Víťaz Tour de France Bradley Wiggins získal v Londýne zlato

Bradley Wiggins
Bradley Wiggins Foto: SITA/AP
Tony Martin

LONDÝN 1. augusta (WEBNOVINY) – Brit Bradley Wiggins dosiahol po celkovom triumfe na Tour de France 2012 ďalší veľký úspech: na olympijských hrách v Londýne sa v stredu stal víťazom cyklistickej časovky mužov na 44 km.

V jazde proti chronometru mal čas 50:39,54 min a presadil sa s náskokom 42 sekúnd pred Nemcom Tonym Martinom. Wiggins zvládol trať rýchlostným priemerom 52,113 km/h.

Bronz si vybojoval ďalší Brit a jeho pomocník na ceste za úspechom na Tour Christopher Froome, ktorý zaostal o 1:08,33 min.

Získal siedmu medailu

Wiggins sa stal v stredu v Hampton Court pri Londýne najúspešnejším Britom v olympijskej histórii. Vybojoval si už siedmu olympijskú medailu, z toho štvrtú zlatú.

Predchádzajúcich šesť cenných kovov nazbieral v dráhovej cyklistike (2000 bronz v stíhacích pretekoch družstiev, 2004 zlato v stíhačke jednotlivcov, striebro v stíhačke družstiev a bronz v madisone a 2008 zlato v stíhačke jednotlivcov i družstiev).

O jednu medailu predstihol Steva Redgravea, ktorý si vo veslovaní vybojoval päť zlatých a jednu bronzovú. Tridsaťdvaročný rodák z belgického Gentu je jediným cyklistom v histórii, ktorý získal zlaté medaily na OH na ceste i na dráhe a zároveň vyhral Tour de France.

Časovka mužov na olympiáde

Obrazom: Olympijská časovka cyklistov

Britský jazdec Bradley Wiggins pred štartom olympijskej časovky mužov na 44 km. Foto: SITA/AP

Švajčiar Fabian Cancellara pred štartom olympijskej časovky mužov na 44 km. Foto: SITA/AP
Nemecký jazdec Tony Martin pred štartom olympijskej časovky mužov na 44 km. Foto: SITA/AP

Nedokážem opísať slovami, čo prežívam. Vyhral som olympijské zlato vo svojom vlastnom meste. Keď som triumfoval na dráhe, povzbudzovali ma a fandili mi tri či štyri tisícky divákov. Tu, v uliciach Londýna bola podpora niekoľkonásobne väčšia a bolo to neuveriteľné. Od rána som počúval, že môžem prekonať britský rekord v počte medailí. Nie je dôležité, že máte sedem kovov, ak ich nemáte v správnej farbe. Moje číslo je preto štyri. Chcem ho zvýšiť v Riu de Janeiro,“ povedal Wiggins.

Wiggins viedol od úvodného medzičasu a postupne zvyšoval svoj náskok na Tonyho Martina z Nemecka. Po 18,4 km to bolo 11 sekúnd, o ďalších 11 km ďalej pridal 11 sekúnd navyše.

Časovka nevyšla obhajcovi prvenstva z Pekingu Fabianovi Cancellarovi, ktorý mal v sobotu v pretekoch s hromadným štartom ťažký pád a nedal sa stopercentne do poriadku. Švajčiar skončil siedmy s odstupom 2:14 min na Wigginsa. „Neviem, či dnes mohol niekto konkurovať Wigginsovi. Tento rok je jeho športová forma neuveriteľná. Je najlepším britským cyklistom všetkých čias,“ uviedol v reakcii pre BBC Chris Boardman, ktorý vyhral cyklistické zlato v roku 1992 v Barcelone.

Časovku žien vyhrala Armstrongová

Kristin Armstrongová

V časovke žien zvíťazila Američanka Kristin Armstrongová. Tridsaťosemročná rodáčka z Memphisu uspela v súboji proti chronometru v konkurencii 24 jazdkýň na 29 km dlhej trati okolo Hampton Court Palace časom 37:34,82 min a získala svoju druhú zlatú olympijskú medailu.

V tejto disciplíne triumfovala aj pred štyrmi rokmi v Pekingu. Druhá v časovke žien finišovala Nemka Judith Arndtová, ktorá zaostala o vyše 15 sekúnd.

Bronzová medaila patrí Ruske Oľge Zabelinskej s vyše 22-sekundovým mankom.

„Výsledkom som si nebola istá do chvíle, než som prešla cieľovou čiarou. Dostávala som informácie, že medzičasy sú veľmi tesné. Musela som do toho dať všetko. Pred pár dňami som mala po zrážke v hlavných pretekoch isté pochybnosti. V daždi som to napokon zvládla, rovnako ako v Pekingu,“ povedala po časovke olympijská víťazka Kristin Armstrongová, ktorá ďalej vyhlásila, že to boli jej posledné preteky v kariére.

Cyklistika – stredajšie výsledky:

Časovka mužov na 44 km: 1. Bradley Wiggins (V. Brit.) 50:39,54 min, 2. Tony Martin (Nem.) +42,00, 3. Christopher Froome (V. Brit.) +1:08,33, 4. Taylor Phinney (USA) +1:58,53, 5. Marco Pinotti (Tal.) +2:09,74, 6. Michael Rogers (Aus.) +2:11,85, 7. Fabian Cancellara (Švaj.) +2:14,17, 8. Bert Grabsch (Nem.) +2:38,50

Ženy – časovka (Hampton Court Palace – Hampton Court Palace, 29 km): 1. Kristin Armstrongová (USA) 37:34,82 min, 2. Judith Arndtová (Nem.) +15,47 s, 3. Oľga Zabelinská (Rus.) +22,53, 4. Linda Melanie Villumsenová (N. Zél.) +24,36, 5. Clara Hughesová (Kan.) +54,14, 6. Emma Pooleyová (V. Brit.) +1:02,88 min, 7. Amber Nebenová (USA) +1:10,35, 8. Ellen van Dijková (Hol.) +1:18,86.

Viac k osobe Bradley WigginsChristopher FroomeFabian CancellaraMichael RogersTony Martin