Víťazom Anasoft litera 2013 je spisovateľ Víťo Staviarsky

Víťo Staviarsky
Víťo Staviarsky si preberá cenu Anasoft litera honorovanú sumou 10-tisíc eur od zástupcov generálneho partnera literárnej ceny spoločnosti Anasoft APR, Stanislava Čekovského a Michala Hrabovca. Foto: Anasoft litera

Anasoft Litera je literárna cena udeľovaná raz ročne za najlepšie prozaické literárne dielo, knižne vydané v predchádzajúcom roku. Cenu organizuje od roku 2006 občianske združenie ars_litera. V predchádzajúcich ročníkoch si ju prevzali autori Pavel Vilikovský, Marek Vadas, Milan Zelinka, Alta Vášová, Stanislav Rakús, Monika Kompaníková a Balla.

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) – Ôsmym laureátom literárnej ceny Anasoft litera sa stal Víťo Staviarsky s románom Kale topanky.

Cenu desaťtisíc eur si prevzal v utorok večer v Mestskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.

O víťazovi rozhodla päťčlenná odborná porota v zložení: publicistka Tina Čorná, literárny vedec Peter Darovec, filmový teoretik a kritik Martin Ciel, literárny vedec Michal Jareš a literárny kritik a vedec Derek Rebro.

„Dávame cenu zdanlivo obyčajnej knihe, vzhľadom na prestíž tejto ceny azda až podozrivo ľahko a príjemne čitateľnej, možno až sentimentálnej romanci. A dávame jej ju preto, že v tejto romanci všetci porotcovia zároveň našli veľmi zaujímavé presahy, ktoré z nej robia problémovú, diskurzívnu prózu so silným humanistickým posolstvom. Napísal ju autor, ktorý sa ukázal ako presný pozorovateľ sveta, akému skutočne rozumie,“ zhodli sa členovia poroty.

Humorne ladená Kusturicovská road movie plná vášní, napätia a zvratov načrtáva tragikomický život rómskych trhových obchodníkov, obyvateľov osád a ďalších rázovitých postáv a postavičiek z východného Slovenska.

V hlavnej dejovej línii predstavuje kšeftára Ferdyho, ktorý dostal ako kompenzáciu dlhu mladučkú a krásnu Sabinu. Tá mu však utiekla a našla svoju životnú lásku.

Autor románu Víťo Staviarsky vyštudoval priemyslovku v Čimeliciach a neskôr scenáristiku na pražskej FAMU. Živil sa ako kulisár, ošetrovateľ v psychiatrickej liečebni a na záchytke, výčapník či predavač a dlhodobo podnikal v oblasti obchodu.

Na cenu Anasoft litera bola nominovaná aj jeho debutová novela z rómskeho prostredia Kivader (2007) a zbierka próz Záchytka (2009). „Naposledy som niečo vyhral pred 40 rokmi, ale to bolo v prekážkovom behu,“ priznal výhrou zaskočený spisovateľ. Cenu čitateľov získala tento rok Lucia Piussi s knižkou Život je krátky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom