Najkrajšie momenty z deviateho dňa US Open

NEW YORK 6. septembra (WebNoviny.sk) – Nemka Angelique Kerberová a Dánka Caroline Wozniacka utvorili prvú dvojicu v semifinále dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny US Open v New Yorku. Kerberová nasadená ako druhá zvíťazila za 77 minút 7:5, 6:0 nad talianskou sedmičkou podujatia Robertou Vinciovou v utorňajšom úvodnom štvrťfinále. V druhom súboji štvrťfinálového programu v zápase nenasadených hráčok Dánka Caroline zdolala Lotyšku Anastasiu Sevastovovú za 64 minút hladko 6:2, 6:0.

Wozniacka profitovala zo zranenia Sevastovovej

Dvojnásobná finalistka z New Yorku a bývalá svetová jednotka Wozniacka (aktuálne až 74. v rebríčku WTA) profitovala zo zranenia pravého členka svojej súperky, ktorej patrí v počítačovom renkingu 48. pozícia.

U Sevastovovej sa zranenie prejavilo po nešťastnom páde už v druhom geme zápasu, členok si nechala zatejpovať, ale v ďalšom priebehu jej výkon nebol ideálny. Menej ofenzívne hrajúca Wozniacka mala bilanciu víťazných úderov a nevynútených chýb 14:5, kým Sevastovová 11:30. Lotyška sa nedostala k jedinému brejkbalu, zatiaľ čo Dánka využila 5 z 11 príležitostí na brejk.

Obrazom: Najkrajšie momenty z deviateho dňa US Open

„Samozrejme, že zranenie ovplyvnilo moju hru, ale nemám rada odstúpenia z rozohraných zápasov. Aj za týchto okolností som sa snažila dať do toho všetko,“ skonštatovala Sevastovová. „Viem, čo súperka cíti. Aj ja som mala niekoľkokrát problémy s členkom, naposledy v tomto roku som pauzovala tri mesiace pre podvrtnutie. Je mi jej naozaj ľúto,“ povedala Wozniacka.

K svojmu hernému plánu víťazka krátko poznamenala: „Stalo sa jej to ešte na začiatku zápasu. Preto som sa snažila tlačiť ju a dostať do pohybu.“ Dvadsaťšesťročná Dánka s poľskými rodičmi postúpila do semifinále na poslednom podujatí veľkej štvorky už po piaty raz, v rokoch 2009 a 2014 si zahrala vo finále. Sevastovová napriek prehre dosiahla najväčší úspech kariéry. Predtým bola na GS najďalej v osemfinále na Australian Open 2011, medzitým ukončila a znovu nakopla svoju kariéru. „Nikdy sa nepozerám na svoj renking, ale na najbližšiu súperku. Verím si a výsledky prichádzajú,“ doplnila Wozniacka.

Súboj Kerberovej a Vinciovej bol vyrovnaný až do koncovky prvého setu

Súboj Kerberovej a Vinciovej bol vyrovnaný až do koncovky prvého setu, keď Talianka bola dve loptičky od jeho zisku. Od stavu 4:5 a príjem 28-ročná Nemka získala proti o 5 rokov staršej obhajkyni finálovej účasti deväť gemov za sebou. Víťazka prestrieľala súperku 33:17 vo víťazných úderoch a využila 7 z 11 brejkbalov. Suverénne pre Nemku vyznieva aj celkový počet získaných bodov: 74:53.

„V prvom sete som viackrát doháňala náskok súperky, ale zakaždým sa mi to podarilo. Trvalo mi dlhšie, kým som našla zbrane na jej náročnú hru s množstvom slajzovaných úderov. Snažila som sa myslieť pozitívne. Koncovka prvého setu bola kľúčom k víťazstvu,“ povedala Angelique Kerberová v prepise tlačovej konferencie na webe US Open.

„V prvom sete som snáď bola aj lepšou hráčkou, ale nevyužila som šance v závere. Som smutná, ale celkovo mám za sebou dobrý turnaj. Teraz si dám pár dní voľna, aby som si doliečila zranene. Potom uvidíme, čo bude,“ uviedla 33-ročná Vinciová, ktorá nastúpila na zápas so zatejpovaným ľavým lýtkom, čo malo tlmiť nárazy zranenej achilovky.

Ľaváčka Kerberová v lokalite Flushing Meadows prenikla medzi najlepšie štyri po piatich rokoch. Odvtedy sa v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center nedostala za osemfinále. Teraz už postupom do štvrťfinále vystavila S. Williamsovú imperatívu prebojovať sa aspoň do finále, ak si americká líderka singlového renkingu WTA chce udržať svoje výsostné postavenie k 12. septembru. „Na kurte si verím, že môžem zdolať kohokoľvek. Z toho ťažím, dodáva mi to veľké sebavedomie,“ skonštatovala Kerberová, ktorá v tomto roku celkovo triumfovala aj na Australian Open.

Zverenkyňa Torbena Beltza Kerberová získala na augustových OH v Riu de Janeiro striebro, v dueli o zlato nestačila na portorickú senzáciu Mónicu Puigovú. V krátkom čase to bol jej druhý – a napokon nie posledný – neúspech v priamom boji o významný primát: vo wimbledonskom finále podľahla brémska rodáčka s poľskými koreňmi spomenutej Serene. Na prípravnej akcii v Cincinnati v týždni pred medzinárodnými otvorenými majstrovstvami Spojených štátov amerických 2016 podľahla v boji o trofej Češke Karolíne Plíškovej.

Vzájomná bilancia semifinalistiek US Open je mierne na strane Kerberovej (7:5).

Dvojhra žien – štvrťfinále (utorňajšie výsledky)

Angelique Kerberová (Nem.-2) – Roberta Vinciová (Tal.-7) 7:5, 6:0