Vieme prví: Eurosocialisti Smer-SD nevylúčili zo strany

Smer schválil druhý balíček 15 sociálnych opatrení
Strana Smer na pracovnom sneme schválila prijatie druhého sociálneho balíčka. Bratislava, 23. máj 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Predsedníctvo Strany európskych socialistov (PES) dnes na svojom rokovaní nevylúčilo ani nepozastavilo členstvo Smeru-SD v strane. Informoval o tom vedúci delegácie Smeru-SD vo frakcii Socialistov a demokratov v Európskom parlamente Vladimír Maňka. Podľa neho však bude pravdepodobne prebiehať monitoring postojov a vyjadrení Smeru-SD k migračnej kríze. Stranu na dnešnom rokovaní predsedníctva PES zastupoval podpredseda Smeru-SD Pavol Paška.

Frakcia sa v utorok večer dve hodiny zaoberala postojom Smeru-SD a jej predsedu Roberta Fica k utečencom. Eurosocialistom prekáža najmä avizované podanie žaloby Slovenska na súd v Luxemburgu proti právne záväznému aktu o kvótach, schválenému väčšinou ministrov vnútra členských krajín EÚ. „Vedeniu frakcie som vysvetľoval, že žaloba nie je namierená ani proti EÚ, ani proti niektorému členskému štátu. Je to naše právo,“ povedal Maňka s tým, že vo frakcii ho podporili predstavitelia sociálnodemokratických strán z Českej republiky, Bulharska a Malty. Slovensko má osem týždňov na rozhodnutie, či podá žalobu.

Fico ešte v pondelok v Štrasburgu vysvetľoval vedeniu socialistickej frakcie Európskeho parlamentu, aký má postoj k moslimom, k utečencom a k povinným kvótam. Podľa Maňku si ho však nepozvali eurosocialisti, ale o stretnutie požiadal sám Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol PaškaVladimír Maňka
Firmy a inštitúcie SMER-SD