Video: Z trosiek v Bangladéši vytiahli po 17 dňoch živú ženu

Bangladéš
Z trosiek továrne vytiahli živú ženu po 17 dňoch. Foto: SITA, AP

DHÁKA 10. mája (WEBNOVINY) – Bangladéšski záchranári vytiahli v piatok z trosiek zrútenej továrne živú ženu, ukázala štátna televízia v živom vysielaní.

Ženu lokalizovali pod ruinami deväťposchodovej budovy, ktorá sa zrútila 24. apríla, potom, ako zachytili jej volanie o pomoc. Žena bola zasypaná 17 dní.

Počet obetí zrútenej továrne v meste Savar vzdialenom 30 kilometrov od hlavného mesta Bangladéša Dháky prekročil tisícku.

Z trosiek budovy vytiahli už 1006 tiel, uviedol v piatok hovorca armády Shahnewaz Zakaria pre agentúru AFP.

Na mieste nešťastia pracujú žeriavy, buldozéry a bagre, ktoré pomáhajú pri pátraní po ďalších mŕtvych. Keďže operácie prebiehajú už 17. deň, niektoré telá sú v značnom štádiu rozkladu a identifikujú ich preto podľa mobilných telefónov vo vreckách či pracovných identifikačných kariet.

Bangladéš
Foto: SITA, AP

Väčšinou ide o ženské robotníčky. Najmenej 150 tiel pochovali do spoločného štátneho hrobu po tom, čo sa ich nepodarilo identifikovať. Zo všetkých obetí úrady odoberajú vzorky DNA pre potvrdenie nárokov na budúce kompenzácie.

V budove s piatimi textilnými závodmi sa v deň tragédie 24. apríla nachádzalo viac než 3000 pracovníkov, ktorí vyrábali oblečenie pre západné spoločnosti. Najmenej 2437 sa podarilo zachrániť, asi tisícka utrpela vážne zranenia vrátane amputácií končatín.

Bangladéš
Foto: SITA, AP

V súvislosti s nešťastím už zatkli najmenej 12 osôb vrátane majiteľa spoločnosti Rana Plaza. V reakcii na udalosť Bangladéš nariadil z bezpečnostných dôvodov zatvorenie 18 tovární na výrobu odevov. Tieto kroky nasledujú po tom, čo sa Bangladéš dohodol s Medzinárodnou organizáciou práce, že bezpečnosť bude prvoradá. Vláda sa totiž obáva, že by si západné firmy mohli nechať vyrábať produkty v iných krajinách. Vznikol navyše nový vládny panel, ktorý v asi 4500 textilných továrňach krajiny uskutoční inšpekcie.

https://youtube.com/watch?v=DgMmgw2Yn8k

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom