Víťazom záverečnej štvrtej etapy Okolo Slovenska sa stal Viviani, Baška skončil tesne pod pódiom

Okolo Slovenska, Elia Viviani, Arnaud Démare, Alexander Kristoff
Víťazom záverečnej štvrtej etapy 63. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stal Elia Viviani z tímu Deceuninck - Quick Step. Druhý bol Arnaud Démare, tretí len o štvrť kolesa finišoval Alexander Kristoff. Senica, 21. september 2019. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 21. septembra 15:26

Víťazom záverečnej štvrtej etapy 63. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stal Elia Viviani z tímu Deceuninck – Quick Step. Taliansky pretekár si pripísal prvé víťazstvo na tomto podujatí a celkovo 78. v profesionálnej kariére.

V špurte zdolal Francúza Arnauda Démara, čím pomohol tímovému kolegovi Yvesovi Lampaertovi k celkovému víťazstvu. Ten sa stal vôbec prvým Belgičanom, ktorý dokázal triumfovať na pretekoch Okolo Slovenska.

V úniku bol aj Čanecký

Záverečná etapa z Hlohovca do Senice merala 142 kilometrov a už krátko po štarte zaútočil štvrtý muž predošlého ročníka Tour de France Emanuel Buchmann.

Jazdec tímu Bora-Hansgrohe vyhral prvú horskú prémiu, ale následne bol dostihnutý hlavnou skupinou. Na méte 120 kilometrov pred cieľom sa definitívne vyprofilovala šesťčlenná vedúca skupina.

V úniku bol aj slovenský cyklista Marek Čanecký vo farbách kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica. Pelotón však nenechal nič na náhodou a únik nepustil na vyšší než 100-sekundový rozdiel.

Baška na 4. mieste

Etapa, ktorá okrem piatich horských obsahovala aj tri rýchlostné prémie, finišovala v Senici, kde cyklistov čakal 24 kilometrov dlhý okruh. Pri nájazde do posledného z troch okruhov mala vedúca skupina stále minútový náskok.

Elitné tímy kategórie World Tour si však situáciu postrážili, a tak boli diváci svedkami hromadného dojazdu. V ňom mal najviac síl Elia Viviani, ktorý triumfoval vo svojich posledných pretekoch vo farbách tímu Deceuninck – Quick Step.

Arnaud Démare získal za druhé miesto štyri bonifikačné sekundy, ale to mu na celkový triumf nestačilo. Slovenský cyklista Erik Baška obsadil podobne ako v úvodnej poletape 4. miesto.

Okolo Slovenska 2019

• sobota – výsledky:

4. etapa (Hlohovec – Senica, 142,1 km): 1. Elia Viviani (Tal.) Deceuninck – Quick Step 3:17:36 h, 2. Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ, 3. Alexander Kristoff (Nór.) UAE Team Emirates, 4. Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe, 5. Matteo Pelucchi (Tal.) Androni Giocattoli – Sidermec, 6. Rudy Barbier (Fr.) Israel Cycling Academy – všetci rovnaký čas

Konečné poradie: 1. Yves Lampaert (Bel.) Deceuninck – QuickStep 17:14:21 h, 2. Arnaud Démare (Fr.) +1 s, 3. Stefan Küng (Švaj.) obaja Groupama-FDJ +3, 4. Kamil Gradek (Poľ.) CCC +17, 5. Tom Bohli (Švaj.) UAE Team Emirates +21, 6. Gijs van Hoecke (Bel.) CCC +26, … 9. Erik Baška (SR) +40, … 36. Juraj Sagan (SR) obaja Bora-Hansgrohe +2:43 min, … 58. Lukáš Kubiš (SR) Dukla Banská Bystrica +3:30

Víťazi jednotlivých klasifikácii:
Celkové poradie (žltý dres): Yves Lampaert (Bel.) Deceuninck – QuickStep
Bodovacia súťaž (biely dres s modrými bodkami): Arnaud Démare (Fr.) Groupama-FDJ
Vrchárska súťaž (biely dres s červenými bodkami): Martin Alexander Salmon (Nem.) Development Team Sunweb
Najlepší jazdec do 23 rokov (biely dres): Torjus Sleen (Nór.) Uno-X Norwegian Development Team
Najlepší Slovák (dres s národnými farbami): Erik Baška (SR) Bora-Hansgrohe
Najlepší tím: CCC (Poľ.)

Viac k osobe Alexander KristoffArnaud DémareElia VivianiEmanuel BuchmannErik BaškaMarek ČaneckýYves Lampaert