Hokej
Zľava: Richard Jenčík z Košíc a Marek Šimko zo Zvolena Foto: SITA/Ivan Fleischer
KOŠICE 11. apríla (WEBNOVINY) – Hokejisti HKm Zvolen majú na dosah druhý titul v klubovej histórii (predtým 2001).

Vo finálovej sérii Slovnaft play-off Tipsport extraligy 2012/2013 vedú nad Košičanmi už 3:0 na zápasy.

Zverenci Petra Mikulu zvíťazili vo štvrtkovom stretnutí na ľade Steel arény 3:2, hoci zaostávali 0:1 aj 1:2.

Rozhodujúci gól strelil v 55. minúte Andrej Podkonický.

Štvrtý zápas série je na programe v piatok 12. apríla o 18.00 h.

Naposledy sa extraligové finále skončilo výsledkom 4:0 v roku 2007, keď bratislavský Slovan zdolal takto hladko Duklu Trenčín.

„Okrem prvej tretiny sme odohrali veľmi dobrý zápas. V druhej sme dominovali a mali sme veľa šancí. V tretej časti hry to bol vabank, prehrávali sme, vyrovnali, ale v koncovke sme boli úspešnejší. Po prvej dvadsaťminútovke som povedal chlapcom svoje, gól v úvode druhej spolu so športovým šťastím nás naštartoval. Séria sa ešte nekončí, kľúčový bude aj štvrtý duel,“ povedal v prvej televíznej reakcii pre Sport1 tréner HKm Zvolen Peter Mikula.

Košičania majú nôž na krku. Omladený káder musí vyhrať štyri zápasy v sérii, ak chce získať siedmy titul a neprehrať druhé finále za sebou. „Prvá tretina bola v našej réžii, utvorili sme si dostatok šancí, aby sme ju vyhrali aj vyšším rozdielom ako 1:0. V druhej nám ušiel začiatok a hostia v nej boli lepší. V tretej sme urobili dve hrubé chyby, ktoré súper potrestal. Nič sa nedá robiť. Mužstvo musíme teraz zdvihnúť predovšetkým psychicky. Ešte nie je koniec série,“ povedal pre Sport1 tréner Košíc Milan Staš.

V roku 2008 boli „oceliari“ v sérii so Slovanom Bratislava v podobnej situácii. Po troch zápasoch prehrávali 0:3, ale vynútili si rozhodujúci siedmy duel. „Belasí“ však poslednú bitku vyhrali 3:2 a získali titul. Jediným klubom v histórii extraligy, ktorý otočil sériu z 0:3 na 4:3, zostáva Dukla Trenčín. „Vojakom“ sa to podarilo dvakrát, vždy vo štvrťfinále. V sezóne 2007/2008 s Martinom, o tri roky neskôr so Slovanom Bratislava.

Hokej – Tipsport extraliga 2012/2013 – finále Slovnaft play-off (tretí zápas)

(hrá sa na 4 víťazstvá)

HC Košice – HKm Zvolen 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)

– stav série: 0:3

Góly: 5. R. Jenčík (D. Pašek, Marcel Haščák), 44. R. Jenčík (D. Pašek, Marcel Haščák) – 21. P. Zuzin (L. Čierny), 49. L. Jurík (J. Mucha, Škvaridlo), 55. Podkonický (Puliš)

Vylúčení: 1:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc, Kubuš – M. Korba, Smrek, 6091 divákov

Košice: Hylák – Cebák, Štrbák, Kolba, Šeda, Martin Chovan, Deyl, M. Novák – Marcel Haščák, D. Pašek, R. Jenčík – Boltun, T. Marcinko, Spilar – Š. Novotný, Marek Slovák, Jokeľ – P. Svitana, Mlynarovič, O. Gmitter

Zvolen: Šimko – L. Čierny, Juraško, Novajovský, J. Mucha, Hraško, Hertl, Pichnarčík – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – Škvaridlo, L. Jurík, Michal Chovan – Kalla, M. Jurík, Čurilla – Puliš, Mahdalík, Martin Ďaloga – Ľ. Zuzin (od 28. min)

Strelecký účet stretnutia mohol otvoriť v 3. min hosťujúci Čurilla, boli to však domáci, ktorí sa tešili z prvého gólu.

Jenčík svoj prvý pokus v presilovke ešte nepremenil, ale v 5. min zužitkoval výbornú prihrávku Pašeka a sám pred Šimkom nezaváhal – 1:0.

Zvolenský brankár potom vyrazil nepríjemnú Deylovu strelu a skvele si počínal aj pri príležitosti Gmittera, ktorý bol osamotený pred bránkou.

Úvod druhej tretiny vyšiel Zvolenu. Čierny vystrelil od modrej čiary a teč Petra Zuzina znamenal vyrovnanie – 1:1.

Hosťujúcemu tímu tento gól pomohol. Zvolen ožil a podstatne viac vzruchu bolo pred Hylákom. Obranca Košíc Cebák sa síce predral až pred súperovu bránku, ale tam našiel dobre postaveného Šimka.

Domáci gólman Hylák musel kryť pokus Čurillu, Podkonický v 25. min minul odkrytú časť bránky a z podobnej pozície sa nepresadil ani Michal Chovan.

V polovici stretnutia sa pred Hylákom ocitol osamotený Škvaridlo, košický brankár však vyšiel zo súboja víťazne. V 35. min to bol opäť Škvaridlo, ktorý zamestnal Hyláka. Podkonický mal o minútu neskôr v ideálnej príležitosti vychýlenú mušku.

V 43. min mieril Novotný spomedzi kruhov nepresne, ale o minútu na to domáci Jenčík prekvapil Šimka a Košičania viedli – 2:1.

V 49. min sa však začínalo odznova, Muchovu strelu vyrazil Hylák, na dorážku Lukáš Juríka bol však už prikrátky – 2:2.

Veľkú chybu Deyla v 55. min potrestal po pohotovom zakončení Podkonický – 2:3. Domácim sa nepodarilo vyrovnať ani v záverečnej polminútovej hre bez brankára.