Vietnamských aktivistov súdia za pokus o zvrhnutie režimu

Vietnam
Protesty vo Vietname Foto: SITA/AP

HANOJ 8. januára (WEBNOVINY) – Vietnamské úrady začali v utorok proces so 14 aktivistami obvinenými z napojenia na opozičné skupiny pôsobiace v Spojených štátoch a zo snahy o zvrhnutie komunistického režimu.

Medzi obvinenými sú katolíci, blogéri aj študenti. Prokuratúra tvrdí, že sú členmi skupiny Viet Tan, ktorú vláda v Hanoji považuje za teroristickú organizáciu.

V prípade odsúdenia im hrozí dlhoročné väzenie a prípadne aj trest smrti, aj keď Vietnam k nemu v podobných prípadoch ešte nikdy nepristúpil.

Niektorí z obvinených sa priznali, ďalší však nie,“ uviedol pre agentúru AFP obhajca Tran Thu Nam.

Proces s obvinenými, ktorí sú vo veku 24 až 55 rokov, štátne médiá úplne odignorovali. V zahraničí ho však považujú za jeden z najrozsiahlejších svojho druhu. Niektorí z obvinených sú súčasťou 17-člennej skupiny, ktorá sa v minulosti priamo na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) sťažovala na nezákonné zatýkanie aktivistov. Tých podľa nich často odsúdia v procesoch trvajúcich len niekoľko hodín a vo väzení porušujú ich ľudské práva.

Vietnamskí aktivisti zverejnili v utorok na svojich webových stránkach fotografie z celého procesu. Vidieť na nich stovky policajtov zhromaždených na súde v meste Nghe An, kde proces prebieha. Na mieste boli aj demonštranti, ktorí obvineným Vietnamcom prišli prejaviť podporu. Polícia ich údajne zastrašovala a niekoľkých aj zadržala.

Podľa ľudskoprávnych organizácií začal Vietnam v roku 2009 novú vlnu zásahov voči opozičným predstaviteľom, v rámci ktorej poslal za mreže desiatky z nich.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom