Viedenské Obrie koleso bude Pokladom filmovej kultúry

Viedenský Práter jubiluje, má už 250 rokov
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) – Európska filmová akadémia (EFA) zaradí do zoznamu Pokladov európskej filmovej kultúry viedenské Obrie koleso. Stane sa tak pri príležitosti 250. výročia od vzniku obľúbeného parku Prater, v ktorom sa atrakcia nachádza.

Jedna z dominánt hlavného mesta Rakúska sa objavila v snímke Tretí muž (1949), v ktorej si zahrali Joseph Cotten a Orson Welles. Zástupcovia EFA spolu s kolegami z Rakúskej filmovej akadémie pripevnia 9. júna v blízkosti kolesa špeciálny odznak, ktorý návštevníkov upozorní na jeho zaradenie do zoznamu.

Titul

Poklad európskej filmovej kultúry

udeľujú miestam, ktoré symbolickým spôsobom spája európska kinematografia. Iniciatíva s cieľom ich ochrany vznikla na základe nápadu členov EFA. Medzi prvými miestami, ktoré akadémia na zoznam zapísala, patrí Bergmancenter, čiže múzeum venované švédskemu režisérovi Ingmarovi Bergmanovi na ostrove Farö, kde známy filmár žil viac ako 40 rokov.

Na súpis sa tiež dostalo Ejzenštejnovo centrum v Moskve, ktoré sa stará o osobné predmety a knižnicu ruského režiséra, scenáristu a filmového teoretika. Ďalším je Institut Lumiere v Lyone, ktorý sa venuje šíreniu a zachovaniu francúzskej kinematografie a tiež je múzeom otcov kinematografie Augusta a Louisa Lumierovcov. Na zozname sú aj kultúrne centrum Il mondo di Tonino Guerra v meste Pennabilli venované talianskemu spisovateľovi a scenáristovi Toninovi Guerrovi a tiež Potemkinove schody v ukrajinskej Odese, ktoré sa objavili vo filme Krížnik Potemkin (1925) Sergeja Michajloviča Ejzenštejna. Práve z tejto legendárnej snímky vychádza aktuálne meno schodiska.

Informácie pochádzajú z webstránky www.europeanfilmacademy.org a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom