Víťazmi 5. etapy Tour de Ski Northug a Follisová

Petter Northug

CORTINA D´AMPEZZO 6. januára (WEBNOVINY) – Víťazmi stredajšej 5. etapy prestížneho seriálu pretekov v behu na lyžiach Tour de Ski (TdS) sa v talianskom stredisku Cortina d´Ampezzo stali Nór Petter Northug a domáca Talianka Arianna Follisová. Keďže išlo o preteky s hendikepovým štartom, poradie v cieli bolo zhodné aj s celkovým poradím v seriáli.

Muži mali na štarte pred sebou 36 km voľnou technikou, na trať vybiehali podľa odstupov v celkovom poradí po štyroch etapách. Už po piatich kilometroch sa vytvorila na čele silná skupina, v ktorej už bol aj štvornásobný majster sveta Petter Northug. S prehľadom si kontroloval situáciu až do úseku pred cieľom a v ňom potom uplatnil svoj typický zdrvujúci finiš. Posledné metre už úplne vypustil, ale na prvenstvo mu to stačilo. Presne v deň 24. narodenín tak dosiahol svoj 12. triumf v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára. Druhý skončil obhajca minuloročného prvenstva v TdS a majiteľ veľkého krištáľového glóbusu za prvenstvo vo SP z predchádzajúcej sezóny, Švajčiar Dario Cologna, tretia priečka patrila Švédovi Marcusovi Hellnerovi. Northug triumfoval už tretíkrát v aktuálnom ročníku TdS, raz bol druhý, „vybuchol“ iba na pražskom Strahove, kde skončil v šprinte voľnou technikou až na 45. mieste.

V dramatických pretekoch žien na 16 km voľnou technikou s hendikepovým štartom sa takisto rozhodovalo o víťazke až v závere. V strhujúcom finiši trojčlennej skupinky si víťazstvo prekvapujúco vybojovala domáca pretekárka Arianna Follisová. Pre 32-ročnú členku bronzovej talianskej štafety zo ZOH 2006 v Turíne a majsterku sveta v šprinte z vlaňajšieho šampionátu v českom Liberci to bolo 6. prvenstvo v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus, z toho štvrté v rámci TdS. Druhá dobehla do cieľa jedna z najlepších šprintérok sveta, Slovinka Petra Majdičová, tretia pozícia patrila majiteľke žltého dresu pre najlepšiu pretekárku vo Svetovom pohári Poľke Justyne Kowalczykovej. Dovtedajšia líderka celkovej klasifikácie TdS Aino Kaisa Saarinenová z Fínska obsadila štvrté miesto.

Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie, Alena Procházková plánovane odstúpila z TdS po štvrtej etape. Už v tretine trate bolo na čele silné kvarteto, ktoré to potom odtiahlo až do cieľa a rozdelilo si prvé štyri priečky. Prekvapujúco asi kilometer pred cieľom nestačila tempu tejto skupinky Saarinenová, ostatné tri pretekárky si to rozdali o pozície na pódiu pre medailistky prakticky priamo na štadióne. Druhú skupinku o dve minúty neskôr priviedla do cieľa Marianna Longová.

Výsledky – 5. etapa:

MUŽI – 36 km voľnou technikou s hendikepovým štartom:

1. Petter Northug (Nór.) 1:25:38,0 h, 2. Dario Cologna (Švajč.) +0,4 s, 3. Marcu Hellner (Švéd.) +0,8, 4. Jean Marc Gaillard (Fr.) +10,8, 5. Matti Heikkinen (Fín.) +12,0, 6. Axel Teichmann (Nem.) +22,3, 7. Curdin Perl (Švajč.) +36,1, 8. Tord Asle Gjerdalen (Nór.) +36,7, 9. Ivan Babikov (Rus.) +37,1, 10. Tom Reichelt (Nem.) +37,1.

ŽENY – 16 km voľnou technikou s hendikepovým štartom:

1. Arianna Follisová (Tal.) 34:34,8 min, 2. Petra Majdičová (Slovin.) +3,4 s, 3. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +4,1, 4. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +27,6, 5. Marianna Longová (Tal.) +2:00,9, 6. Aľona Siďková (Rus.) +2:02,0, 7. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) +2:03,7, 8. Oľga Zavialovová (Rus.) +2:04,1, 9. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +2:07,7, 10. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) +2:43,4.

Poradie v TdS po piatej etape:

MUŽI: 1. Petter Northug (Nór.) 2:17:28,2 h, 2. Dario Cologna (Švajč.) +0,4 s, 3. Marcus Hellner (Švéd.) +0,8, 4. Jean Marc Gaillard (Fr.) +10,8, 5. Matti Heikkinen (Fín.) +12,0, 6. Axel Teichmann (Nem.) +22,3.

ŽENY: 1. Arianna Follisová (Tal.) 1:14:51,1 h, 2. Petra Majdičová (Slovin.) +3,4, 3. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +4,1, 4. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +27,6, 5. Marianna Longová (Tal.) +2:00,9, 6. Aľona Siďková (Rus.) +2:02,0.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aino Kaisa SaarinenováAlena ProcházkováDario ColognaJustyna KowalczykováPetra MajdičováPetter Northug