Vláda chystá darček pre zločincov, varuje Daniel Lipšic

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lipsic
Nezaradený poslanec a predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic na tlačovej besede o dôkazoch o zneužívaní materiálu polície ku diskreditačnej kampani prezidentského kandidáta Andreja Kisku. Bratislava, 19. marec 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Vláda chystá darček pre zločincov a recidivistov. Vyhlásil to vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave predseda strany NOVA Daniel Lipšic. Odvoláva sa pritom na novelu trestných kódexov z dielne Ministerstva spravodlivosti SR.

Návrh novely podľa Lipšica mení definíciu obzvlášť závažného zločinu, ktorým budú len trestné činy s dolnou hranicou trestu 12 rokov a nie 10 rokov, ako tomu bolo doteraz.

To znamená, že niektoré trestné činy z tejto kategórie vypadnú, po ich spáchaní bude kratšia doba väzby a páchateľov bude možné skôr prepustiť z výkonu trestu.

Väzni by mali sedieť o štvrtinu až polovicu kratšie

Pri obzvlášť závažných zločinoch je možné prepustenie po troch štvrtinách trestu, pri klasických už po dvoch tretinách.

Do kategórie klasických zločinov sa v prípade schválenia novely zaradia skutky ako ublíženie na zdraví páchané členom zločineckej skupiny, obchodovanie s deťmi s následkom smrti, branie rukojemníka s následkom smrti, výroba detskej pornografie s následkom smrti, prevádzačstvo s následkom smrti, zneužitie právomocí verejného činiteľa s následkom smrti, korupcia vo veľkom rozsahu alebo sprenevera, podvod a úžera vo veľkom rozsahu.

„Ministerstvo bude hovoriť, že je to len možnosť požiadať o podmienečné prepustenie, ale súd tej požiadavke nemusí vyhovieť,“ povedal Lipšic s tým, že je to hlúpy argument. „Je to ako keby niekto navrhoval trestnú sadzbu za úkladnú vraždu nula až 25 rokov väzenia, s tým, že sudca môže dať aj 25“.

Podľa Lipšica je potrebné zabezpečiť, aby si páchatelia tresty odsedeli. Lipšic tiež kritizuje možnosť takzvaného mimoriadneho zníženia trestu pri dohodovacom konaní medzi prokurátorom a obvineným.

Mali by sa chrániť obete nie zločinci, tvrdí Lipšic

Doteraz bola možnosť po dohode znížiť trest maximálne o jednu tretinu trestnej sadzby. Novela podľa Lipšica umožní ešte nižšie trestné sadzby. Novela tiež podľa Lipšica vypúšťa skutkové podstaty ako ublíženie na zdraví, obchodovanie s ľuďmi, branie rukojemníkov alebo lúpežné prepadnutie z princípu trikrát a dosť. Tieto skutky sa však podľa neho medzi odsúdenými podľa princípu trikrát a dosť vyskytujú veľmi často.

„Princípom štátu je chrániť obete trestných činov, nie páchateľov,“ povedal Lipšic. Neprípustný je podľa neho aj návrh, aby bolo možné na kauciu prepustiť osobu, ktorá je v kolúznej väzbe. Kolúzna väzba býva udeľovaná v prípade rizika, že osoba bude ovplyvňovať svedkov alebo spoluobvinených. To môže podľa Lipšica zmariť trestné konania. „Nechcem sa zamýšľať nad motiváciou navrhovateľov novely,“ povedal.

„Advokáti budú mať viac práce, viac klientov a bude aj viac trestnej činnosti“. Podľa Lipšica novela nie je legitímny verejný cieľ ale partikulárny cieľ Slovenskej advokátskej komory.

Ministerstvo nazvalo Lipšicove reči populizmom

Ak by pánovi Lipšicovi išlo podľa hovorkyne ministerstva spravodlivosti Alexandry Donevovej o odborné riešenia a reálny záujem o vec, mohol sa ako každý odborník na trestné právo zapojiť do medzirezortného pripomienkového konania. Takto jeho vyjadrenia vníma rezort len ako prejav politického populizmu, ktorý s odbornosťou nemá nič spoločné.

Aktuálne návrhy noviel Trestného zákona a Trestného poriadku vzišli z výsledkov činnosti pracovnej skupiny, v ktorej boli zastúpení najznámejší odborníci na trestné právo. Návrh zákona bol podľa jej slov takmer dva roky pripravovaný za aktívnej účasti zástupcov všetkých odborných právnických povolaní vrátane prokuratúry a súdov a odborníkov z teórie i praxe. Bol tiež predmetom vnútrorezortného pripomienkového konania na všetkých súdoch a následne v celom rezorte prokuratúry, ktorých pripomienky boli zapracované a až potom bol návrh predložený do štandardného medzirezortného pripomienkového konania.

„Zdôrazňujeme, že návrh zákona ani v jednom prípade neobsahuje návrh na zníženie trestnej sadzby v osobitnej časti Trestného zákona, práve naopak, zavádza nové skutkové podstaty trestných činov, to znamená, že Trestný zákon sa reálne v tejto časti sprísňuje,“ vysvetlila Alexandra Donevová. Ako doplnila, pokiaľ ide o zmieňovanú definíciu obzvlášť závažného zločinu, posunutím trestnej sadzby okrem iného rezort umožní, aby o väčšom počte obžalôb rozhodoval samosudca a nie senát, čo prispeje k zrýchleniu a zefektívneniu trestného konania. Návrh zákona takisto upravuje niektoré zásady ukladania trestov, aby bolo možné v každom prípade ukladať čo najspravodlivejší a najprimeranejší trest a vyhnúť sa tak excesom v trestnom práve.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Daniel Lipšic