Vieru Tomanovú tajne zvolili za komisárku pre deti

Viera Tomanová
Viera Tomanová Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 2. decembra (WebNoviny.sk) – Exministerku práce a poslankyňu za Smer-SD Vieru Tomanovú v stredu v tajných voľbách podľa oficiálnych informácií zvolil parlament za komisárku pre deti. Za Tomanovú, ktorú do funkcie navrhol vládny Smer-SD, hlasovalo 75 poslancov. Profesor Jozef Mikloško, ktorý učí na vysokej škole sv. Alžbety v Bratislave a viac ako 20 rokov pôsobí v mimovládnych a univerzitných organizáciách v oblasti ochrany práv detí, dostal podporu 25 zákonodarcov.

Ombudsmankou pre osoby so zdravotným postihnutím sa stala Zuzana Stavrovská, ktorú navrhol poslanecký klub Smeru-SD. V tajných voľbách ju podporilo 72 zákonodarcov. Výbor OSN pre práva dieťaťa odporučil pred 14-timi rokmi Slovensku zriadiť inštitúciu, ktorá bude špecializovaná na monitoring a presadzovanie práv detí. Zákon o komisárovi pre deti a komisárovi pre zdravotne postihnutých bol prijatý v júni, začal platiť 1. septembra.

Komisár pre deti sa bude podieľať na ochrane práv detí, pričom sa na neho môže obrátiť každé dieťa vo veci porušenia týchto práv aj bez vedomia rodičov, poručníka či opatrovníka. Po zriadení funkcie detského ombudsmana roky volala i verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Funkčné obdobie komisárov je šesť rokov. Komisári musia byť občanmi Slovenska, mať vysokoškolské vzdelanie, byť bezúhonní a apolitickí. Komisári pre deti aj pre zdravotne postihnutých ako aj ich úrady budú financovaní zo štátneho rozpočtu formou dotácií. Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím sa má podieľať na ochrane a presadzovaní ich práv.

Dnešná voľba komisára pre deti však nenaplnila očakávania Nadácie pre deti Slovenska (NDS). Ako agentúru SITA ďalej informovala PR manažérka nadácie Zuzana Šústová, organizácia je však aj napriek tomu pripravená s novozvolenou komisárkou spolupracovať. „Rešpektujeme rozhodnutie parlamentu a veríme, že novozvolený komisár dokáže ochraňovať záujmy a práva detí a zároveň postupne zlepšovať podmienky pre život všetkých detí a mladých ľudí na Slovensku legislatívnymi opatreniami a spoluprácou s expertmi,“ vysvetlila. Nadácia však zároveň veľmi ocenila, že po 14 rokoch bol vôbec inštitút komisára pre deti zriadený.

Nadácia pre deti Slovenska zdôraznila, že skúsenosti zo zahraničia ukazujú, že pre úspech úradu komisára pre deti je spolupráca s občianskou spoločnosťou kľúčová. „Komisár by mal prinášať témy do diskusie, ako aj sieťovať expertov štátnej správy, samosprávy a občianskej spoločnosti,“ poznamenala Šústová. Nová komisárka Viera Tomanová by sa mala prioritne začať hneď venovať viacerým témam, upozornila nadácia. Patrí medzi ne vzdelávanie, ktoré dokáže rešpektovať individuálne potreby detí, druhou témou je podpora rodiny ako aj podpora napĺňania práv detí v rodine. Novozvolená komisárka by sa tiež mala začať hneď zaoberať rómskymi deťmi i deťmi na okraji spoločnosti z najslabšieho sociálneho prostredia či integráciou detí s postihnutím do škôl ako aj inklúziou detí so zdravotným postihnutím a špeciálnymi potrebami.

Nadácia pre deti Slovenska podporovala na post komisára pre deti Ondreja Galla, ktorý bol podpredsedom výboru pre deti a mládež pri Rade vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť, pôsobil v Rade mládeže Slovenska a pracuje v Nadácii Pontis. „Ondrej Gallo spĺňal podmienky nezávislosti, odbornosti a skúsenosti s problematikou ochrany práv detí a mladých ľudí,“ doplnila PR manažérka NDS. Okrem Galla a zvolenej Viery Tomanovej na post detského ombudsmana kandidoval profesor Jozef Mikloško, ktorý učí na vysokej škole sv. Alžbety v Bratislave a viac ako 20 rokov pôsobí v mimovládnych a univerzitných organizáciách v oblasti ochrany práv detí ako aj Natália Blahová, ktorá momentálne pôsobí ako sociálna poradkyňa a venuje sa rodinnej politike a ochrane práv detí. Mikloška navrhlo na post KDH, Blahovú SaS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana DubovcováJozef MikloškoNatália BlahováViera Tomanová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky