Borussia Dortmund - AS Monako
Pierre-Emerick Aubameyang, (vľavo) z Borussie Dortmund a Andrea Raggi z AS Monako v hlavičkovom súboji počas zápasu Ligy majstrov. Dortmund, 12. apríl 2017.

DORTMUND 12. apríla (WebNoviny.sk) – Futbalisti AS Monako majú namierené do semifinále Ligy majstrov 2016/2017. V úvodnom súboji štvrťfinále tejto najprestížnejšej európskej klubovej súťaže Monačania zvíťazili na trávniku Borussie Dortmund 3:2 (2:0).

Dva góly hostí strelil iba 18-ročný talent Kylian Mbappé, tretí nešťastne pridal domáci obranca Sven Bender hlavou do vlastnej siete. Hráči Dortmundu dvakrát v druhom polčase dotiahli na rozdiel jedného gólu, ale prehre nezabránili.

Zápas sa hral na Štadióne Signal-Iduna Park za zvýšených bezpečnostných opatrení, ale zároveň v atmosfére fanúšikovskej súdržnosti po utorkovom bombovom útoku na autobus Borussie Dortmund, ktorý sa skončil „iba“ zranením a operáciou ruky obrancu domácich Marca Bartru. Odveta v Monaku príde na rad v stredu 19. apríla.

Z utorka na stredu pre smutné okolnosti preložený zápas začali lepšie hostia. V 17. min síce Fabinho z pokutového kopu ani netrafil bránku, ale už o dve minúty neskôr Mbappé usmeril do siete domácich prihrávku Lemara. V 31. min Bender vyzvŕtal obranu hostí, našiel Kagawu a ten v dobrej pozícii v šestnástke tesne minul bránku hostí.

O tri minúty neskôr sa stal Bender smutným hrdinom Dortmundu, keď po Raggiho centri v páde hlavičkoval do vlastnej siete – 0:2. Odhodlaní domáci v 57. min znížili na 1:2, keď Dembelé dokopol loptu do prázdnej bránky po nezištnej prihrávke šikovného Kagawu.

Po hrubej chybe obrany Borussie (nedorozumenie Piszczeka s Papastathopoulosom) sa v 79. min Mbappé dostal druhýkrát ku gólovému zakončeniu – 1:3. V 84. min Kagawa parádou v šestnástke znížil na 2:3, ale na vyrovnanie už domácim nezostal čas.

Liga majstrov – štvrťfinále

• prvý zápas (odveta v Monaku sa bude hrať v stredu 19. apríla)

Borussia Dortmund (Nem.) – AS Monako (Fr.) 2:3 (0:2)
Góly: 57. Dembelé, 84. Kagawa – 19. a 79. Mbappé, 35. Bender (vlastný), ŽK: 16. Papastathopoulos, 40. Ginter – 46. Jemerson, 58. Lemar, 69. Dirar, 81. Fabinho, 87. Subašič, rozhodoval: Orsato (Tal.), 65 000 divákov

Dortmund: Bürki – Ginter, Papastathopoulos, S. Bender (46. Sahin) – Piszczek, Kagawa, Weigl, Schmelzer (46. Pulišič) – Dembelé, Guerreiro – Aubameyang
Monako: Subašič – A. Touré, Glik, Jemerson, Raggi – Fabinho, Joao Moutinho – Bernardo Silva (66. Dirar), Lemar – R. Falcao (85. Germain), Mbappé

Hlasy

• zdroje: UEFA.com, asmonaco.com, bvb.de

Leonardo Jardim (tréner Monaka): „Zvíťazili sme, ale stále sme iba v polovici našej snahy. Mbappé je mladý hráč, ktorý sa neustále zlepšuje. Je s nami druhý rok a stále tvrdo pracuje. Vie, čo od neho očakávame, predstavenia ako bolo to dnešné už predviedol aj predtým. Myslím si, že jedného dňa z neho bude svetový hráč.“

Kylian Mbappé (útočník Monaka, autor dvoch gólov): „Chceli sme dávať góly a to sa nám v stredu podarilo. Odohrali sme dobrý zápas, no stále je veľa vecí, ktoré môžeme zlepšiť. Dortmund bude hrať v odvete určite s veľkým odhodlaním.“

Thomas Tuchel (tréner Dortmundu): „V druhom polčase sme zahrali veľmi dobre. Po udalostiach z utorka sme však, žiaľ, nedokázali podať najlepší možný výkon. Vývoj tohto zápasu mal pre nás trpkú príchuť. Na 2:0 pre súpera zvýšil vlastným gólom Bender a aj tretí gól hostí prakticky pripravili naši hráči. Monako bolo maximálne efektívne.“

Julian Weigl (stredopoliar Dortmundu): „Nechceli sme si to pripustiť, ale najmä na začiatku zápasu sme museli myslieť na to, čo sa stalo v utorok. Až v druhom polčase sme si vyčistili hlavy a viac sa uvoľnili. Našťastie, v závere sme ešte strelili gól a uhrali akceptovateľný výsledok. Vedeli sme, že dnes to bude ťažké, viacerí z nás pred týmto zápasom zle spali, vrátane mňa. Je to však už za nami a musíme sa pozerať dopredu. Počas zápasu sme mysleli na Marca Bartru a bojovali sme aj za neho.