Video+foto: Sagan si na Tour de France poistil zelený dres, obhajca titulu spadol a Alaphilippe zaútočil

Tour de France 2019, 8. etapa, pád cyklistov, Ineos
Pád cyklistov tímu Ineos počas 8. etapy Tour de France 2018 z Maconu do St. Étienne (200 km), do ktorého sa zaplietol aj obhajca prvenstva Geraint Thomas. Reprofoto: www.youtube.com.

Ôsma etapa Tour de France 2019 bola opäť kopcovitá a merala presne 200 kilometrov. Mala výrazne členitý charakter so siedmimi kategorizovanými, ale aj ďalšími neklasifikovanými stúpaniami a celkovo takmer štyrmi tisíckami výškových metrov v Centrálnom masíve.

Sagan má 204 bodov v súťaži o zelený dres

Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) podal v sobotu bojovný výkon a až do cieľa, sa aj napriek kopcom, držal v hlavnom pelotóne spoločne so všetkými favoritmi.

Trojnásobný majster sveta finišoval na piatom mieste, za ktoré získal aj 17 bodov do súťaže o zelený dres. Keďže bodoval aj na rýchlostnej prémii na 33. kilometri, kde si konto pripísal za šieste miesto 10 bodov, spolu už má v súťaži o zelený dres 204 bodov a je na dobrej ceste získať rekordný siedmy zelený dres.

Alaphilippe je po skvelom útoku v žltom

Hrdinom ôsmej etapy sa stal Thomas De Gendt (Lotto Soudal), ktorý ju celú strávil v úniku a v záverečných 15 km bol už vpredu osamotený. Belgický cyklista si v závere udržal drobný náskok pred dvojicou stíhajúcich Francúzov Thibautom Pinotom (Lotto Soudal) a Julianom Alaphilippom (Deceuninck-Quick Step).

Alaphilippe zaútočil v poslednom stúpaní dňa na „trojku“ Cote de la Jaillére (dlžka 1,9 km, priemer 7,9%) a nasledoval ho aj spomínaný Pinot, ale De Gendta sa im v záverečných kilometrov dostihnúť nepodarilo. Aj napriek tomu si však Alaphilippe po etape na pódiu obliekol žltý dres lídra pretekov.

V hlavnej skupine ešte došlo k pádu viacerých jazdcov tímu Ineos vrátane obhajcu titulu Gerainta Thomasa, ale po dvoch kilometroch sa dotiahli na svojich súperov.

Po páde v siedmej etape sa už v sobotu na štart nepostavil Američan Tejay van Garderen – má zlomený palec na ľavej ruke.

Tour de France 2019 - 8. etapa
Belgický cyklista Thomas de Gendt sa teší z triumfu v 8. etape Tour de France 2019, ktorá merala 200 kilometrov a viedla z Maconu do St. Étienne. St. Étienne, 13. júl 2019. Foto: SITA/AP.
Tour de France - 8. etapa
Slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) v zelenom drese lídra bodovacej súťaže počas 8. etapy Tour de France 2019 z Mâconu do St. Étienne (200 km). Foto: SITA/AP.
Tour de France 2019 - 8. etapa
Nórsky cyklista Odd Christian Eiking počas 8. etapy Tour de France 2019, ktorá merala 200 kilometrov a viedla z Maconu do St. Étienne (13. júl 2019). Foto: SITA/AP.
Tour de France
Cyklisti počas ôsmej etapy Tour de France, ktorá merala 200 km a viedla z Mâconu do Saint Étienne. 13. júl 2019. Foto: SITA/AP Photo/Christophe Ena

Viac o téme: Tour de France 2019

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Sagan