Najkrajšie momenty z jedenásteho dňa ME vo futbale
Gareth Bale (vpravo) z Walesu strieľa loptu počas zápasu B-skupiny ME vo futbale proti Rusku. Toulouse, 20. jún 2016. Foto: SITA/AP

TOULOUSE 20. júna (WebNoviny.sk) – Svoju premiéru na majstrovstvách Európy si futbalisti Walesu spríjemnili postupom do osemfinále. Walesania sa dokonca stali víťazmi B-skupiny, keďže vo svojom záverečnom vystúpení v pondelok večer v Toulouse zdolali Rusov rozdielom triedy 3:0 (2:0) a v kombinácii s tým v St. Étienne Angličania remizovali so Slovákmi 0:0.

Waleské góly dosiahli v 11. a 20. min Aaron Ramsey a Neil Taylor, po zmene strán pečatil na 3:0 v 67. min líder „ostrovanov“ Gareth Bale. Rusi s jediným bodom na konte zostali na dne B-skupiny a predčasne cestujú domov. Zverenci Chrisa Colemana zatiaľ nepoznajú svojho osemfinálového súpera. Rozdielom troch gólov prehrali ruskí futbalisti na ME naposledy predtým pred 20 rokmi v anglickom Manchestri s Nemeckom (0:3).

Obrazom: Najkrajšie momenty z jedenásteho dňa ME vo futbale

Walesania predviedli od úvodných minút rázny marš za postupom zo skupiny. Hoci im stačil na osemfinále aj nerozhodný výsledok, ale na remízu rozhodne nehrali. Do Rusov sa pustili od podlahy a Bale už po necelej minúte vyskúšal pozornosť Akinfejeva. V 11. min Rusi prišli o loptu v stredovom kruhu a tá sa za niekoľko sekúnd ocitla v ich sieti. Allen kolmo za obranu vysunul Ramseyho a útočník Arsenalu proti vybiehajúcemu Akinfejevovi nezaváhal – 0:1.

Ostrovanom úvod snov nestačil a rozhodli sa nevýrazných Rusov doraziť. Aktívny Bale za pomoci brániaceho Širokova našiel voľného Taylora a obranca Swansea na dva razy prekonal Akinfejeva – 0:2. Deprimovaní ruskí hráči sa dostali do šance až v 27. min, strelu útočníka Dziubu vyrazil Hennessey na roh. Na druhej strane rýchly Bale našiel Vokesa a Akinfejev zachránil. Nezastaviteľný útočník Realu Madrid strelou preveril pozornosť ruského brankára aj v 40. min.

Konečná tabuľka B-skupiny:

1. Wales 3 2 0 1 6:3 6 – postup do osemfinále

2. Anglicko 3 1 2 0 3:2 5 – postup do osemfinále

3. Slovensko 3 1 1 1 3:3 4

4. Rusko 3 0 1 2 2:6 1 – koniec na ME

Po zmene strán waleskí hráči bez väčších problémov kontrolovali vývoj zápasu a pridali aj ďalšiu gólovú poistku. V 67. min Ramsey našiel voľného Bala a najdrahší futbalista sveta zoči-voči Akinfejevovi nezaváhal – 0:3. Bol to tretí gól Bala v treťom zápase na ME, čím sa dostal na čelo tabuľky kanonierov. V záverečných 10-15 minútach už Rusi pôsobili odovzdane a keď v 86. min Dziuba zahodil tutovku pred Hennesseyom, skóre sa už do konca nezmenilo.

V Toulouse to bol piaty vzájomný zápas Ruska a Walesu (bez éry Sovietskeho zväzu), zrodilo sa prvé waleské víťazstvo.

B-skupina:

TOULOUSE (Stadium de Toulouse)

Rusko – Wales 0:3 (0:2)

Góly: 11. Ramsey, 20. N. Taylor, 67. Bale, ŽK: 64. Mamajev – 17. Vokes, rozhodovali: Eriksson – Klasenius, Wärnmark (Švéd.)

Rusko: Akinfejev – Smoľnikov, V. Berezuckij (46. A. Berezuckij), Ignaševič, D. Kombarov – Mamajev, Glušakov – Smolov (70. Samedov), Širokov (52. Golovin), Kokorin – Dziuba

Wales: Hennessey – Gunter, Chester, A. Williams, B. Davies, N. Taylor – Allen (74. D. Edwards), J. Ledley (76. King), Ramsey – Bale (83. Church), Vokes

Hlasy

– zdroj: BBC, UEFA, Sport-Express

Leonid Sluckij (tréner Ruska): „Chcem sa ospravedlniť fanúšikom, ktorí sa pozerali na náš výkon doma či na štadióne. Toto si nezaslúžili. Beriem to celé na seba, netrafil som zostavu, hráči nepresvedčili. Nechcem sa však vyhovárať na hráčov, skôr hovoriť o trénerských nedostatkoch. Myslím si, že po takomto turnaji by mal prevziať vedenie mužstvo niekto iný.“

Chris Coleman (tréner Walesu): „Som hrdý na svojich hráčov a hovorím to veľmi rád. Boli aktívni, podali statočný výkon, a pre úspech urobili maximum. A to všetko po nešťastnej prehre s Angličanmi. Už na začiatku bojov v našej skupine som povedal, že sa v nej dá niečo uhrať. Po tejto našej hre sa už nemusíme nikoho báť. Prečo by sme sa aj mali? Geograficky sme malá ostrovná krajina, ale keď nás súdite podľa vášne a zápalu pre futbal, dnes sme boli kontinentálne veľkí.“

Gareth Bale (útočník Walesu): „Všetko, čo sme o súperovi vedeli, sa v zápase potvdilo. Mali sme to vo vlastných rukách. Pred duelom sme si povedali: ´Nemajme žiadne zľutovanie´. Bol to pravdepodobne najlepší výkon, odkedy hrám za Wales. Začali sme veľmi dobre, necítili sme žiadnu nervozitu. Chcem sa poďakovať za podporu naším fanúšikom doma aj na štadióne. Vyhrali sme skupinu, čo viac si môžeme priať? Tešíme sa na ďalší zápas, uvidíme, proti komu nakoniec nastúpime.

Pavel Mamajev (stredopoliar Ruska): „Dostali sme na frak, je to škoda, ale toto je naše maximum. Dobiehať náskok súpera 2:0 v 25. min je zložité. Žiaľ, nepodarilo sa nám streliť ani jeden gól. Ospravedlnenie smerom k fanúšikom neobstojí, hanbíme sa. Postavili sme ofenzívnu zostavu, ale urobili sme chyby pri góloch súpera. Ešte raz škoda a prepáčte.“

Roman Širokov (stredopoliar a kapitán Ruska): „Myslím si, že prvý gól Walesu ešte nič neriešil, bol iba začiatok zápasu, ale odohrať takto prvý polčas sa jednoducho nedá. Súperovi sme to uľahčili našimi vlastnými chybami. Walesania skvele využili ponúknuté príležitosti. Po prvom polčase sme ešte mali šancu, no spôsob, akým sme sa prezentovali, len vypovedal o tom, že sme ju vlastne nemali.“

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.