Aktualizované: Slovensko bičoval silný vietor, tisíce odberných miest boli bez elektriny

silný vietor
Foto: ilustračné, SITA/KR HaZZ Trnava.
  • aktualizované 30. októbra 19:44

BRATISLAVA 30. októbra (WebNoviny.sk) – Bez elektriny ostane na strednom Slovensko v noci z utorka na stredu iba obec Oravice a niekoľko chát. Hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš v utorok večer agentúru SITA informoval, že situácia je na viacerých miestach pod kontrolou.

„Elektrikárom sa v teréne podarilo odstrániť množstvo porúch a počas noci by mali mať elektrickú energiu všetky obce a mestá s výnimkou Oravíc v Tvrdošínskom okrese a niekoľkých odberných miest v okrese Liptovský Mikuláš,“ spomenul.

Vietor prevrátil veľa stromov

Bez elektriny zostanú desiatky odberateľov, vo väčšine prípadov však ide o chaty a objekty, ktoré nie sú trvalo obývané. Vietor v tejto oblasti prevrátil veľa stromov, ktoré pretrhali vodiče vysokého napätia na viacerých miestach.

Podľa Gejdoša niekoľko porúch budú musieť elektrikári doriešiť aj počas stredy. „Podarilo sa im však poprepájať vedenia, takže obyvatelia dotknutých obcí budú mať prúd z iných vetiev, ktoré fungujú. Vo väčšine prípadov ide o poruchy spôsobené spadnutými stromami,“ podotkol hovorca SSD.

Dodal tiež, že v stredu sa môže stať, že počas odstraňovania porúch budú výpadky elektriny. „Budú skôr lokálneho charakteru a nemali by trvať príliš dlho. Tých obyvateľov, ktorých sa to dotkne, prosíme, aby boli trpezliví. Naši pracovníci urobia maximum, aby práce dokončili čo najskôr,“ zhrnul.

Veľmi veterné počasie a búrky

Na strednom Slovensku v noci z pondelka na utorok spôsobil vietor výpadky elektriny a počas utorňajšieho dopoludnia sa situácia zhoršila.

Pretrvávalo veľmi veterné počasie a na niektorých miestach boli aj silné búrky. Popadalo aj množstvo stromov a podľa hovorcu SSD bez elektriny v utorok popoludní bolo 17-tisíc odberných miest. „Počet výpadkov už dosiahol parametre kalamity,“ informoval v utorok Gejdoš.

Najhoršia situácia bola na hornej Orave, v Terchovej a v okolí Rajca. Bez elektriny bola aj časť Vyhní, Hornej Štubne, Ružomberka a Partizánskej Ľupče. Na Orave bola bez elektrickej energie približne stovka trafostaníc. Bez prúdu bola časť Trstenej, Liesek, Brezovica, Vitanová, Hladovka, ale aj Zákamenné a Oravská Jasenica.

Stredoslovenská distribučná (SSD) evidovala 13 porúch na vedeniach vysokého napätia a desiatky porúch na vedeniach nízkeho napätia. Mimo prevádzky bolo takmer dvesto distribučných trafostaníc. Mohli za to najmä popadané stromy a konáre, ktoré poškodili vedenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučná