Nicklas Bäckström
Útočník Washingtonu Capitals Nicklas Bäckström v súboji s obrancom Philadelphie Flyers Ivanom Provorovom počas nedeľňajšieho zápasu NHL. Washington, 15. január 2017. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 16. januára (WebNoviny.sk) – Hokejisti Washingtonu sa už vyšvihli na čelo celej NHL pred Columbus. Capitals v nedeľu zdolali Philadelphiu 5:0 zásluhou štyroch gólov v prvej polovici poslednej tretiny a víťaznú šnúru natiahli na deväť stretnutí. V druhom zápase po sebe navyše neinkasovali, predtým doma zničili Chicago 5:0.

Dvakrát skóroval sviatočný strelec Niskanen

V nedeľu sa zaskvel sviatočný strelec Matt Niskanen: 30-ročný americký obranca dvakrát skóroval a na konte má v tejto sezóne štyri góly, pričom prvé dva dosiahol rovnako v jednom dueli – ešte 13. decembra proti New Yorku Islanders. Dva zásahy do siete Flyers pridal skúsený krídelník Justin Williams, skóre zápasu otvoril v 30. min v presilovke švédsky útočník André Burakovsky.

Washington má na čele NHL 63 bodov, Columbus o jeden odohraný zápas a bod menej. „O tú našu sériu sa až tak nestaráme. Chceme len hrať dobrý hokej, víťaziť a postúpiť do play-off,“ uviedol švédsky center Washingtonu Nicklas Bäckström. „Odohrali sme excelentné dve tretiny na ľade súpera. Potom však prišlo 5 minút v tretej časti, keď sme urobili chyby, a bolo po všetkom,“ skonštatoval Dave Hakstol z lavičky Philadelphie.

Hossa a Pánik pálili slepými

Patrick Kane strelil 2 góly z 12 striel, ale jeho spoluhráči z Chicaga sa nepridali a Blackhawks napriek priebežnému vedeniu 2:0 doma podľahli hráčom Minnesoty Wild 2:3. Slovenskí útočníci Chicaga Richard Pánik a Marián Hossa vyprodukovali dovedna 5 striel na bránku, ale rovnako bez gólového výsledku. Rozhodujúci gól hostí strelil v 46. min Jason Pominville, čím predĺžil víťaznú sériu svojho tímu na 4 zápasy.

Ešte dlhšiu víťaznú šnúru, aktuálne už 8 zápasov od sezóny 2012/2015 v základnej časti NHL, naťahuje Minnesota práve proti Chicagu. „Zvíťaziť toľkokrát nad takým kvalitným tímom, tak to už je niečo. Ani neviem vysvetliť, ako sa to dá. Všeobecne je vždy lepšie byť lovná zver ako lovec. Znamená to, že sa s tímom nachádzate v dobrej pozícii,“ uviedol tréner Minnesoty Bruce Boudreau. „Je pekné pomôcť svojmu tímu víťazným gólom. Vedel som, že to už musí prísť,“ podotkol Pominville, ktorý skóroval prvýkrát od 29. novembra 2016.

V ďalších dvoch nedeľňajších zápasoch rozhodlo o víťazovi až predĺženie a v oboch prípadoch sa tešili hostia z triumfu 2:1. O víťazstvo New Jersey vo Vancouveri sa v 62. min sa postaral Taylor Hall a o triumf St. Louis v Anaheime v 61. min Patrik Berglund. Hráči Blues ukončili desaťzápasovú čiernu sériu prehier proti Ducks na ich ľade. Predtým naposledy tam vyhrali 17. októbra 2009.

Sumáre NHL:
Washington – Philadelphia 5:0 (0:0, 1:0, 4:0)

Góly: 30. Burakovsky, 42. J. Williams (M. Johansson, Kuznecov), 44. Niskanen (Ovečkin, Nicklas Bäckström), 46. Niskanen (T. Wilson, Beagle), 47. J. Williams (Nicklas Bäckström, Orpik)

Chicago – Minnesota 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Góly: 5. P. Kane (Anisimov, Panarin), 24. P. Kane (Anisimov) – 27. Niederreiter (Mikael Granlund, Brodin), 31. Stewart (Schroeder, Suter), 46. Pominville (Scandella)

Marián Hossa odohral 18:04 min, 2 strely, 1 mínuska, 1 hit, Richard Pánik (obaja Chicago) odohral 14:15 min, 3 strely, 1 hit

Vancouver – New Jersey 1:2 po predĺž. (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

Góly: 27. L. Eriksson (H. Sedin, D. Sedin) – 37. Quincey (Severson, B. Bennett), 62. Hall (Zajac)

Anaheim – St. Louis 1:2 po predĺž. (0:0, 0:1, 1:0 – 0:1)

Góly: 46. Rakell (Getzlaf, Holzer) – 32. Berglund (Fabbri, Perron), 61. Berglund (Schwartz)