Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jt 676x340.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

Vláda bude rozhodovať o miliardových investíciách pre Bratislavu

BRATISLAVA, 11. decembra (WebNoviny.sk) – Vládny kabinet bude v stredu za účasti primátora Bratislavy Iva Nesrovnala rozhodovať o udelení osvedčenia o významnej investícii pre spoločnosti Smart City s. r. o. (dcérska spoločnosť HB HB REAVIS GROUP) a spoločnosť J&T REAL ESTATE.

Tieto firmy plánujú v rámci projektov „Stanica Nivy – Smart City“ a „Spojená Bratislava“ preinvestovať vyše 2 mld. €, počas výstavby zamestnať vyše 5 tisíc ľudí a finálne vytvoriť cez 1 000 trvalých pracovných miest. Realizácia navrhovaného projektu Stanica Nivy – Smart City podľa tvrdenia predkladateľa podporí hlavne rozvoj zamestnanosti, a to v rôznych odvetviach, najmä stavebníctva, obchodu a služieb, správy nehnuteľností, dopravy, cestovného ruchu a finančníctva.

HB Reavis plánuje v rámci projektu dobudovanie Stanice Nivy, ktorá prinesie okrem moderného vstupu pre desiatky tisíc cestujúcich denne aj 2 150 parkovacích miest, 3 nadzemné podlažia, tržnicu a doplnkové služby.

Ďalším projektom je Smart City Parking s plánovanou kapacitou 1 200 miest v zóne Nivy. Parkovacie miesta by mali vzniknúť aj v lokalite Alfapark v Petržalke, kde má vzniknúť projekt kombinujúci administratívne a dopravné funkcie v podobe kancelárskych priestorov, ale aj vybavenia dopravnej a technickej infraštruktúry. Obe strany Dunaja by mala spájať nadzemná elektrická dráha.

„Dopravné riešenia projektov v sebe zahŕňajú vytváranie ucelených, integrovaných systémov mobility vo vymedzenom území, ktoré sú efektívne pre obyvateľstvo z časového a finančného hľadiska so znížením celkových dopravných nárokov a z toho vyplývajúceho menšieho zaťažovania životného prostredia. Zvýši sa medzinárodný význam mesta, stúpne hodnota mestských priestorov a zlepší sa reprezentatívny architektonický a urbanistický potenciál Bratislavy ako vstupnej brány do východnej Európy,“ uvádza sa v predkladacej správe vládneho materiálu.

Projekt „Spojená Bratislava“ z dielne J&T REAL ESTATE počíta s vybudovaním centra Eurovea II. V rámci tejto etapy má vzniknúť nadzemná podlažná plocha 155 000 m 2 a naplánované je dobudovanie trvalej protipovodňovej ochrany mesta. Podobnú podlahovú plochu by mal mať aj projekt Nové Lido na druhej strane Dunaja. „Realizácia by mala rozšíriť centrum hlavného mesta tak pre Bratislavčanov, ako aj pre turistov. Celková plocha nadzemných plôch, na ktorej by malo prísť k realizácii tejto etapy stavby predstavuje zhruba 150 000 m 2 ,“ uvádza sa v materiáli.

J&T plánuje ďalej budovať polyfunkčné komplexy Klingerka I a II s kancelárskymi i bytovými funkciami, verejným parkom so športoviskami, fitness parkom, detskými ihriskami, oddychovou zónou a námestím. Obchody a byty by mali vyrásť aj v rámci projektov Triangel I a I, na mieste bývalej tlačiarne Versus by zas mala vyrásť plánovaná administratívna budova s prenajímateľnou plochou 45.000 m 2 s kongresovým centrom na prízemí s výmerou 7 000 m 2. „Stavba Spojená Bratislava v rámci riešeného územia vytvorí kongresové priestory s kapacitou 1 700 návštevníkov, čo umožní a zvýši šance hlavného mesta SR na každoročný prílev rôznych medzinárodných podujatí,“ uvádza predkladateľ.

Investor plánuje aj stavbu električkovej trate. Vetva Košická by mala riešiť trasu od Šafárikovho námestia smerom Pribinova – Košická – Miletičova, s napojením na ružinovskú radiálu, aj s možnosťou ďalšieho rozširovania v rámci Bratislavy. Na električková trať má byť napojené aj územie Nového Lida.

Vláda sa však bude musieť vysporiadať s množstvom pripomienok, ktoré k projektom prišli v rámci medzirezortného pripomienkového konania. Sú medzi nimi požiadavky na preukázanie parametrov verejného záujmu, počtu nových pracovných miest a pripomienka k možnému negatívnemu vplyvu na príjmy mesta.

„Ja osobne si myslím, že Bratislava si zaslúži, aby sa takáto obrovská injekcia do nej naliala, aby to netrvalo 25 rokov, ale možno vďaka štatútu významnej investície sedem,“ povedal k tejto téme ešte v septembri na HN Klube podpredseda vlády Peter Pellegrini, ktorý materiál vláde predkladá.

Odporúčané články

Developer JTRE začal stavať svoj prvý londýnsky projekt Triptych Bankside Zóna Nové Nivy – atraktívna pre zahraničné investície

Neprehliadnite

Európska únia bude mať prvýkrát na čele ženu, parlament podporil Ursulu von der Leyen Stratené doklady v Chorvátsku? Ako postupovať a kde si vybaviť náhradné Snemovňa reprezentantov schválila rezolúciu, ktorá odsudzuje Trumpove rasistické vyjadrenia Muž číslo dva vo francúzskej vláde rezignoval, minister Francois de Rugy viedol luxusný život Z cyklistiky sa stala matematika, technológie podľa niektorých zabíjajú romantiku Tour de France Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X