IKF Helsinki
Hráči hokejového klubu IKF Helsinki. Foto: facebook.com/IFKHelsinki

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) – Hokejistom švédskej Luley so Slovákmi Christiánom Jarošom a Petrom Cehlárikom v zostave sa podaril veľký obrat v odvetnom stretnutí osemfinále Ligy majstrov na ľade Salzburgu.

Rakúsky zástupca v súťaži vyhral prvý duel na severe Európy 4:2 a doma ešte v úvode 28. minúty viedol 4:1. Hosťujúci tím však v presilovke naštartoval gól Stephena Dixona a začala sa veľká stíhacia jazda švédskeho mužstva. V 50. minúte viedla Lulea už 7:4 a v tej chvíli postupovala, domáci však v 59. minúte znížili na 5:7.

V Lige majstrov nehrajú úlohu góly na ihriskách súperov, ale celkové skóre, pri vyrovnanom (9:9) zápas pokračoval a v samostatných nájazdoch rozhodol o postupe Luley Niklas Fogström. Mladíci Jaroš a Cehlárik sa v zápase prezentovali dvoma strelami a pripísali si aj plusový bod.

„Po prvej tretine som si vôbec nemyslel, že by sme sa mohli ešte dostať do zápasu. Nájazdy sú vždy lotériou, po tomto priebehu bolo jasné, že ich psychika bola narušená,“ priznal po víťazstve pre Aftonbladet tréner Luley Joakim Fagervall. „Tento zápas nás veľmi hnevá. Takto sme ho nemali stratiť. Boli sme potrestaní za to, že sme prestali hrať za stavu 4:1,“ uviedol skúsený obranca Salzburgu Matthias Trattnig.

Linköping a Skelleftea mali šťastie

Aj ďalšie dva švédske kluby Linköping a Skelleftea postúpili s veľkým šťastím a gólmi v závere zápasov. Linköping si vybojoval štvrťfinále vďaka gólu Jacoba Micfilkiera len dve sekundy pred koncom odvety so Spartou Praha. Ak by sa domáci nepresadili, duel by pokračoval predĺžením.

Sparta pritom po domácej prehre 1:2 mohla v odvete v Linköpingu rozhodnúť o svojom postupe v riadnom hracom čase. Keď vyhrávala 2:1, mala viaceré šance na skórovanie, ale napokon prišiel trest.

„Po góle prišla bezmocnosť, frustrácia. Ešte teraz sa preto hnevám. Dnes sme boli dobre pripravení, vyrobili sme minimum chýb. V posledných sekundách však musíme hrať inak. Stalo sa nám to už aj proti Slavii. Prvá päťka nám vlastne neuhrala poslednú minútu. Budeme to musieť s nimi nejako riešiť, pretože to sú najskúsenejší hráči a takú situáciu by mali zvládnuť,“ hneval sa po zápase podľa hokej.cz tréner Sparty Josef Jandač.

V jeho tíme nastúpili aj Slováci Juraj Mikuš, Marek Ďaloga, Lukáš Cingeľ a Martin Réway, na striedačke bol pripravený brankár Rastislav Staňa.

Šampión bude z Fínska alebo Švédska

Skelleftea rovnako zvládla výborne finiš. S Jyväskylä prehrával švédsky majster o dva góly, ale v závere sa v posledných sekundách presadili Sundqvist a Lindholm. Fínskemu tímu chýbalo k postupu len osemnásť sekúnd. Skelleftea potom v nájazdoch strhla víťazstvo na svoju stranu, keď sa ako jediný presadil Fín v jej drese Lehtonen.

Šampión premiérového ročníka Ligy majstrov bude z Fínska alebo Švédska, len tieto krajiny majú zastúpenie vo štvrťfinále. Skelleftea nastúpi v decembri proti Linköpingu, Lukko Rauma proti Lulee, SaiPa Lappeenranta proti Kärpätu Oulu a Frölunda proti IFK Helsinki.

Súhrn výsledkov utorňajších odvetných zápasov osemfinále play-off hokejovej Ligy majstrov 2014/2015:
Lukko Rauma (Fín.) – TPS Turku (Fín.) 3:4 (0:2, 0:0, 3:2)

– prvý zápas 5:1, do štvrťfinále postúpilo Lukko Rauma

Góly: 41. Sipiläinen, 43. Vahalahti, 49. Gagnon – 9. a 51. Lasch, 12. a 42. Smoleňák

IFK Helsinki (Fín.) – HC Fribourg-Gottéron (Švaj.) 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

– prvý zápas 2:2, do štvrťfinále postúpil IFK Helsinki

Góly: 32. a 57. Ikonen, 60. ZÁBORSKÝ – 13. Dubé

SaiPa Lappeenranta (Fín.) – Servette Ženeva (Švaj.) 5:2 po sam. nájazdoch (2:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 1:0)

– prvý zápas 0:2, do štvrťfinále postúpila SaiPa Lappeenranta

Góly: 3. Lofquist, 18. Venäläinen, 34. Järvinen, 52. Tavi, rozhodujúci sam. nájazd McIntyre – 4. Rivera, 60. Rod

AIK Skelleftea (Švéd.) – JYP Jyväskylä (Fín.) 4:2 po sam. nájazdoch (0:1, 1:0, 2:1 – 0:0, 1:0)

– prvý zápas 4:5, do štvrťfinále postúpil AIK Skelleftea

Góly: 31. Calof, 58. O. Sundqvist, 60. P. Lindholm, rozhodujúci sam. nájazd M. Lehtonen – 10. Hännikäinen, 41. Tuppurainen

HC Linköping (Švéd.) – Sparta Praha (ČR) 2:2 (0:1, 0:0, 2:1)

– prvý zápas 2:1, do štvrťfinále postúpil HC Linköping

Góly: 48. Junland, 60. Micflikier – 2. J. Hlinka, 52. Piskáček (RÉWAY)

Brankár Rastislav Staňa (Sparta) bol na striedačke.

Viedeň Capitals (Rak.) – Kärpät Oulu (Fín.) 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

– prvý zápas 1:3, do štvrťfinále postúpil Kärpat Oulu

Góly: 33. Watkins, 48. Schlacher – 29. Keränen, 34. Junttila, 42. Huml

Red Bull Salzburg (Rak.) – Lulea Hockey (Švéd.) 5:8 po sam. nájazdoch (4:1, 0:5, 1:1)

– prvý zápas 4:2, do štvrťfinále postúpila Lulea

Góly: 4. a 59. Raffl, 5. a 11. K. Beach, 17. Meckler – 15. a 35. Fogström, 40. a 50. Zaar, 28. S. Dixon, 29. Ledin, 36. Petrell, rozhodujúci sam. nájazd Fogström

Frölunda Indians (Švéd.) – Tappara Tampere (Fín.) 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)

– prvý zápas 5:1, do štvrťfinále postúpila Frölunda

Góly: 5. A. Johnson, 9. Widerström, 36. Rosseli-Olsen, 48. Görtz – 43. Teddy Da Costa, 49. Jormakka