Video: Záchranári našli ďalšie telá obetí záplav v Indonézii, desiatky ľudí sú stále nezvestné

Indonézia, záplavy
Záchranári nesú telo obete záplav v Indonézii. Sentani, 17. marec 2019. Foto: SITA/AP

JAYAPURA 18. marca (WebNoviny.sk) – Počet mŕtvych, ktorých si vyžiadali záplavy a zosuvy pôdy v indonézskej provincii Papua, stúpol na 79. Desiatky ďalších osôb utrpeli zranenia alebo sú nezvestné. Traja ľudia tiež zahynuli pri zosuve pôdy, ktorý vyvolalo zemetrasenie na ostrove Lombok.

Z bahna a trosiek vytiahli desiatky tiel

Medzi najhoršie postihnuté územia patrí oblasť Sentani, kde sa v nedeľu ráno po masívnom zosuve pôdy vyliala rieka, uviedol hovorca indonézskeho Národného úradu pre zmierňovanie katastrof Sutopo Purwo Nugroho.

Záplavy a zosuvy po niekoľko dní trvajúcich prudkých dažďoch zničili cesty a mosty vo viacerých častiach okresu Jayapura, čo komplikuje záchranné práce. Z bahna a trosiek zničených domov záchranári do nedele vytiahli 79 tiel, uviedol Nugroho.

V nemocnici skončilo 74 ľudí, mnohí so zlomeninami a zraneniami hlavy. Počet obetí podľa hovorcu pravdepodobne ešte vzrastie, keďže sa záchranári nedostali do všetkých postihnutých oblastí a ešte stále pátrajú po nezvestných.

Podľa Nugroha záchranári evakuovali do dočasných prístreškov viac ako 4 200 ľudí. Voda a bahno poškodili a zaplavili viac ako 600 domov a budov. Podľa predstaviteľa z úradu zdravotníctva v okrese Jayapura Haerula Leeho, majú lekári na starosti viac zranených, ako dokážu zvládnuť, a niektoré nemocnice zasiahli výpadky elektriny.

Zosuv pôdy zasiahol turistov

Zemetrasenie, ktoré otriaslo Lombokom v nedeľu, malo podľa Geologickej služby Spojených štátov (USGS) magnitúdo 5,5 a vychádzalo z hĺbky 23 kilometrov. Otrasy spôsobili zosuv pôdy na sopke Rinjani, ktorý zasiahol turistov na tamojšom vodopáde Tiu Kelep, uviedol Nugroho.

O život prišli dvaja Malajzijčania a 14-ročný indonézsky chlapec. Záchranárom sa podľa Nugroha podarilo od vodopádu evakuovať 22 Malajzijčanov a 14 Indonézanov. Z horskej oblasti tiež evakuovali 50 ďalších osôb, prevažne miestnych inšpektorov z vládnych inštitúcií, armády a polície.

Zranenia utrpelo 182 ľudí vrátane 26 Malajzijčanov. Zemetrasenie poškodilo 525 domov. Tridsaťdva z nich zrovnalo so zemou.

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres oznámil, že je organizácia pripravená pomôcť Indonézii s prírodnými katastrofami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom