Video: Vynálezca Franky Zapata preletel na druhý pokus ponad Lamanšský prieliv na flyboarde

Franky Zapata
Vynálezca Franky Zapata na svojom stroji - flyboarde počas preletu cez Lamanšský prieliv na druhý pokus. 4. august 2019 Foto: SITA/AP

Francúzsky vynálezca a dobrodruh Franky Zapata na druhý pokus úspešne preletel ponad Lamanšský prieliv na svojom vynáleze – vznášadle, ktoré nazýva flyboard. Informuje o tom portál BBC.

Narazil do lode

Štyridsaťročný Zapata vyštartoval v nedeľu o 06:17 GMT (8:17 stredoeurópskeho letného času) zo Sangatte, neďaleko francúzskeho Calais, a pristál v doverskom St Margaret’s Bay.

Minulý týždeň pri svojom prvom pokuse Zapata približne v polovici 36-kilometrového preletu narazil do lode, z ktorej si chcel dotankovať palivo. Tentoraz použil na dotankovanie väčšiu loď.

Vznášadlo podobné dronu

Zapata ohúril ľudí svojím flyboardom 14. júla počas vojenskej prehliadky pri príležitosti Dňa dobytia Bastily, keď sa vznášal nad parížskym bulvárom Champs-Elysées. Flyboard je vznášadlo podobné dronu, ktoré má päť motorov a dokáže letieť rýchlosťou až 140 kilometrov za hodinu.

Človek na ňom počas letu stojí, a keďže je to pomerne malé zariadenie, z diaľky to môže vyzerať, akoby človek letel sám od seba, bez pomoci akéhokoľvek stroja.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Franky Zapata