Video: Vesmírna loď Dragon priviezla zásoby na ISS, austronauti dostali aj špeciálny darček

Space Station
Astronauti z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) použili na jej zachytenie robotické rameno stanice. Foto: NASA via AP.

MYS CANAVERAL 17. decembra (WebNoviny.sk) – Recyklovaná bezpilotná nákladná vesmírna loď Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX dorazila v nedeľu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Loď odštartovala z Mysu Canaveral

Astronauti z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) použili na jej zachytenie robotické rameno stanice.

Rovnaká loď doviezla zásoby na ISS aj v roku 2015 a je pritom druhá, ktorá sa vrátila na vesmírnu stanicu. „Je skvelé vidieť Dragon opäť na ISS,“ skonštatovali z riadiaceho strediska.

Loď odštartovala v piatok z Mysu Canaveral na Floride s pomocou už použitej rakety Falcon. SpaceX v snahe čo najviac znížiť náklady na lety do vesmíru po prvý raz použili recyklovanú raketu spolu s recyklovanou kapsulou.

Na ISS je trojčlenná posádka

Dragon na ISS priviezol takmer 2,3 tony zásob, medzi nimi i laboratórne myši a semená jačmeňa. Druhé menované sú určené na experiment výrobcu piva, ktorý chce zistiť, ako semená vyklíčia v beztiažovom stave.

Špeciálnym darčekom pre astronautov by mala byť kópia najnovšej snímky z vesmírnej ságy Star Wars s podtitulom Poslední Jediovia, ktorú im NASA plánuje poslať elektronicky.

Na ISS je aktuálne trojčlenná posádka v zložení Rus Alexander Misurkin a Američania Joe Acaba a Mark Vande Hei. Už v utorok by sa však k nim mali pridať Rus Anton Škaplerov, Japonec Norišige Kanai a Američan Scott Tingle, ktorí v nedeľu v kozmickej lodi Sojuz vyštartovali z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.

Dragon by mal na vesmírnej stanici zotrvať do polovice januára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ISS Medzinárodná vesmírna stanicaSpaceX