Vietnamci sa liečia najlepším liekom bez lekárskeho predpisu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bez názvu
Smiech - najlepší liek Foto: SITA/AP

V skorú rannú hodinu sa do parku v centre Hanoja začínajú zbiehať ľudia z celého mesta. Vietnamci synchronizovane tlieskajú, pochodujú, ceria zuby a robia tie najzvláštnejšie grimasy. Po čase sa prehýbajú v páse a parkom sa ozývajú nekontrolovateľné výbuchy smiechu. Výjav pripomínajúci scénu z psychiatrického ústavu však s pomätenosťou nemá nič spoločné. Vitajte na hodine jógy smiechu.

Jóga smiechu, podobne ako ostatné druhy tohto meditačného cvičenia, vznikla v Indii v roku 1995. Je dielom indického lekára Madana Katariu a vďaka svojim blahodarným účinkom na psychiku si v priebehu jedného desaťročia získala fanúšikov vo vyše 60 krajinách sveta. Kombinácia bezdôvodného smiechu, naťahovania svalov a dychového cvičenia v mozgu aktivuje vlnu endorfínov, ktoré sa postarajú o pocit šťastia a spokojnosti. Úspech cvičenia spočíva vo fakte, že ľudské telo nedokáže rozlíšiť, či bol smiech vyvolaný kombináciou cvičení alebo vonkajšou humornou situáciou – blahodarný efekt sa dostaví v oboch prípadoch. Inými slovami – organizmus uverí, že je šťastný.

Bez názvu
Foto: www.miapearlacademy.com

Počas cvičenia sa simulujú rôzne situácie. Cvičenci napríklad musia reagovať na správu, že vyhrali v lotérii alebo rozprávajú detskou hatlaninou a druhá strana na to musí reagovať, hoci nerozumie ani slovo. Každá hodina je ukončená meditáciou, ktorá sa však tiež nesie v znamení humoru. Bežne pri nej nájdete ľudí váľajúcich sa na zemi z boka na bok, ktorí sa zadúšajú od smiechu.

Vietnamský inštruktor jógy smiechu Le Anh Son rozosmieva ľudí v Hanoji už vyše dva roky. O tom, že jóga smiechu robí ľudí fit, vôbec nepochybuje, no zdôrazňuje ešte jeden dôležitý fenomén. „Najväčší dopad, aký ma jóga smiechu na spoločnosť je, že ich robí omnoho priateľskejšími. Vytvára návyk, pri ktorom majú ľudia tendenciu byť na seba milší, usmievať sa,“ tvrdí inštruktor.

Aj preto sa vyznávači tohto meditačného cvičenia väčšinou združujú do klubov, ktoré podporujú priateľskú atmosféru. Rôznymi grimasami, ktoré sú riadené lektorom, sa navzájom rozosmievajú ešte viac. „Smiech nás omladzuje, uvoľňuje a vďaka nemu sa cítime v pohode. Očisťuje našu myseľ a vďaka tejto hodine sa môžem vrátiť domov spokojná a pokračovať vo zvyčajnej práci,“ uviedla jedna z účastníčok jógy smiechu. Jej účinky si pochvaľuje aj starší Vietnamec: „Predtým som býval chorý. Mal som bolesti hlavy, vredy, problémy s kĺbmi. Po niekoľkých mesiacoch cvičenia sa cítim oveľa zdravšie, silnejšie.“

Súbor strečových, dychových a špeciálnych cvičení, pri ktorých sa účastníci smejú a udržiavajú kontakt s ostatnými, sa dnes cvičí už vo vyše 6000 kluboch po celom svete. Dopracovať sa smiechom k zdraviu sa dá už aj na Slovensku, kde sa zatiaľ nesmelo, no predsa otvárajú brány centier jogy smiechu. „Deti sa smejú približne 400-krát za deň, kým dospelí iba asi 15-krát,” poznamenala Barb Fisherová, certifikovaná učiteľka jógy smiechu na Michiganskej univerzite. „Prichádza čas, aby sme to zmenili,“ dodala.

www.telegraph.co.uk

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia