Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA

Vieme, koľko peňazí môže priniesť parkovacia politika v Bratislave. Budú to milióny

BRATISLAVA 24. apríla (WebNoviny.sk) – Primátor Bratislavy Matúš Vallo začiatkom apríla predstavil novú parkovaciu politiku, ktorej podstatným prvkom bude to, že sa za užívanie verejného priestoru bude platiť.

Ročná rezidentská parkovacia karta pre prvé auto v domácnosti bude stáť 49 eur, za druhé auto to bude 150 eur a za tretie 500 eur. Pre ľudí, ktorí dochádzajú do Bratislavy z iných kútov Slovenska, bude stáť jedna hodina parkovania dve eurá.

Suma, ktorú hlavné mesto dokáže prostredníctvom parkovacej politiky vybrať, závisí od toho, koľko mestských častí a v akom rozsahu sa do regulácie parkovania zapojí.

„Ak by sa spustila parkovacia politika a zapojili sa do nej v celom rozsahu 4 kľúčové mestské časti, kde je veľký problém s parkovaním (Petržalka, Ružinov, Staré Mesto a Nové Mesto), výnosy by mohli byť na úrovni okolo 19 miliónov eur,“ uviedol hovorca kancelárie primátora Peter Bubla.

Z POPLATKOV BY MALI OBYVATELIA PROFITOVAŤ

Bubla zároveň pripomína a zdôrazňuje, že financie, ktoré mesto získa z parkovacej politiky, pôjdu do rozvoja novej dopravnej infraštruktúry. „Na parkovacej politike nebude profitovať žiadna súkromná firma. Realizovať ju bude 100%-ná mestská organizácia a kontrolovať dodržiavanie pravidiel parkovania bude zabezpečovať mestská polícia,“ vysvetľuje.

Každá navrhnutá rezidenčná zóna bude analyzovaná samostatne ešte pred zavedením regulácie. Mesto Bratislava vypracuje dopravný projekt individuálne pre každú mestskú časť na základe jej návrhov a vyznačí legálne parkovacie miesta. „Ak by prišlo vyznačením legálnych parkovacích miest k úbytku možností parkovania pre rezidentov, budú súčasťou dopravných projektov aj projekty parkovacích domov alebo nových parkovacích plôch,“ pokračuje hovorca.

Návrh parkovacej politiky by mal prejsť niektorými miestnymi zastupiteľstvami a v júni by sa mal dostať aj na rokovanie a schválenie v mestskom zastupiteľstve.

NOVOSTAVBY MUSIA MAŤ PARKOVACIE MIESTA

Ďalším opatrením proti parkovacím problémom je povinnosť pre developerov a iných staviteľov vybudovať v rámci svojej parcely aj adekvátny počet parkovacích miest. „Norma STN predpisuje minimálne 1 parkovacie miesto na 2-izbový byt, 1,5 parkovacieho miesta na 3-izbový byt a 2 parkovacie miesta na 4-izbový byt,“ spresňuje Bubla.

V Bratislave sa pri novostavbách a nadstavbách tiež platí „poplatok za rozvoj“ v zmysle zákona o miestnom poplatku za rozvoj. Pravidlá týkajúce sa tohto poplatku určuje okrem zákona aj všeobecne záväzné nariadenie jednotlivých mestských častí.

CARSHARING JE VÍTANÝ

Zdieľané automobily by pomohli významne obmedziť potrebu ľudí vlastniť auto, ktoré je väčšinu dňa nevyužívané a v podstate len zaberá verejný priestor. Bratislava síce carsharing zavádzať nebude, ale vedenie mesta by príchod car sharingových spoločností podporilo. 

Zatiaľ je mesto Bratislave partnerom pri prevádzke služby carsharingu elektromobilov v spolupráci so spoločnosťou Volkswagen Slovakia, Aliancia Stará Tržnica, Cyklokuriér Švihaj Šuhaj a ZSE.

Carsharing elektromobilov prevádzkovaný súkromnou firmou funguje aj v Košiciach.

Odporúčané články

Starostka Aufrichtová podporuje parkovaciu politiku v Bratislave, ale treba zapracovať pripomienky Parkovaciu politiku v Bratislave neschválili poslanci za Staré Mesto, Palko označil návrh za paškvil

Neprehliadnite

Čoraz viac mladých Slovákov využíva „mama hotel“, na vlastné bývanie nemajú peniaze Bratislavské letisko opäť prepisovalo rekordy a medzi tromi najvyužívanejšími linkami je aj Kyjev Aká bude účasť Slovákov na eurovoľbách? Hrozivých 13 percent by malo byť minulosťou MS v hokeji 2019: Nemecko – USA (online) O dráme okolo brexitu vznikla divadelná hra, hlavnou postavou je exminister Boris Johnson Video: Eurovízia 2019 už má víťaza, so skladbou Arcade triumfoval Duncan Laurence Zimu neprežili tisíce včelstiev. Ovplyvní to tohtoročnú produkciu medu? Cievna mozgová príhoda postihuje aj mladých ľudí, pozor najmä na tri rizikové faktory

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.