Vláda chce prenajať Vojenský opravárenský podnik na 20 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister obrany SR Martin Glváč (uprostred)
Minister obrany SR Martin Glváč (uprostred) počas predstavenia lietadiel L-410 na leteckej základni Malacky-Kuchyňa. Kuchyňa, 2. máj 2013. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 10. júla (WEBNOVINY) – Vláda začne hľadať strategického partnera pre Vojenský opravárenský podnik Trenčín a Letecké opravovne Trenčín. Tie chce dať do prenájmu na 20 rokov.

Výdavky na právne poradenstvo transakcie dosiahnu spolu 360-tisíc eur, v tomto aj budúcom roku má ísť na právnikov po 180-tisíc eur.

Štát si chce zachovať stopercentnú majetkovú účasť na podnikaní oboch spoločností aj do budúcna. Vyplýva to z návrhu na začatie procesu výberu strategického partnera pre spoločnosti Vojenský opravárenský podnik Trenčín, a. s., a Letecké opravovne Trenčín, a. s., ktorý v stredu schválila vláda.

Vládny návrh sa nevyhol opozičnej kritike. Predstavitelia SDKÚ hovoria, že prenájom na desiatky rokov súkromnej firme je skrytou privatizáciou. „V čase, keď sa skončí tento prenájom, premiér aj minister obrany budú na penzii. To, čo minister obrany propagoval na tlačovej konferencii, to je priamy útok na hlavnú doktrínu Smeru, teda že počas vlády Smeru žiadna privatizácia nebude,“ vyhlásil exminister obrany a podpredseda SDKÚ Martin Fedor na utorkovom tlačovom brífingu. „Padla doktrína Smeru, že štát je najlepší vlastník a Smer si to sám priznal,“ dodal podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec.

Minister obrany Martin Glváč v utorok informoval o troch základných kritériách, na ktorých rezort trvá. Je nimi cena nájmu, ktorá bude mať váhu 50 percent z celého projektu, 40 percent zachovanie zamestnanosti na súčasnej úrovni a 10 percent odkúpenie nehnuteľného majetku. „Aj z toho je vidieť, že 40 percent je vysoké množstvo bodov na úspešnosť, čiže kladieme veľký dôraz na to, aby sme zachovali zamestnanosť a aby ľudia neprišli o prácu,“ povedal Glváč na utorkovej tlačovej besede.

Zákazkové krytie VOP je pripravené do konca tohto roka. Situácia v tomto stave je však podľa Glváča ďalej neudržateľná. Ministerstvo preto prichádza s krokom, ktorý sa mu osvedčil v Novákoch. „Do konca júla by sme chceli urobiť prvú fázu – výzvu na zaregistrovanie záujemcov, aby sme dali dostatočný priestor na predloženie obálok,“ povedal Glváč s tým, že podľa neho by si mohol nový nájomca podnik prevziať 1. januára budúceho roka. VOP momentálne pracuje na 67 percent svojej kapacity.

Vojenský opravárenský podnik Trenčín, a.s. je zapísaný v Obchodnom registri SR od 6. januára 2006 a eviduje základné imanie 9,753 mil. eur. Stopercentným vlastníkom spoločnosti je štát prostredníctvom ministerstva obrany. Ide o najväčší podnik na opravy a modernizáciu kompletnej pozemnej vojenskej techniky na Slovensku. V súčasnosti tu pracuje 323 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan ŠtefanecMartin FedorMartin Glváč
Firmy a inštitúcie Vláda SRVOP Nováky Vojenský opravárenský podnik Nováky