Video: Vietnam zasiahol najsilnejší tajfún za posledné roky

Nari
Škody spôsobené tajfúnom Nari Foto: SITA/AP

HANOJ 15. októbra (WEBNOVINY) – Stredná časť Vietnamu sa spamätáva z úderu silného tajfúnu Nari, ktorý oblasť zasiahol v utorok ráno miestneho času a okrem rozsiahlych škôd po sebe zanechal aj najmenej päť mŕtvych.

Medzi postihnutými miestami sú aj turistami vyhľadávané strediská Hue a Da Nang, kde vietor s rýchlosťou dosahujúcou 133 kilometrov za hodinu strhával strechy, stromy či reklamné tabule a spôsobil tiež výpadky v zásobovaní elektrinou.

Obyvatelia označujú Nari za najsilnejší tajfún v krajine od roku 2006, keď sa rovnakou oblasťou prehnala ničivá búrka Xangsane.

Najhoršie postihnutý je práve Da Nang na pobreží Juhočínskeho mora, kde podľa štátnych médií nefungujú školy, zatiaľ čo národné aerolínie hlásili zrušenie 22 letov obsluhujúcich letiská v Da Nangu ako aj v blízkom Hue zapísanom za zozname svetového dedičstva UNESCO. Denník Saigon Economic Times uviedol, že v oblasti uviazlo viac ako tisíc turistov, ktorí nemôžu odísť, kým sa počasie nezlepší. Miestny predstaviteľ Tran Chi Cuong však ubezpečil, že všetci návštevníci sú v bezpečí a vo väčšine plážových stredísk tajfún nenapáchal väčšie škody. Vietnamské úrady predtým informovali, že z ohrozených častí pobrežia evakuovali vyše 120-tisíc ľudí.

Tropické búrky zasahujú Vietnam zhruba osem- až desaťkrát do roka, pričom často po sebe zanechávajú mŕtvych a rozsiahle materiálne škody. V septembri vyčíňal na území komunistickej krajiny tajfún Wutip, ktorý strhol strechy z takmer 200-tisíc domov a vyžiadal si aj životy niekoľkých ľudí. Nari si cez víkend na Filipínach vyžiadal 13 obetí. Vietnamskí meteorológovia uvádzajú, že tajfún sa počas dňa presunul do susedného Laosu, pričom zoslabol na tropickú depresiu.

https://youtube.com/watch?v=Xl_uPIAi9FY

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom