Video+foto: Danko bol na vojenskej prehliadke v Moskve, podal si ruku aj s Putinom (aktualizované)

Andrej Danko, Vladimir Putin
Predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko si podáva ruku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Moskva, 9. máj 2019. Reprofoto: Ria Novosti.
  • aktualizované 9. mája 16:05

MOSKVA 9. mája (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentu Andrej Danko sa dnes zúčastnil v Moskve na vojenskej prehliadke pri príležitosti 74. výročia ukončenia II. svetovej vojny.

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol hovorca šéfa parlamentu Tomáš Kostelník, Danko je jediný aktívny zahraničný politik, ktorý bol na prehliadku tento rok pozvaný. Počas prehliadky sedel v spoločnosti predsedu Štátnej dumy Viačeslava Volodina a predsedníčky Rady federácie Valentiny Matvijenkovej.

Poďakovanie Putinovi

Následne sa Danko na pozvanie ruského prezidenta Vladimíra Putina zúčastnil na slávnostnom obede v spoločnosti napríklad patriarchu Kyrila a vojnových veteránov. Kostelník dodal, že predseda parlamentu sa takisto stretol s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom.

Danko skonštatoval, že účasť na prehliadke bol veľmi silný zážitok. „V mene SR aj jej občanov som sa prezidentovi Putinovi poďakoval za to, že sme boli oslobodení ich starými rodičmi a rodičmi,“ povedal s tým, že Rusi toto výročie vnímajú veľmi emocionálne. „Odchádzam plný zážitkov,“ vyhlásil.

V súvislosti s Putinom Danko poznamenal, že „možno by sme ho radi privítali na Slovensku, ale to mi protokolárne ako predsedovi parlamentu neprináleží, nie som prezident SR. Ale aj so šéfom jeho kancelárie som srandoval, že ak by boli Rusi vo finále (hokejových majstrovstiev, pozn. SITA), možno by nás mohli navštíviť,“ povedal. Pokiaľ ide o Lavrova, ten podľa Danka do Bratislavy príde a možno sa zúčastní na oslavách SNP.

Rokovanie s Volodinom

Danko odcestoval do ruskej metropoly v stredu 8. mája a súčasťou jeho návštevy bolo aj bilaterálne rokovanie s predsedom Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie Vjačeslavom Viktorovičom Volodinom. Ten je na sankčných zoznamoch EÚ a USA.

Témou rokovaní mala byť medziparlamentná spolupráca a tiež pripravovaná podnikateľská misia. Na nej by sa mala koncom júna zúčastniť zhruba desiatka slovenských podnikateľov, ktorých šéf parlamentu plánuje vziať na rokovanie s ruským ministerstvom financií a následne do vytypovanej priemyselnej oblasti.

Na oslavách v Moskve bol aj Fico

Pred štyrmi rokmi sa na oslavách konca druhej svetovej vojny v Moskve zúčastnil aj vtedajší premiér Robert Fico. Nezúčastnil sa však na vojenskej prehliadke. Už za toto rozhodnutie čelil kritike, táto jeho cesta bola pozorne mediálne sledovaná.

Danko počas svojho pôsobenia na poste šéfa parlamentu cestoval do Moskvy viackrát, pričom jeho návštevy čelia kritike politickej opozície. Šéfovi národniarov vyčítajú najmä to, že jeho návštevy sú v rozpore so slovenskou pozíciou v zahraničnopolitických otázkach.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko