Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Madari madarsko
Foto: SITA/AP
28. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Vízie Mosta o vzdelaní budú separovať Maďarov, tvrdí matica

BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) – Predstavy strany Most-Híd o vzdelávaní sa nepozdávajú Matici slovenskej. „Sme presvedčení, že prezentovaná programová vízia strany Most-Híd Vzdelávacia politika – Občianska vízia 2016 ide proti zámeru zvyšovať kvalitu slovenského školstva ako celku,“ uvádza sa v stanovisku Matice slovenskej, pod ktorým sú podpísaní jej predseda Marián Tkáč a správca Maroš Smolec.

Podľa nich niektoré požiadavky Mosta-Híd prinesú najmä členom maďarskej národnostnej menšiny namiesto kvalitného vzdelania separáciu.

Národnostné požiadavky

„Požiadavky typu vytvorenia regulačného prostredia, ‘ktoré podnecuje a podporuje autonómny samorozvoj’, absolvovanie prvých osem tried každým dieťaťom v mieste svojho bydliska v materinskom jazyku, posilnenie siete vzdelávacích inštitúcií s vyučovacím jazykom maďarským od materských škôl až po vysoké školy, obnovenie siete inšpektorov národnostného školstva či vytvorenie národnostného výskumného a rozvojového centra nie sú naozaj ‘občianske’, ale len ‘národnostné’,“ uvádza sa v stanovisku Matice.

Podľa nej nemajú za cieľ zabezpečiť pre národnostné menšiny, najmä pre maďarskú, prístup ku kvalitnému vzdelaniu. Namiesto toho požiadavky prinesú podľa Matice len separáciu a zamedzia členom menšiny prístup k uplatneniu sa na celoslovenskom trhu práce.

Matica upozorňuje na falošnosť vízie

„Preto upozorňujeme na jej falošnosť a škodlivosť,“ uvádza o vízii strany Matica slovenská. „Napokon, ak majú občania Slovenska záujem o kvalitné vysokoškolské vzdelávanie v maďarskom jazyku, je zavedenie ďalších študijných programov na vysokých školách v Komárne a v Nitre v maďarskom jazyku horším i nákladnejším riešením, ako v rámci spolupracujúcej Európy podporiť štúdium takýchto záujemcov na univerzitách v Maďarsku,“ dodávajú predstavitelia inštitúcie.

Strana Most-Híd prezentovala v auguste svoju predstavu o vzdelávaní v rámci strategického materiálu strany s názvom Občianska vízia 2016. Predseda strany Béla Bugár informoval, že chce pre maďarskú menšinu školskú a kultúrnu samosprávu. Most-Híd je napríklad za zavedenie špecifických predmetov pre „maďarské školy“.

Odporúčané články

Exminister Jurzyca: Školstvo ohrozuje sedem hlavných rizík Most-Híd má víziu, chce odpolitizovať verejnú správu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...