Ľubomír Višňovský
Obranca "ostrovanov" Ľubomír Višňovský počas sobotňajšieho zápase NHL, v ktorom jeho tím porazil Washington 5:2. Foto: SITA/AP

NEW YORK 20. októbra (WEBNOVINY) – V trinástich sobotňajších stretnutiach zámorskej hokejovej NHL bodoval zo Slovákov len Marián Gáborík z Columbusu, ktorý si pripísal piatu asistenciu v sezóne. Pre otras mozgu nedohral zápas s Carolinou Ľubomír Višňovský z New York Islanders. Jednou z hviezd noci sa stal brankár Mike Smith z Phoenixu, ktorý okrem 31 zákrokov dosiahol v závere súboja s Detroitom aj svoj prvý gól v NHL.

Gáborík vo Washingtone prihrával na presný zásah Arťoma Anisimova. Pre Blue Jackets to bol jediný presný zásah súboja, ktorí prehrali 1:4. Gáborík odohral 16:24 min, počas ktorých ohrozil Bradena Holtbyho dvakrát. Čech Martin Erat dosiahol v zápase tri asistencie.

Prvé čisté konto sezóny vychytal brankár Bostonu Tuukka Rask v zápase v Tampe. Pri celkovo sedemnástom shutoute kariéry ho raz ohrozil aj Richard Pánik, ktorý odohral 14 minút. Boston vyhral v Tampe 5:0, jeho kapitán Zdeno Chára si počas vyše 23 minút na ľade pripísal dva plusové body. V drese Bruins sa presadilo päť rôznych hráčov.

Gaborik
Útočník Columbusu Marián Gáborík (vľavo) počas zápasu s Washingtonom. Foto: SITA/AP

O výhre Caroliny na ľade New York Islanders rozhodol dvoma gólmi Jiří Tlustý. Andrej Sekera si zahral do sýta, na ľade strávil vyše 28 minút a mal jeden plusový bod. Ľubomír Višňovský sa v prvej tretine zranil po zákroku Radka Dvořáka. Chicago si v zaujímavom súboji poradilo s Torontom 3:1. V zápase bol aktívny najmä Marián Hossa, ktorý ohrozil Jonathana Berniera až sedemkrát, ale ani raz sa netešil z gólu. Z víťazstva sa tešil Michal Handzuš, ktorý strávil na ľade 14 minút a 11 sekúnd. Tomáš Kopecký dostal v drese Floridy najväčší priestor v tejto sezóne, počas takmer 19 minút dvakrát ohrozil bránku Minnesoty. Panthers napokon Wild zdolali 2:1 po samostatných nájazdoch.

Brankár Mike Smith uzatváral skóre duelu medzi Phoenixom a Detroitom. V závere súboja poslal puk cez všetky čiary do prázdnej bránky Red Wings a Coyotes sa radovali z výhry 5:2. Smith je jedenástym brankárom v histórii, ktorému pripísali gól. Až v ôsmom stretnutí sezóny sa z prvej výhry radovali hráči New Jersey, ktorí zdolali New York Rangers 4:0. Dvoma asistenciami sa na úspechu podieľal Jaromír Jágr. Brankár Cory Schneider mal 22 úspešných zákrokov a vychytal prvé čisté konto v drese Devils.

Pittsburgh vyhral aj piaty domáci zápas v ročníku, po úspešnom samostatnom nájazde Jevgenija Malkina zdolal Vancouver 4:3. Brankár Marc-Andre Fleury v siedmich tohtosezónnych štartoch ešte neprehral. Sériu piatich prehier v rade zastavili hráči Edmontonu, ktorí zdolali 3:1 Ottawu. Colorado sa vrátilo na víťaznú vlnu, trápiace Buffalo zdolalo 4:2. Sabres v tejto sezóne nedali v riadnej hracej dobe ani raz viac ako tri góly.

Jediným tímom bez prehry v riadnom hracom čase je San Jose, ktoré v sobotu zdolalo Calgary 6:3. Sharks sa radovali zo siedmeho úspechu v ročníku, štyrmi bodmi sa o to pričinil Joe Pavelski (2+2).

Výsledky sobotňajších stretnutí zámorskej hokejovej NHL:

Pittsburgh – Vancouver 4:3 po samost. nájazdoch (1:1, 1:1, 1:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 16. Crosby (Kunitz, Dupuis), 28. Kunitz (Malkin, Crosby), 54. Määttä (Kunitz, Crosby), rozhodujúci sam. nájazd Malkin – 14. Edler (Bieksa, H. Sedin), 33. Richardson (Weise, Bieksa), 53. Kassian (Booth, Bieksa)

Ottawa – Edmonton 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

Góly: 55. Neil (MacArthur, Wiercioch) – 3. Eberle (Nugent-Hopkins), 11. Nugent-Hopkins (Jakupov, Eberle), 60. Nugent-Hopkins

Tampa Bay – Boston 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)

Góly: 2. Krejčí (Lucic, Iginla), 25. A. McQuaid, 35. P. Bergeron (R. Smith, L. Eriksson), 36. Kelly (Marchand, Söderberg), 41. S. Thornton (Paille)

Buffalo – Colorado 2:4 (0:2, 1:2, 1:0)

Góly: 26. Hodgson (Stafford, Vanek), 42. Foligno (Tallinder, Myers) – 9. R.O´Reilly (Duchene, Downie), 12. Landeskog (E. Johnson), 21. Duchene (R. O´Reilly, Benoit), 29. P. Stastny (Landeskog, R. Wilson)

Chicago – Toronto 3:1 (0:0, 3:1, 0:0)

Góly: 26. Bickell (Shaw, Kruger), 31. Kostka (Pirri, Leddy), 37. Pirri (Saad, Leddy) – 28. Kadri (Lupul, Franson)

Washington – Columbus 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Góly: 22. J. Ward (M. Johansson, Nicklas Bäckström), 28. Laich (Oleksy, Erat), 45. Brouwer (Erat), 47. Ovečkin (M. Green, Erat) – 56. Anisimov (GÁBORÍK)

Florida – Minnesota 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 0:1, 1:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 47. Barkov (Fleischmann, B. Campbell), rozhodujúci sam. nájazd Huberdeau – 25. Brodin (Heatley, Mikael Granlund)

Montreal – Nashville 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Góly: 28. Gallagher (Bournival, Eller) – 13. S. Weber (Legwand, F. Forsberg), 59. S. Jones (Legwand, C. Wilson)

New York Islanders – Carolina 3:4 (0:0, 1:3, 2:1)

Góly: 39. Moulson (A. MacDonald, Tavares), 54. Nielsen (Okposo, Moulson), 59. Okposo (Bouchard, Moulson) – 22. Tlustý (E. Staal, Siomin), 27. J. Staal (R. Murphy, Gerbe), 34. Skinner (Riley Nash, T. Ruutu), 52. Tlustý (Siomin, E. Staal)

New Jersey – New York Rangers 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Góly: 8. Loktionov (Volčenkov), 13. Henrique (Olesz, Jágr), 26. Ryder (Jágr, Židlický), 35. Zubrus (Salvador, Židlický)

San Jose – Calgary 6:3 (2:0, 2:1, 2:2)

Góly: 1. B. Burns (Pavelski, B. Stuart), 20. Hannan (J. Thornton, Hertl), 29. Pavelski (Marleau, Irwin), 38. Marleau (Pavelski, J. Thornton), 50. Pavelski (Couture, J. Demers), 59. Couture (Wingels, Vlasic) – 24. Monahan (Bärtschi, K. Russell), 42. Bäcklund (Stempniak), 44. Hudler (Monahan, Giordano)

Phoenix – Detroit 5:2 (0:2, 1:0, 4:0)

Góly: 39. Vermette (Klinkhammer, Ekman-Larsson), 46. Ribeiro (Boedker, D. Morris), 48. Hanzal (Korpikoski), 54. Ribeiro (Boedker, Moss), 60. M. Smith – 5. Daciuk (Zetterberg, J. Ericsson), 9. Bertuzzi

Los Angeles – Dallas 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)

Góly: 17. J. Williams (Muzzin, A. Kopitar), 20. J. Williams (A. Kopitar, Doughty), 45. Doughty (J. Williams, A. Kopitar), 54. Clifford (M. Greene, Muzzin), 60. M. Greene – 9. Seguin (Jamie Benn, Peverley), 29. Peverley (Jamie Benn, Seguin)

Viac k osobe Andrej SekeraJaromír JágrJoe PavelskiĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušMike SmithRichard PánikTomáš KopeckýTuukka RaskZdeno Chára