VISOLAJSKÝ: Slovenské zdravotníctvo ide do ešte väčšej krízy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Visolajský
Peter Visolajský Foto: archív

Spolu 3827 lekárov z 51 nemocníc na Slovensku deklarovalo, že sa pridá k protestu Slovenských lekárskych odborov a podá výpoveď. Koľko lekárov by sa malo pridať v Nitre?

Deklarácie podpísala drvivá väčšina pracujúcich doktorov, presné číslo zatiaľ hovoriť nechcem. Keby títo lekári podali naozaj výpoveď, čo tak zrejme aj bude, tak by nitrianska nemocnica zostala de facto bez lekárov. Celkovo máme v nemocnici približne 220 úväzkov, vrátane doktoriek na materskej dovolenke, dôchodcov a takých, ktorí majú veľmi nízky úväzok.

Lekári z ktorých oddelení sú najviac nespokojní?

Nitra približne kopíruje celoslovenský priemer. Najviac sú nespokojné oddelenia, ktoré sú najviac vyťažené a ktorých sa kritická situácia najviac dotýka – ARO, detské, neonatológia, chirurgické odbory vrátane traumatológie a chirurgie. Sú to lekári, ktorí si uvedomujú súčasný stav a chcú ho zmeniť. Musím povedať, že sú aj takí, ktorým tento systém vyhovuje a nechcú sa pripojiť, ale to je menšina. Všeobecne sú na Slovensku nespokojní hlavne lekári pracujúci v nemocniciach, pretože vidia, že na systém dopláca pacient a rodiny týchto lekárov. Sme nonstop v práci za neadekvátnu mzdu. Slovenské zdravotníctvo je v kríze a podľa nášho názoru ide do ešte väčšej krízy. My nechceme zakonzervovať tento stav, ale zmeniť celý systém.

Dokedy plánujete výpovede od lekárov vyzbierať?

Sme s lekármi v stálom kontakte, niektorí chodia za nami sami, iných oslovujeme my. Transformácia nemocníc má byť podľa informácií ministerstva zdravotníctva od 1. októbra, takže dovtedy to chceme stihnúť. Verím tomu a aj robím všetko pre to, aby akcia bola úspešná. Ja osobne to robím z dôvodu, že chcem pracovať ako lekár v nemocnici a chcem robiť tu, na Slovensku. V minulosti poukazovali takýmto spôsobom na problémy v zdravotníctve už aj v Českej republike, v Izraeli, na Novom Zélande, v Austrálii, Belgicku či Poľsku.

Všeobecne sú na Slovensku nespokojní hlavne lekári pracujúci v nemocniciach, pretože vidia, že na systém dopláca pacient a rodiny týchto lekárov.Peter Visolajský

Lekárske odborové združenie sformulovalo štyri požiadavky na ministerstvo: dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Minister Ivan Uhliarik však už avizoval, že čo týka transformácie nemocníc, názor nezmení. Viete si predstaviť dohodu s ministerstvom aj bez splnenia tejto požiadavky?

Naše požiadavky považujeme za jeden ucelený komplex a trváme na všetkých štyroch. Transformáciou sa pán minister plánuje zbaviť zodpovednosti za nemocnice a za naše problémy. Jednoducho problém odsunie na akciové spoločnosti a následne na súkromné spoločnosti, kde ten systém už môže fungovať úplne inak. Už to nebude problém pána ministra, ale povie, aby sme to riešili s akcionármi.

Nitra je špecifická tým, že v nemocnici popri sebe paralelne pôsobia dve odborové organizácie. Aký je medzi nimi vzťah?

Poviem otvorene, že ten vzťah nie je dobrý. Nerád by som to verejne rozprával, ale sú tam konflikty a problémy, ktoré sa veľmi ťažko riešia, pretože záujmy týchto dvoch organizácií sú

diametrálne odlišné. Je tu Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb, čo je v podstate bývalé zdravotnícke ROH. Okrem lekárov, ktorých by som spočítal na prstoch jednej ruky, združuje v Nitre hlavne služobne staršie sestry, personál z riaditeľstva a stredný zdravotnícky personál. Naše Slovenské lekárske odbory v Nitre patria pod celoslovenské Lekárske odborové združenie. Sme výnimkou oproti iným lekárskym odborom, pretože u nás sú aj sestričky, sanitári a laboranti. Podľa posledného sčítania sme my mali okolo 160 členov, teraz je to zhruba 130, oni mali okolo 400 členov. Informácie máme z rozhodcovského konania na ministerstve, o ktoré sme požiadali my, pretože sme nemali jasno v tom, kto je majoritným odborom a informácie nám nechcelo poskytnúť ani vedenie nemocnice, ani táto odborová organizácia.

Podporujú podávanie hromadných výpovedí lekárov obidve nitrianske odborové organizácie?

My sme sa ani nesnažili nejako ľuďom vysvetľovať, že teraz nejde o odbory, pochopili to hneď. Vôbec nerobíme rozdiely, či je to naša aktivita alebo niekoho iného. Výpovede podávajú aj ľudia, ktorí nie sú v odboroch. Ja sám nemám rád názov „odbory“ a „odborár“, necítim sa ako odborár a ani to nikdy nechcem robiť. Ale situácia ma dotlačila do toho, že som jediné riešenie videl už len v lekárskych odboroch, inak sa situácia v nitrianskej nemocnici riešiť nedala.

Peter Visolajský
Peter Visolajský Foto: archív

Ako sa na podávanie výpovedí pozerá vedenie Fakultnej nemocnice v Nitre? Mali ste nejaké rokovania?

Myslím si, že každé vedenie nemocnicu musí takúto akciu uvítať, lebo naše štyri požiadavky sú pre záchranu slovenského zdravotníctva a ich podstata nejde proti vedeniam nemocníc. Ak by sa naplnili, tak to pomôže každej nemocnici. Pán námestník prišiel na naše prvé stretnutie, neprišlo k nejakej konfrontácii, bol to normálny dialóg, neboli tam negatívne vyjadrenia ani z jeho, ani z našej strany. Ten obrovský dlh, ktorý nemocnice vyprodukovali, z veľkej časti nie je dlhom, ale sú to nedoplatky od poisťovní. Od roku 2006 je nedoplatok od Všeobecnej zdravotnej poisťovne len za ňou uznané a nezaplatené výkony vyše 400 miliónov eur. Teraz ministerstvo odhadlo dlh nemocníc na približne 500 miliónov eur, takže v jednej poisťovni je gro tohto dlhu. Reálne platby za zdravotnícke výkony zo strany poisťovní si musí priať každý riaditeľ nemocnice.

V rámci celého Slovenska sa nedávno rušili nemocničné lôžka, Fakultná nemocnica v Nitre prišla o 100. Čo to z vášho pohľadu prinieslo?

Napriek tomu, že nemocnica zrušila 100 lôžok, musela prijať rekordne veľa lekárov, žiaľ len absolventov, čo nie je plnohodnotná náhrada za atestovaných doktorov, ktorí odišli. To svedčí o kvalite, ktorá z roka na rok klesá nielen v našej nemocnici. Skúsený doktor sa nedá nahradiť dvojmesačným. Nám zdravotníkom trošku pribudla práca, pretože tie ostatné oddelenia musia vykryť aj týchto pacientov, ale neznamenalo to žiadne prepúšťanie, lebo nemocnica je hlboko personálne poddimenzovaná.

Na problémy v nitrianskej nemocnici poukazujete dlhodobo. V júni 2010 ste napísali list vtedajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi, v ktorom ste pomenovali mnohé problémy, napríklad že počet lekárov aj sestier neustále klesá, kvalitní ľudia odchádzajú, práce pribúda a platy idú dole. Sťažovali ste sa tiež na viaznúcu komunikáciu s vtedajším riaditeľom Jozefom Valockým, nominantom Smeru-SD. Zmenila sa nejako situácia od nástupu nového riaditeľa Kamila Kolejáka?

Komunikácia s novým riaditeľom je na lepšej úrovni, ale žeby sa niečo zlepšilo sa nedá veľmi povedať. Bola akceptovaná naša požiadavka na vysvetlenie výplatnej pásky, čo bol za minulého vedenia problém – z pre mňa nepochopiteľných dôvodov. Ale okrem toho si teraz ani neviem spomenúť, v čom inom nastala zmena. Určite nenastal posun smerom k lepšiemu ohodnoteniu v práci alebo splneniu normatívov či Zákonníka práce.

Napriek tomu, že nemocnica zrušila 100 lôžok, musela prijať rekordne veľa lekárov, žiaľ len absolventov, čo nie je plnohodnotná náhrada za atestovaných doktorov, ktorí odišli. To svedčí o kvalite, ktorá z roka na rok klesá nielen v našej nemocnici. Skúsený doktor sa nedá nahradiť dvojmesačným.Peter Visolajský

Aké sú podľa vás momentálne najväčšie problémy vo Fakultnej nemocnici v Nitre?

Hlavný problém, ktorý sa dotýka nás aj pacientov, je nedostatok personálu. Sestier je málo, reálne to nemôžu stíhať a keďže stále pracujú, tak sú vyčerpané nielen fyzicky, ale aj psychicky. Nové sestry nepribúdajú, niektoré odchádzajú do dôchodku, ďalšie do súkromného sektora. Naozaj, vidieť na nich vyčerpanosť a sú z toho podráždení aj pacienti. Čo sa týka lekárov, mladí doktori sa už nemajú pomaly ani od koho učiť medicínsku prax. Ten systém, kedy doktori v najlepších rokoch vychovávali absolventov, sa absolútne rozpadol. Máme tu lekárov, ktorí sú pred dôchodkom a potom veľmi mladých. Tá najefektívnejšia generácia úplne chýba. Je to problém Nitry aj celého Slovenska.

Ako to vyzerá s platmi?

Platovo sme tam, kde sme boli, nijako sa to nezlepšilo. Ešte pred finančnou krízou a za bývalého vedenia sme platovo klesli, lekári išli dole o niekoľko tisíc korún. Bolo to na jar 2008, odvtedy nová kolektívna zmluva uzavretá nebola. Keď som to porovnával s ostatnými fakultnými nemocnicami, tak Nitra je na tom asi najhoršie.

Aká je v súčasnosti situácia v nemocnici ohľadom pohotovostnej služby? Dodržiavajú sa normatívy, stanovené zákonom?

To je oblasť, na ktorej vedenia väčšiny nemocníc šetria. Ak je napríklad normatívom určené, že na 20 pacientov v noci má byť jeden sanitár, tak u nás je prax taká, že jeden sanitár je na celý pavilón. Jeden náš sanitár si raz v nočnej službe krokomerom napočítal, že za noc nachodil 16 kilometrov. Šetrí sa na sestričkách, bežne býva na jednom oddelení jedna sestra. Boli aj prípady, kedy bola jedna sestra na jednotke intenzívnej starostlivosti, čo je u akútnych rizikových pacientov nezvládnuteľné. Aj pri lekároch sa normatívy porušujú. Naša požiadavka na dodržiavanie personálnych normatívov mi príde až ako absurdná vec, pretože v demokratickom štáte v Európskej únii žiadame, aby bol naplnený zákon. Voči tomu ešte robí ministerstvo opletačky, tak to mi príde ako úroveň Afriky.

Zhovárala sa Mária Pietová

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ivan UhliarikPeter Visolajský