Vláda a Matovič sa k samosprávam správajú ako k nepriateľovi a podľa Hlasu-SD s nimi vedú vojnu

HLAS SD: Snem strany
Podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 19. mája 2022, 15:01

Súčasná vláda sa k samosprávam správa ako k nepriateľovi a vedie s nimi vojnu. Sú to pritom práve samosprávy, ktoré sú v prvej línii s voličmi a zabezpečujú ich potreby, a to aj v prípadoch, keď štát zlyháva.

Podpredseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Richard Raši to povedal na štvrtkovej tlačovej besede. Strane vadí, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) chce siahnuť samosprávam na peniaze, ktoré má z daní z príjmov fyzických osôb.

Samosprávy si pomýlil s bankou

„Minister financií, ktorý o samosprávach nevie vôbec nič, si pomýlil samosprávy s bankou, ktorá má financovať jeho uletené nápady. Výsledkom sú už dva protesty samospráv pred úradom vlády, kde volení zástupcovia upozorňujú na nekorektnú politiku voči samosprávam,“ vyhlásil Raši.

Kritizuje, že všetky reformy súčasnej vlády prechádzali bez diskusie so samosprávami, ktoré aj v tomto prípade počúvajú len vyhrážky.

Hlas-SD súhlasí s výzvou miest a obcí

Matovič si podľa Rašiho neuvedomuje, že samosprávy nemajú peniaze navyše, aby financovali jeho „PR aktivity“. „Samosprávam sa má zobrať 600 miliónov, čo je takmer 20 percent z príjmov, ktoré majú z daní fyzických osôb. Do toho prichádza inflácia a obrovské účty za energie, rast cien stavebných materiálov a zabrzdené eurofondové projekty,“ povedal s tým, že mnohé mestá a obce sa preto môžu dostať do nútenej správy.

Dane, ktoré im chce rezort financií zobrať, si budú musieť samosprávy podľa strany Hlas-SD opäť vziať len od vlastných občanov.

Hlas-SD preto súhlasí s výzvou miest a obcí, ktorou chcú vládu upozorniť, že siahnutie na dane z príjmov môže byť pre ne likvidačný a prinesie zníženú kvalitu života v mestách a obciach.

Matovičovo ministerstvo sa ohradilo

Rezort financií odmieta vyjadrenia predstaviteľov samospráv, ktorí tvrdia, že zavedenie opatrení zníži objem financií v samosprávach.

„Takéto tvrdenia sú zavádzajúce a nie sú pravdivé. MF SR opätovne zdôrazňuje, že príjmy samospráv z dane z príjmov fyzických osôb budú aj po zavedení opatrení vyššie oproti pôvodne rozpočtovaným, pričom vzrastú na 3,53 miliardy eur. V ďalších rokoch aj po zavedení reformy porastú na 3,58 miliardy v roku 2023, 3,6 miliardy v roku 2024 a 3,87 miliardy v roku 2025,“ reaguje rezort.

Ohradzuje sa tiež voči tvrdeniam, že samosprávy budú mať menej finančných zdrojov a pripomína, že aj predstavitelia samospráv by sa pri svojej argumentácii mali držať čísel a faktov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRichard Raši
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti