Futbalisti MŠK Žilina zdolali v EL Athletic Bilbao
Zľava: Matej Jelić z MŠK Žilina a Inigo Lekue z Athletic Bilbao počas prvého zápasu Európskej ligy 2015/2016 - play-off medzi MŠK Žilina - Athletic Bilbao. Žilina, 20. august 2015. Foto: SITA/Milo Fabian

BILBAO 27. augusta (WEBNOVINY) – Futbalisti MŠK Žilina sa napokon neprebojovali do hlavnej časti Európskej ligy 2015/2016. Vo štvrtkovom odvetnom stretnutí play-off o postup do skupinovej fázy totiž na pôde favorizovaného španielskeho klubu Athletic Bilbao podľahli najtesnejším rozdielom 0:1.

Domáci mali vo svižnom večernom zápase na štadióne San Mamés v Baskicku mnoho sľubných príležitostí, strelecky sa presadil až Elustondo v 24. minúte. Žilinčania ani za priebežného bezgólového stavu nezostávali v defenzívnej ulite, takže tímu pod trénerským vedením Ernesta Valverdeho boli viac než dôstojným súperom. Iba divácka kulisa bola o čosi menej hektická, ako sa očakávalo.

Konečný výsledok:
Athletic Bilbao (Šp.) – MŠK Žilina (SR) 1:0 (1:0)

– prvé stretnutie 2:3, do skupinovej fázy EL postúpil Athletic

Gól: 24. Elustondo, ŽK: 68. Beňat Etxebarria, 70. Eraso, 90.+ Aketxe (všetci Bilbao), rozhodovali: Strömbergsson – Culum, Gustavsson (všetci Švéd.)

Athletic Bilbao: Iago Herrerín – Ó. de Marcos, Gurpegi, Laporte, Inigo Lekue – Elustondo, Eraso (73. Aketxe), Beňat Etxebarria – Susaeta (85. Mikel Rico), Aduriz, Viguera (57. Sabin)

MŠK Žilina: Volešák – Mabouka (81. J. Mihalík), Vavro, Škriniar, Mazáň – Pečovský – Paur, Káčer (88. Špalek), Bénes, Jelič (67. Čmelík) – William Alves de Oliveira

Divácka kulisa mierne zaostávala

Tréner úradujúceho slovenského vicemajstra Adrián Guľa použil v základe variant s Williamom Alvesom de Oliveirom na hrote a Matejom Jeličom na krídle. Ako sľubovali zostavy, začalo sa vo svižnom tempe. Athletic sa od úvodného hvizdu pokúšal prenikať do defenzívy MŠK, ani Žilinčania však nezostávali v obrannej ulite.

Aktivitou vyčnieval najmä krídelník Jakub Paur: v 7. minúte odcentroval sprava, no William nedokázal hlavou usmerniť loptu na bránku. O 2 minúty neskôr zabránil na opačnom konci Erasovi zakončiť Denis Vavro. Potom spomenutého futbalistu Bilbaa zastavil Vavrov kolega v stopérskej dvojici Milan Škriniar.

Za očakávaniami mierne zaostávala divácka kulisa, keď bolo počuť aj hŕstky hosťujúcich fanúšikov. V 14. minúte sa po efektívnej kolmici Susaeta ocitol sám pred Milošom Volešákom, ale netrafil priestor troch žrdí. O ďalších 6 minút bol Volešák pripravený pri pokuse Erasa z bezprostrednej blízkosti, z diaľky následne vystrelil vedľa Beňat Etxebarria.

Elustondo mohol Žilinu doraziť

Toho istého hráča neubránil ľavý bek Róbert Mazáň, žilinský gólman zachránil aj tentokrát. V 24. minúte po chybe Škriniara v rozohrávke rozpútali domáci v šestnástke MŠK závar. Keď už vyzeralo, že ho zverenci Guľu prežijú, nechytateľne trafil Elustondo – 1:0.

V 31. minúte mal po rohovom kope Elustondo na nohe druhý zásah, v tomto prípade vyšiel z mikrosúboja víťazne Volešák. Neskôr sa pripomenuli tiež hostia, nádejnou strelou spoza pokutového územia sa prezentoval Jelič, no nezaskočil brankára Bilbaa Iaga Herrerína.

V 40. minúte napálil Beňat dorážku vysoko nad. Po ďalšom rohu Volešák len vyboxoval, ale baskický kapitán Gurpegi prestrelil jeho svätyňu.

Paur reklamoval jedenástku

Ihneď po polčasovej prestávke projektil Paura zblokoval ľavý obranca Inigo Lekue. Po viac než hodine hry mohol náskok domácich zdvojnásobiť Susaeta, ale minul pri náročnom zakončení. O chvíľu sa po prvý raz prihlásil o slovo skúsený tromf, ktorý Valverde vytiahol do odvety, Aritz Aduriz. Nebezpečnejší prienik mu však znemožnil Vavro.

V tejto fáze duelu dominovali hráči Bilbaa, ich tlak bol najciteľnejší z celého dvojzápasu a prebral sa aj naplnený San Mamés. V 69. minúte striedajúci Žilinčan Lukáš Čmelík vážnejšie neohrozil Herrerína. O 7 minút neskôr zahrozil Miroslav Káčer, bol z toho rohový kop. V 79. minúte Paur po zákroku Óscara de Marcosa márne reklamoval jedenástku.

V 86. minúte prestrelil žilinskú bránku nový muž na hracej ploche v červeno-bielom drese Mikel Rico. Následne dotieravý Aduriz narobil starosti Volešákovi. V úplne poslednej akcii ešte neúspešne hlavičkoval Škriniar. „Šošoni” sa teda museli skloniť po tesnom vyradení, ale z „jamy levovej” mohli odkráčať so vztýčenými hlavami.

Adrián Guľa (tréner Žiliny): „Vôbec sme neboli ďaleko od postupu, ale, samozrejme, rešpektujem silu protivníka. Hrali sme otvorene, domáci sa dostali do šancí. Podržal nás brankár Miloš Volešák, vďaka nemu sme boli blízko do poslednej sekundy. V koncovke nám chýbalo viac pokoja, chlapci však majú môj veľký obdiv.“

Miloš Volešák (brankár Žiliny): „Videli sme, že sa dá postúpiť do skupinovej fázy, takže sme sklamaní. Aj v tejto sezóne chceme vo Fortuna lige skončiť na takom mieste, aby sme aj v budúcom ročníku hrali európske klubové pohárové súťaže.“

Milan Škriniar (obranca Žiliny): „Nedá sa povedať, že výsledok 0:1 je dobrý, pretože sme nepostúpili. Keby to možno z ich strany nepadlo a nám by vyšla nejaká odrazená lopta, všetko mohlo byť, pochopiteľne, iné. Mali príležitosti na víťazstvo 2:0 alebo 3:0, sme radi, že udržali aspoň takýto rezultát. Mali sme už šťastie v Poltave, azda sme si ho tam vyčerpali. Nemáme sa za čo hanbiť.“

Matej Jelič (útočník Žiliny): „Mali sme veľkú možnosť dostať sa ďalej, no aj takto musíme byť spokojní s výkonom. Za rok či dva môžeme byť ešte silnejší. Proti komukoľvek sa snažíme hrať otvorenú partiu, ukázali sme to doma i vonku. Nebojíme sa nikoho.“