Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Grand Prix: Srnka v skoku
Súťaž Ekológia v objektíve každoročne vyhlasuje spoločnosť Bayer s cieľom upriamovať pozornosť na inovácie a na trvalo udržateľný rozvoj. Témou posledného ročníka bol Život v lese. Foto: Lukáš Prítoka
15. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Vietor nedeprimuje len ľudí, v Tatrách ohrozuje i zvieratá

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Silný vietor, ktorý v posledných dňoch fúka vo Vysokých Tatrách, neohrozuje len ľudí, ale aj zver v lesoch. „Ohrozené je najmä vtáctvo hniezdiace v korunách stromov. Vietor im zhadzuje hniezda, v ktorých sú vajcia alebo už mláďatá. Týka sa to nielen spevavcov, ale aj vzácnych druhov dravcov,“ uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Pavol Fabian.

Súčasné chladné a veterné počasie môže podľa neho ovplyvniť aj tohtoročnú populáciu diviačej, vysokej a srnčej zveri, ktorá v týchto dňoch privádza na svet mláďatá. „Svište pravdepodobne zaliezli späť do nôr. Pohyb v čerstvo napadnutom snehu budú mať sťažený kamzíky, ktoré práve teraz rodia mláďatá,“ dodal Fabian.

Silný vietor spôsobuje škody aj na lesných porastoch. „Keby vietor prišiel v jeseni, nenarobil by v tatranskom lese až toľko škody ako teraz,“ uviedol Fabian. Najväčšie škody očakáva najmä na listnatých drevinách. Stromy už majú listy, a tak ich nápory vetra poškodzujú v oveľa väčšom rozsahu, ako v čase, keď sú bez lístia. Fabian predpokladá, že nemalé škody vietor za sebou zanechá aj vo vyschnutých porastoch. „Turisti by si mali na tieto dni zvoliť iný program a turistickým chodníkom v Tatranskom národnom parku by sa mali radšej vyhnúť z dôvodu vlastnej bezpečnosti,“ povedal Fabian.

V týchto dňoch spôsobujú v niektorých lokalitách problémy aj intenzívne zrážky. Voda poškodzuje lesné cesty a turistické chodníky. Najväčšie škody zatiaľ lesníci zaznamenali v ochrannom obvode Habovka v Západných Tatrách.

„Tam, kde je to v týchto chvíľach možné, lesníci v jednotlivých ochranných obvodoch odvádzajú vodu tak, aby cesty a chodníky prívaly vody poškodzovali čo najmenej,“ uviedol Fabian. Priechodnosť značkovaných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku zabezpečia pracovníci Strediska terénnych služieb a jednotlivých ochranných obvodov hneď, ako to poveternostné podmienky v Tatrách umožnia.

Odporúčané články

Vietor a voda robia problémy, neodporúča sa jazdiť do Tatier Počasie dáva Slovákom zabrať, krajinu atakuje dážď aj vietor

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...