Víťazom Ceny Oskára Čepana je Radovan Čerevka

18. ročník súťaže
Víťazná inštalácia Ceny Oskára Čepana 2013 s názvom Krajina trvalej slobody, ktorej autorom je Radovan Čerevka. Cena Oskára Čepana určená vizuálnym umelcom so slovenským štátnym občianstvom a vekom do 35 rokov. Bratislava, 10. október 2013. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Víťazom ocenenia slovenského vizuálneho umelca – Ceny Oskára Čepana 2013 sa stal Radovan Čerevka (1980).

Mladý umelec zaujal porotu 18. ročníka súťaže svojou dlhodobou snahou o masmediálnu reflexiu vojnových konfliktov.

Výsledky aktuálneho ročníka súťaže zverejnili dnes na výstave finalistov a víťazov súťaže v Bratislave. Výstava v Pisztoryho paláci na Štefánikovej ulici 25 je verejnosti prístupná do 15. októbra.

Absolútny víťaz Ceny Oskára Čepana 2013 – Radovan Čerevka získal spolu s titulom 6-týždňový rezidenčný pobyt v International Studio & Curatorial Program/ISCP v New Yorku (USA), odmenu 2 600 eur a samostatnú výstavu v Slovenskej národnej galérii po návrate z rezidenčného pobytu v Spojených štátoch.

Obrazom: Odovzdávanie cien Oskára Čepana

Tohtoročnú Cenu Oskára Čepana sa medzinárodná komisia po dlhej a opakovanej diskusii rozhodla udeliť Radovanovi Čerevkovi. Počas debaty komisia označila za dvoch najpravdepodobnejších kandidátov na cenu Radovana Čerevku a Erika Sikoru.

Preto komisia zasadala 9. a 10. októbra a Radovana Čerevku zvolila v opakovanom hlasovaní. „Dôvodom voľby tohto víťaza spomedzi finalistov je samotná podstata ceny, ktorá je udeľovaná umelcom do 35 rokov ako ocenenie kvalít ich tvorby za posledné tri roky a ako podpora jej ďalšieho rozvoja,“ agentúru SITA o tom informoval Michal Stolárik z Nadácie – centra súčasného umenia.

Komisia sa teda podľa Stolárika nesústredila len na výstavu finalistov, „ktorá priniesla pomerne rozpačitý výsledok, ale rozhodla sa v súlade s definíciou ceny, hodnotiť tvorbu autorov v poslednom období vôbec“.

Ocenila Čerevkov vývoj smerom „k zvnútorňovaniu problému bolestivých, ale pre masového diváka vzdialených konfliktov“, ktoré podáva spôsobom chlapčenských hier na vojakov. „Napriek tomu, že v prípade diela prezentovaného na výstave sa autor vracia späť k polohe pred týmto obratom, komisia mu udelením víťaznej ceny prejavuje dôveru a chce ho podporiť v ďalšom rozvoji,“ priblížil Michal Stolárik dôvody výberu nositeľa Ceny Oskára Čepana 2013.

18. ročník súťaže
Foto: SITA/Ján Slovák Foto: SITA/Ján Slovák

Finalistov Ceny Oskára Čepana 2013 vybrala medzinárodná odborná komisia 13. júna z 37 uchádzačov. Za štyroch najlepších určila – Radovana Čerevku (1980), Erika Sikoru (1986), Martina Vongreja (1986) a Zuzanu Žabkovú (1987). Na druhom zasadnutí 9. a 10. októbra porota spomedzi nich určila víťaza. Medzinárodná komisia Ceny Oskára Čepana 2013 zasadala v zložení: Áron Fenyvesi (Trafo Grallery, Maďarsko), Piotr Stasiowski (Wroclaw Contemporary Museum, Poľsko), Jiří Ptáček (Fotograf Gallery, Česko) a za Slovensko – Michal Murin (Akadémia umení v Banskej Bystrici) a Mira Keratová (Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici).

V poradí 18. ročník súťaže pre umelcov so slovenským štátnym občianstvom, ukončeným vysokoškolským vzdelaním a vekom do 35 rokov vyhlásila Nadácia – Centrum súčasného umenia v apríli.

Do súťaže sa prihlásilo 37 uchádzačov, tvoriacich v rôznych médiách. Medzinárodná odborná komisia vybrala do finále umelcov na základe tvorby z obdobia uplynulých dvoch rokov.

Projekt Cena Oskára Čepana vznikol na Slovensku v roku 1996 z iniciatívy Wendy W. Luers, zakladateľky a riaditeľky americkej nadácie Foundation for a Civil Society. Od roku 2001 je súťaž známa pod aktuálnym názvom Cena Oskára Čepana, ktorý odkazuje k menu slovenského teoretika umenia Oskára Čepana (1925 – 1992).

Od roku 2002 je Cena súčasťou medzinárodného networku príbuzných súťaží organizovaných v strednej a východnej Európe YVAA – Young Visual Artists Awards. Viac informácií možno nájsť na – http://www.ncsu.sk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom