Vláda bude musieť podľa SaS prijať ďalší konsolidačný balík

SaS
Zľava: Členovia Republikovej rady SaS Jana Kiššová, Juraj Miškov, Daniel Krajcer, predseda strany Richard Sulík, Ľubomír Galko, Jozef Kollár a Jozef Mihál Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 16. novembra (SITA) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predpokladá, že vláda Smeru s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou bude nútená v budúcom roku prijať ďalší dodatočný balík konsolidačných opatrení.

Poslanec parlamentu za SaS Jozef Kollár to vyhlásil na piatkovom brífingu. „Takýmto rozpočtom socialistická vláda Smeru nezvyšuje konkurencieschopnosť krajiny, nezvyšuje flexibilitu trhu práce a nerobí zo Slovenska lepšie miesto na podnikanie. Robí zo Slovenska najhoršie miesto na podnikanie minimálne v regióne visegrádskej štvorky a ide konsolidovať verejné financie na úrovni 1,3 % HDP,“ povedal Kollár. Liberáli preto vyzývajú premiéra Roberta Fica, aby prestal so socialistickými experimentmi a prestal viesť krajinu gréckou cestou.

Richard, sulík
Foto: SITA/Diana Černáková

Dlh Slovenska porastie

Dlh Slovenska v rokoch 2013 až 2015 podľa SaS porastie rýchlejšie ako v „najbujarejších“ časoch v Grécku. Kollár povedal, že hrubý verejný dlh štátu narastie z 29,9 mld. eur začiatkom tohto roka na 46,4 mld. eur koncom roka 2015. Tento vývoj je podľa neho alarmujúci.

Ministerstvo financií (MF) v reakcii uviedlo, že bývalá vláda, ktorá z dôvodu predčasných parlamentných volieb úplne rezignovala na snahu prijímať konsolidačné opatrenia a ktorej súčasťou bola aj SaS, by si mala spytovať svedomie. Koncom minulého roka si podľa MF nebola schopná požičať a vytiahla zo štátnej pokladnice stovky miliónov eur.

„Vláda si v tomto roku musela požičať dodatočné peniaze, aby mohla tieto prostriedky do štátnej pokladnice vrátiť, čím sa zvyšuje dlh. Zahraniční investori veria reformným krokom súčasnej vlády, čoho ďalej dôkazom je významný pokles úrokov, za ktoré si štát požičiava zdroje,“ uviedlo ďalej ministerstvo financií.

Dlhopisy, ktoré boli v januári za bývalej vlády predané za 4,7 % ročne, sa pred mesiacom predávali za úrok 1,8 %, čo podľa rezortu výrazne zlacňuje dlhovú službu.

Parlamentný finančný výbor odporúča plénu Národnej rady SR návrh rozpočtu na budúci rok schváliť. Na štvrtkovom rokovaní výboru toto odporúčanie podporili poslanci vládneho Smeru-SD, proti bola opozícia, líder OĽaNO Igor Matovič sa zdržal.

Opozícia na rokovaní výboru zopakovala svoje stanovisko, že ambíciu znížiť deficit v budúcom roku pod 3 % hrubého domáceho produktu síce podporuje, spôsob, akým sa k nemu chce vláda dopracovať, však považuje za škodlivý. Žiadne pozmeňujúce návrhy k rozpočtu pritom na výbore prerokované neboli.

Fico
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Smer-SD disponuje dostatkom hlasov na schválenie

Poslanci musia návrh rozpočtu schváliť do konca roka, v opačnom prípade by nastúpilo rozpočtové provizórium. Od začiatku nového roka by sa tak verejná správa riadila rozpočtom podľa roku 2012. Táto alternatíva však zrejme nehrozí.

Vládny Smer-SD totiž v parlamente disponuje dostatkom hlasov na bezproblémové schválenie zákona roka. Samotný premiér Robert Fico sa po schválení návrhu vládou vyjadril, že žiadne problémy pri prerokúvaní rozpočtu v parlamente neočakáva, čo čiastočne už potvrdilo aj hlasovanie vo finančnom výbore.

Podľa Fica je rozpočet reálny

Podľa Fica je pritom prvý rozpočet jeho súčasného kabinetu absolútne reálny, garantuje Slovensku miesto v jadre Európy a je pripravený reagovať na rôzne krízové javy. Návrh počíta so znížením deficitu verejných financií v budúcom roku na úroveň 2,94 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Hotovostný deficit štátneho rozpočtu by mal pritom oproti schválenému rozpočtu na tento rok v budúcom roku klesnúť o vyše 600 mil. eur. Kým tento rok je rozpočtovaný schodok na úrovni 3,675 mld. eur, pre budúci rok rezort financií navrhuje deficit na úrovni 3,059 mld. eur.

Celkové rozpočtované hotovostné príjmy štátu pritom rastú o 552 mil. eur na 14,177 mld. eur pri poklese celkových rozpočtovaných výdavkov o 65 mil. eur na 17,235 mld. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJozef KollárRobert Fico
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD