Víťazná srbská strana žiada prepočítať hlasy z volieb

Vučič
Budúci srbský premiér Aleksandar Vučič Foto: SITA/AP

Belehrad 26. apríla (WebNoviny.sk) – Vládnuca Srbská pokroková strana (SNS) premiéra Aleksandara Vučiča požiadala v utorok o prepočítanie hlasov z nedeľňajších predčasných parlamentných voľbách.

Vučičova strana zaznamenala už tretie volebné víťazstvo po sebe a podľa prvých výsledkov zverejnených v nedeľu večer si mala udržať doterajšiu absolútnu parlamentnú väčšinu.

V reakcii na sťažnosti opozičných lídrov však Štátna volebná komisia zverejnila upravené výsledky, podľa ktorých SNS absolútnu väčšinu stratila. Do 250-členného parlamentu sa namiesto toho dostalo ešte niekoľko menších strán, ktoré tesne prekročili päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti.

SNS v utorok preto požiadala o prepočítanie hlasov odovzdaných v nedeľňajších voľbách a požiadala o prístup ku všetkým volebným materiálom. Na tento účel vytvorila aj vlastný expertný právny tím, uviedla agentúra Tanjug.

Samotný Vučič v tejto súvislosti vyhlásil, že pri sčítavaní hlasov počas volebnej noci sa udiali „čudné veci“. Podľa vlastného sčítania získala SNS výrazne viac než 50 percent hlasov, a nie 48 percent, ako to uvádzajú neskoršie oficiálne výsledky.

Vážne podozrenia neregulárností počas nedeľňajších volieb doposiaľ vznášali len opozičné strany, ktoré obviňujú Vučiča zo snáh o vytvorenie autoritatívnej vlády. Skupina opozičných strán už v pondelok vytvorila vlastný právny tím na analýzu volebných výsledkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom