Nie som opozičný župan, vyhlásil Viskupič pri preberaní funkcie predsedu Trnavského kraja

Jozef Viskupič
Nový predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Foto: SITA/Ivan Kopčáni.
  • aktualizované 4. decembra, 14:51

TRNAVA 4. decembra (WebNoviny.sk) – Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič nechce viesť žiadne spory s vládou ani koaličnými stranami. Vládu vyzval na spoluprácu všade tam, kde je to prospešné pre ľudí.

„Chcem vyhlásiť, že nie som opozičný župan. Trnavský samosprávny kraj alebo župa nemá byť voči komu v opozícii. Ponúkam preto podanú ruku a očakávam zo strany vlády rovnako konštruktívny prístup a férovú komunikáciu,“ povedal na ustanovujúcom zasadnutí krajského zastupiteľstva, na ktorom sa ujal funkcie. Spolu s ním zložilo sľub aj všetkých štyridsať krajských poslancov.

Prelink.jpg

Viskupič zároveň varoval pred obchádzaním samospráv pri tvorbelegislatívy a pred jej „silovým“ pretláčaním cez väčšinu v Národnej rade SR. „Chcem preto vyzvať, aby sme sa už konečne zbavili týchto prvkov na politickej scéne, ktoré dostali úroveň politickej kultúry na Slovensku do suterénu. Nie je možné rok pred voľbami, bez diskusie, meniť pravidlá volieb tak, že vyhovujú lepšiemu výsledku jednej politickej strany. Napokon, najlepšiu odpoveď dali samotné voľby do vyšších územných celkov. Zrušenie dvojkolovej voľby sa vypomstilo predkladateľom, a to je, dúfam, dostatočným varovaním do budúcnosti,“ povedal Viskupič, pričom spomenul terajšie snahy oslabiť zastupiteľstvá v obciach a mestách.

Za kľúčovú vo svojej päťročnej misii predsedu označil spoluprácu s primátormi miest a starostami obcí v kraji. Všetkých poslancov Trnavského kraja poprosil, aby dnešným dňom v maximálne možnej miere zabudli na stranícke tričká, v ktorých boli zvolení.

Plán na ďalších päť rokov

„Nebudeme rušiť, čo funguje, opravíme čo nefunguje, prinesieme nové nápady. Tak, ako som pred voľbami hovoril o tom, že chcem spojiť náš kraj a že som odhodlaný priniesť zmenu, hlásim sa k tomu aj naďalej,“ dodal. Pripomenul tiež slogan svojej volebnej kampane Spolu tvoríme kraj.

„Bez rozdielov v národnosti, vierovyznaní, nárečí alebo jazyku, ktorým rozprávame. Program, ktorý som ponúkol občanom pred voľbami, je plán na ďalších päť rokov s víziou, ako sa má Trnavský samosprávny kraj perspektívne približovať k najvyspelejším regiónom Európskej únie,“ povedal nový trnavský župan. Rôznorodosť poslaneckého zboru sa prejavila aj pri skladaní sľubu, okrem predpísaného ‚Sľubujem‘ zaznel sľub aj v maďarčine, záhoráckom či trnavskom nárečí.

Zmena po dvanástich rokoch

Jozef Viskupič (koalícia vedená OĽaNO) získal vo voľbách predsedu Trnavského samosprávneho kraja 4. novembra 48 584 hlasov voličov, druhý v poradí Tibor Mikuš dostal 34 601 hlasov. K zmene na tomto poste prišlo po dvanástich rokoch.

Viskupič sa narodil 8. februára 1976 v Trnave. Vyštudoval históriu a filozofiu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a masmediálnu komunikáciu na UCM v Trnave. Od roku 2010 pôsobí ako poslanec NR SR za hnutie OĽaNO a v súčasnosti je podpredsedom Výboru NR SR pre kultúru a médiá, do konca roku sa však mieni mandátu poslanca parlamentu vzdať.

V zastupiteľstve Trnavského samosprávneho kraja bude sedieť 14 nezávislých poslancov, 13 poslancov SMK, 11 poslancov koalície OĽaNO, SaS, KDH, OKS, NOVA, Zmena zdola, jeden poslanec Mostu-Híd a jeden poslanec Smeru-SD.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef ViskupičTibor Mikuš
Firmy a inštitúcie TTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)