Vláda chce priniesť riešenie proti ´zlatým padákom´

Robert Fico
Robert Fico Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Vláda sa chystá do niekoľkých mesiacov zabrániť vyplácaniu tzv. „zlatých padákov“, teda vysokých odstupných vedúcim predstaviteľom štátnych firiem.

V relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to povedal štátny tajomník ministerstva financií Peter Pellegrini (Smer-SD).

Ak si to bude vyžadovať legislatívnu úpravu, tak je to otázka niekoľkých mesiacov, ak je to otázka len dodatkov k zmluvám, tiež si myslím, že je možné ešte v priebehu leta prvé opatrenia prijať,“ vyhlásil s tým, že premiér Robert Fico už ministrov požiadal, aby skontrolovali zmluvy podpísané v ich rezortoch.

Pellegrini sa nazdáva, že manažérom v štátnych firmách možno vyplácať aj vysoké odmeny, môže sa to však diať len vtedy, keď dosahujú dobré výsledky, spokojní sú zamestnanci aj zákazníci spoločnosti. Takéto podmienky podľa neho určite nespĺňa nárok bývalej generálnej riaditeľky Slovenskej pošty Marcely Hrdej na odstupné vo výške viac než 170-tisíc eur. „Je absolútne neprípustné, aby v situácii, kedy zamestnanci pošty žijú zo 400-500 eur, aby ich hlavná šéfka dostala odmenu vo výške 170-tisíc eur,“ myslí si.

Pošta za Hrdej znížila stratu

Poslanci zložili sľub
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Bývalý štátny tajomník ministerstva dopravy Ján Hudacký (KDH) upozornil, že problémy s odstupným sa vyskytli za každej vlády.

Pripomenul, že predchodca Hrdej Libor Chrást v roku 2008 zarobil takmer päť miliónov korún.

Myslíte si, že tí zamestnanci boli spokojní? Že mali vyššie platy? Že hospodársky výsledok bol lepší?“ spýtal sa Hudacký Pellegriniho a dodal, že pošta za Hrdej začala fungovať na liberalizovanom trhu, priniesla nové produkty a podarilo sa jej znížiť stratu.

Poslanec za KDH sa nazdáva sa, že stimuly vo firmách byť musia, aby bolo možné do nich prilákať kvalitných manažérov, pripustil však, že v prípade Hrdej je výška odmeny privysoká. „Otázka je, samozrejme, toho stropu. Áno, uvedomujeme si, že v tomto smere bola chyba, ale to neznamená, že tento úmysel bol zlý,“ povedal a vyzval vládu na zmenu odmeňovania a na hľadanie nových riešení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján HudackýPeter PellegriniRobert Fico