LeBron James, Jayson Tatum
Hviezda Clevelandu Cavaliers LeBron James bráni Jaysona Tatuma z Bostonu Celtics počas utorňajšieho zápasu NBA. Cleveland, 17. október 2017. Foto: SITA/AP.

CLEVELAND 18. októbra (WebNoviny.sk) – Len jedna asistencia chýbala americkému basketbalistovi LeBronovi Jamesovi, aby dosiahol triple-double hneď v úvodnom zápase novej sezóny zámorskej NBA.

Cleveland na domácej palubovke tesne zdolal Boston 102:99 a James sa zaskvel 29 bodmi, 16 doskokmi a 9 asistenciami. Posledná presná prihrávka z jeho ruky prišla 46 sekúnd pred koncom štvrtej štvrtiny, keď nabil na trojku Kevinovi Lovemu.

Love potiahol domácich do rozhodujúceho náskoku 102:98, hostia potom pridali už len 1 bod z trestného hodu. Ešte 1:43 min pred záverom riadneho hracieho času Boston viedol 98:95, predtým sa dostal z manka 18 bodov (61:43 v 34. min).

Irving sa v drese súpera vrátil do Clevelandu

Okrem Jamesa podali solídne výkony aj letné posily Cavaliers Jae Crowder, Derrick Rose, Jeff Green a Dwyane Wade, ktoré spolu nastrieľali 39 bodov. Za Boston v ouvertúre sezóny odohral iba 5 minút krídelník Gordon Hayward, potom musel dolu s podvrtnutým členkom.

Celtics nepomohol k víťazstvu na palubovke zatiaľ posledného finalistu ani skvelý výkon Kyria Irvinga, ktorý k 22 bodom pridal aj 10 asistencií. Irving prišiel toto leto do Bostonu práve z Clevelandu, kde odohral šesť sezón, ale sám požiadal o výmenu.

Nečakaná prehra Golden State Warriors

Prekvapenie sa zrodilo v druhom zápase úvodnej noci nového súťažného ročníka. Obhajca titulu Golden State doma podľahol Houstonu 121:122.

Pritom domáci tri štvrtiny potvrdzovali rolu favorita, keď viedli 101:88. Záverečnú dvanásťminútovku však prehrali 20:34. Skóre na stranu hostí rozhodujúcim spôsobom preklopil 44 sekúnd pred koncom z trestných hodov PJ Tucker.

Domáci ostrostrelci Stephen Curry a Kevin Durant sa v závere snažili spasiť Warriors, ale neúspešne. Durantov pokus síce skončil v koši, ale rozhodcovia usúdili, že až po časovom limite.

V domácom drese absolvoval vydarený debut Nick Young s 23 bodmi a 6 trojkami, hostí potiahol za nečakaným triumfom dlhodobý líder James Harden, autor 27 bodov.