Ben Bowns, MS v hokeji 2019
Zákrok britského gólmana Bena Bownsa po zakončení francúzskeho útočníka Alexandra Texiera počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji 2019. Košice, 20. máj 2019. Foto: SITA/AP.

KOŠICE 20. mája (WebNoviny.sk) – Hokejisti Veľkej Británie sa zachránili v elitnej kategórii majstrovstiev sveta. V priamom súboji o účasť v pondelok popoludní v Košiciach zdolali hráčov Francúzska 4:3 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil v tretej minúte predĺženia Ben Davies, keď blafákom do bekhendu oklamal brankára Francúzov Floriana Hardyho.

Favorizovaní Francúzi viedli v 28. min už 3:0, ich odhodlaní súperi ešte do konca druhej tretiny znížili na 2:3. V tretej tretine potom Robert Farmer v 46. min po pekne individuálnej akcii vyrovnal na 4:4 a išlo sa do predĺženia. V ňom „galský kohút“ nepremenil hneď niekoľko veľkých šancí, a tak prišiel trest. Davies strelil víťazný gól a pred takmer zaplnenou Steel arénou sa stal hrdinom hokejovej Británie.

Briti ako nováčik zostávajú v elitnej kategórii majstrovstiev sveta, kam sa tento rok vrátili po 25 rokoch. So šampionátom sa lúčia s dvoma bodmi za triumf nad Francúzmi po predĺžení, ich súperi rovnako získali dva body, ale v prospech hokejistov z Britských ostrovov rozhodol lepší vzájomný zápas.

Francúzi boli už takmer tradičným účastníkom elitnej kategórie MS, opúšťajú ju po 12 rokoch. Pred 8 rokmi, keď bol šampionát rovnako na Slovensku, skončili na 12. priečke.

MS v hokeji 2019 (A-skupina)

• Košice

Francúzsko – Veľká Británia 3:4 po predĺž. (0:0, 3:2, 0:1 – 0:1)

Góly: 24. Rech (Monavian, Bozon), 28. S. Treille (Chakiachvili, Texier), 28. Rech (Claireaux) – 35. Dowd (O´Connor), 39. Hammond (O´Connor, Philips), 46. Farmer (Phillips, O´Connor), 63. Davies (Phillips)
Vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kaukokari (Fín.), Stano – Kaderli (Švaj.), Leermakers (Hol.), 7440 divákov

Francúzsko: Hardy – Manavian, Janil, Chakiachvili, Thiry, Hecquefeuille, Gallet, Dame-Malka – D. Fleury, Guttig, Texier – Rech, Claireaux, Bozon – Bertrand, Valier, S. Treille – Lecler, Ritz, Bertrand
Veľká Británia: Bowns – O’Connor, D. Phillips, Lee, Richardson, Mosey, Ehrhardt, Billingsley – Davis, Betteridge, Lake – Farmer, Hammond, Dowd – Perlini, Kirk, Shields – Lachowicz, Myers, J. Phillips