kilometrov, zatiaľ čo hĺbka 800 metrov. Skrytý kaňon je tak väčší ako známy Veľký kaňon, ktorý sa nachádza v americkom štáte Arizona.

Roklina sa tiahne zo stredu Grónska až k severnému pobrežiu, pričom ju zakrýva až tri kilometre hrubá vrstva ľadu. Podľa odborníkov kaňon plní dôležitú úlohu pri odvádzaní vody z rozpusteného ľadu.

Tímu vedcov z Veľkej Británie a Nemecka sa vraj podarilo kaňon objaviť náhodou pri skúmaní podnebia. Vedúci výskumu Jonathan Bamber z Bristolskej univerzity si myslí, že ich objav dokazuje, že Zem ešte nie je úplne zmapovaná. „Zo satelitných snímok, ktoré sú dostupné aj prostredníctvom telefónu, môžeme usúdiť, že Zem sa už podarilo zmapovať. Avšak je tu zrejme aj mnoho vecí čakajúcich na objavenie. Sme skutočne unesení naším nálezom, je to naozaj životný úspech nájsť niečo takýchto rozmerov,“ povedal.

https://www.youtube.com/watch?v=SZYIi3Mn0Hs

Podľa Davida Vaughana z British Antarctic Survey v Cambridge môže toho grónsky a antarktický ľad skrývať ešte viac. „Je to celkom prekvapujúce, že sa im podarilo objaviť tento kaňon. Grónsko nie je také veľké, aby skrývalo roklinu takejto veľkosti, ktorej sa navyše podarilo pretrvať aj zaľadnenie“ vysvetlil. Dodal, že kaňon bol naposledy odkrytý zhruba pred 100-tisíc rokmi a je možné, že v ňom pravdepodobne žije aj nejaký druh baktérií.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom