Vierozvestov v Bratislave neosadia, podľa Rafaja je to hanba

Centrála SNS ostala bez lídra Slotu
Predčasné parlamentné voľby 2012 - podpredseda strany SNS Rafael Rafaj vo volebnej centrále po ukončení volieb. Bratislava, 10. marec 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Slovensku podľa prvého podpredsedu SNS Rafaela Rafaja chýba legislatíva, ktorá by postihovala nerešpektovanie obsahu Preambuly Ústavy Slovenskej republiky.

Ako povedal v piatok pre agentúru SITA, po kauzách posudkovej komisie k soche Svätopluka a kultúrneho vandalizmu obrazoborectva na pamätnej minci Národnej banky Slovenska k misii vierozvestov to najnovšie dokazuje flagrantný postoj poslancov Bratislavy vo veci dôstojného miesta a osadenia súsošia sv. Cyrila a sv. Metoda.

„Je škandalózne, že hlavné mesto Slovenskej republiky takto nestihne k štátnemu sviatku sv. Cyrila a sv. Metoda osadiť vierozvestom v roku ich 1 150. výročia príchodu na naše územie dôstojný kultúrno-historický artefakt. Dokonca sú pochybnosti, či to Bratislava vôbec stihne urobiť v roku 2013,“ vyhlásil Rafaj.

Nielen morálne, ale aj právne by preto malo byť podľa Rafaja nemysliteľné, aby „po tisícročí úsilia a obetí o znovunadobudnutie slovenskej suverénnej štátnosti“ niektorí verejní činitelia Slovenskej republiky konali proti kultúrnym, historickým a národným tradíciám obsiahnutých v Preambule Ústavy SR.

Podľa SNS je smutné, ak sa väčšia pozornosť štátu venuje proeurópskym ako pronárodným témam, hoci sv. Cyril a sv. Metod sú súčasne aj spolupatróni Európy. „Zjavne však niekomu prekáža ich spojitosť s veľkolepými koreňmi slovenských dejín,“ konštatoval.

Slovenská národná strana vyjadruje preto rozhorčenie nad tým, že súsošie svätých Cyrila, Metoda a Gorazda do tohtoročných júlových osláv 1 150. výročia príchodu solúnskych bratov osadiť v Bratislave nestihnú. Podľa SNS je pre Slovensko a jeho hlavné mesto veľkou hanbou a urážkou národa, ak na významné 1 150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na územie Slovenska nebude stáť plánované súsošie, hoci sa o ňom diskutuje a rozhoduje už dlhé mesiace.

„Navyše, prenájom časti verejného priestranstva pod súsošie je bratislavskou absurditou. Bratislavskí poslanci by nemali zabúdať, že hlavné mesto patrí všetkým Slovákom a Bratislava by si mala primeranejšie plniť úlohy metropoly a národného reprezentanta,“ uviedol Rafaj.

Cyril metod
Foto: SITA/Marián Peiger

Bratislavskí mestskí poslanci miesto pre súsošie vierozvestcov na Hurbanovom námestí v Bratislave schválili vlani v októbri, nepáčilo sa im však výtvarné stvárnenie od sochára Antona Gábrika. Poslanci o umeleckom stvárnení súsošia sv. Cyrila, Metoda a Gorazda rokovali po tom, ako komisia zložená z odborníkov zo Slovenskej národnej galérie, Galérie mesta Bratislavy, Slovenskej akadémie vied, z Vysokej školy výtvarných umení a zo Slovenskej sekcie Medzinárodnej organizácie kritikov umenia AICA návrh sochára Antona Gábrika neodporučila. Komisia zhodnotila, že Gábrikovo vyhotovenie diela nezodpovedá moderným štandardom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rafael Rafajsv. Cyril a Metod