Víťazstvo irackých vládnych síl nad džihádistami je na dosah

Ofenzíva na Mósul napreduje rýchlejšie, než sa očakávalo
Iracké sily s podporou Kurdov sa snažia oslobodiť Mósul od Islamského štátu, ktorý mesto ovláda od roku 2014. Foto: SITA/AP

KARBALÁ 2. decembra (WebNoviny.sk) – Víťazstvo irackých vládnych síl nad teroristickou organizáciou Islamský štát (IS) je na dosah. Uvádza sa to v dnes zverejnenom posolstve najvyššieho irackého šiitského duchovného, veľkého ajatolláha Alího Sistáního.

„Silnie dôvera v schopnosti a vôľu ozbrojených síl a ich spojencov dosiahnuť konečné víťazstvo, ktoré už nie je ďaleko,“ uviedol počas kázne v šiitskom posvätnom meste Karbalá Sistáního hovorca šejk Abd al-Mahdí al-Karbaláí. V Sistáního mene tiež irackú armádu vyzval, aby chránila civilistov pred bombovými útokmi Islamského štátu.

Sistáního slová zazneli viac ako mesiac po tom, ako iracká armáda podporovaná kurdskými jednotkami a letectvom koalície vedenej Spojenými štátmi spustila ofenzívu s cieľom vytlačiť sunnitských militantov z IS z ich poslednej bašty na irackom území, ktorou je mesto Mósul. Predpokladá sa, že v Mósule, ktorý IS okupuje od roku 2014, uviazli tisíce civilistov. Tých islamisti využívajú ako ľudské štíty.

S cieľom spomaliť postup vládnych síl v Mósule podnikol IS v rôznych častiach krajiny sériu protiútokov a bombových samovražedných atentátov. Podľa údajov OSN zverejnených vo štvrtok zomrelo za november v irackom konflikte 2885 ľudí vrátane 1959 príslušníkov irackých ozbrojených síl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát