Parlament sa rozhádal pre euroval

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rokovanie poslancov o eurovale
Zľava: Premiérka SR Iveta Radičová a predseda strany SMER-SD Robert Fico počas 24. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 11. október 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Igor Matovič vyzval koalíciu, aby sa skúsila dohodnúť

Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič vyzval koaličné strany, aby sa ešte v utorok do konca rokovania dohodli na podpore eurovalu. V parlamentnej rozprave deklaroval, že štyria poslanci Obyčajných ľudí podporia euroval, ak bude obsahovať právo veta pre každú pôžičku v prvom eurovale a zelenú kartu pre euroval 2. Podľa neho by tak SaS získala plnú kontrolu nad prvým eurovalom.

„Potom nebudeme mať žiadny vplyv,“ konštatoval s tým, že možno ešte niekto kompromisný návrh predloží. Matovič vyzval štyri koaličné strany, aby s takým kompromisom prišli a Obyčajní ľudia zaň zahlasujú. Matovič verí, že koaličné strany urobia k sebe krok.

Nie ste ďaleko od seba. Mali by ste urobiť krok, ktorý vám umožní mať kontrolu nad každou pôžičkou,“ vyzval s tým, že sa opýtal, či by pre SaS bolo lepším riešením schválenie eurovalu so Smerom-SD ako takéto kompromisy.

Premiérka: „Musíme konať a to hneď“

Odmietnutie solidarity pri riešení následkov krízy môže mať pre Slovensko a jeho ekonomiku existenčné následky, povedala dnes v parlamente premiérka Iveta Radičová pri obhajobe schválenia zväčšenia objemu slovenských záruk v eurovale (EFSF).

Ako dodala, je v záujme Slovenska, aby bolo pri tom, keď sa budú tvoriť nové normy pre reguláciu a kontrolu finančných koncernov. „Hovoriť, že je to problém a nás sa to netýka, je jednoducho lož a nezodpovednosť,“ zdôraznila.

Význam slovenského hlasovania Radičová ilustrovala odkazom, ktorý jej poslal nový premiér Portugalska Pedro Passos Coelho. „Spôsobujete mi infarktový stav, nemám šancu bez záruk pokračovať a dokončiť reštrukturalizáciu Portugalska,“ citovala lídra krajiny, ktorá už pomoc z eurovalu čerpá.

„Neexistujú riešenia iba na úrovni jednotlivých krajín. Neexistujú,“ povedala poslancom. Pripomenula, že slovenské hospodárstvo je závislé od veľkých svetových a európskych ekonomík, kľúčovou je preto spoluzodpovednosť a solidarita.

Trvať na fungovaní eurozóny podľa existujúcich pravidiel a sedieť so založenými rukami môže mať podľa Radičovej fatálne následky. „Slovensko je plnohodnotnou súčasťou EÚ, je a chce byť stabilným a spoľahlivým partnerom v EÚ. Musí takým zostať aj naďalej, je to naša spoločná zodpovednosť. (…) Musíme konať a to hneď,“ zhodnotila.

Témou dňa je podľa Fica euroval

Smer-SD zaujíma, čo navrhnú strany koalície, aby bol euroval urýchlene prijatý. Smer-SD je na diskusiu pripravený,“ vyhlásil Fico v rozprave v Národnej rade SR k eurovalu. Zdôraznil, že vláda zabránila opozícii za euroval hlasovať, pretože spojila hlasovanie o eurovale s vyslovením dôvery vláde.

Zdôraznil, že Smer-SD je za euroval, ale proti pravicovej vláde. „Národnoštátnym záujmom Slovenska je schváliť euroval, ale mať aj silnú, zjednotenú vládu,“ uviedol.

Fico konštatoval, že nerád vstupuje do vnútrokoaličného dialógu. „Mrzí ma, že ste k sebe neúprimní,“ vyhlásil s tým, že pozerá s obavami do budúcna. V akom stave je koalícia, si môže podľa neho koalícia sama. Zdôraznil, že je to daň za to, akú vládu koalícia zostavila.

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Kľúčová schôdza NR SR rozhodne o osude vlády Ivety Radičovej. Ako prvý na nej vystúpil minister financií SR Ivan Mikloš.

Minister Mikloš vo svojom príhovore obhajoval schválenie eurovalu. Podľa neho Slovensko momentálne nemá inú alternatívu.

Slová o populizme z úst Ivana Mikloša vyvolali úsmev na tvári ministrov Jozefa Mihála a Daniela Krajcera. Následne vystúpil predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár a po ňom šéf strany SaS Richard Sulík.

Euroval musí podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda prejsť. „Val musí prejsť, lebo je to moje hlboké presvedčenie. Bugár, Figeľ, premiérka sme presvedčení, že je to kľúčová vec. Val musí prejsť tak, ako prešiel vo všetkých krajinách eurozóny,“ vyhlásil Dzurinda dnes v parlamente.

V parlamente ako posledná vystúpila so svojim prejavom premiérka Iveta Radičová. „Viem, aká je moja miera zodpovednosti. Plne ju na seba preberám,“ vysvetlila premiérka dôvody spojenia hlasovania o eurovale s dôverou vláde.

Euroval musí prejsť, myslí si Dzurinda

Musíme politicky zaplatiť, lebo ste nás zatlačili. Bez tejto politickej ceny nebudú hlasovať (strana Smer-SD – poznámka redakcie SITA). To je morálka. Morálne je zaplatiť. Je mi nesmierne ľúto, že zaplatíme takúto cenu,“ zdôraznil Dzurinda.

Dodatok k eurovalu je podľa šéfa SDKÚ-DS témou, ktorá nie je stranícka, ale je kľúčová pre eurozónu, EÚ, Rusko, USA, Čínu, G20, pre celý svet. „Epicentrom témy je eurozóna, ktorej SR je členom. Je to zásadná téma, ktorá presahuje rady koalície, ale aj obdobie jednej vlády. Celý svet sa spája v zápase s krízou. Spája sa v úsilí zabrániť najhoršiemu. Dramatickému nárastu nezamestnanosti, ale aj ohrozeniu vkladov občanov v bankách. Svet sa spája v konštruovaní nástrojov, ktoré najhoršiemu majú zabrániť,“ zdôraznil Dzurinda.

Posledné slovo v rozprave si zobrala premiérka Iveta Radičová. „Dlho som zvažovala, čo ešte mám povedať. Na úvod chcem poďakovať všetkým, ktorí vecne diskutovali v záujme občanov Slovenska ,“ povedala premiérka Iveta Radičová pred hlasovaním a zároveň poprosila poslancov, aby dôverovali vláde.

Mikloš: Euroval schvália

Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) predpokladá, že zmeny v eurovale slovenský parlament tento týždeň napokon schváli, a to vzhľadom na deklaráciu opozície, že tieto zmeny podporí. „Je predpoklad, že euroval schválený nakoniec tento týždeň tak či tak bude,“ vyhlásil v utorok v rozprave.
Richard sulik
Foto: SITA/Marián Peiger

Minister financií vo svojom vystúpení upozornil, že neistota okolo schvaľovania eurovalu na Slovensku spôsobuje aj otrasy na svetových burzách.

„Aj keď to asi bude interpretované odporcami eurovalu inak, všetci pozorovatelia sa zhodujú, že to dnes súvisí s neistotou, či bude euroval na Slovensku schválený,“ uviedol v súvislosti s pohybmi na burzách slovenský minister financií. Mikloš zároveň dodal, že súčasná situácia je vážna a meno Slovenska, ako aj jeho imidž, už boli poškodené.

Posilnenie eurovalu je nevyhnutným minimálnym nástrojom na odvrátenie krízy v Európe a vo svete,“ vyhlásil v rámci odôvodnenia návrhu Mikloš. Pripomenul pritom, že na zmenách v eurovale sa už zhodli parlamenty 16-tich členských štátov eurozóny.

Rokovanie poslancov o eurovale
Plénum NR SR na začiatku 24. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 11. október 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Foto: SITA/Marián Peiger

Rokovanie poslancov o eurovale
Plénum Národnej rady SR počas 24. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 11. október 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Foto: SITA/Marián Peiger

Rokovanie poslancov o eurovale
Sprava: Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Figeľ, minister financií Ivan Mikloš a predseda parlamentu Richard Sulík na začiatku 24. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 11. október 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Foto: SITA/Marián Peiger

Rokovanie poslancov o eurovale
Zľava: Predseda parlamentu Richard Sulík a premiérka Iveta Radičová počas 24. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 11. október 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Foto: SITA/Marián Peiger

Rokovanie poslancov o eurovale
Doľný rad zľava: Predseda parlamentu Richard Sulík, minister financií Ivan Mikloš. Horný rad zľava: Premiérka Iveta Radičová a minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda počas 24. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 11. október 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Foto: SITA/Marián Peiger

Rozšírenie eurovalu je v rozpore s programovým vyhlásením vlády, koaličnou zmluvou, ako aj zdravým rozumom a masívne poškodzuje Slovensko, vyhlásil predseda parlamentu a SaS Richard Sulík. Opätovne zdôraznil, že jeho strana zvýšenie záruk podporiť nemôže. „Viem, že teraz sme nekonformní a nemám z toho radosť,“ skonštatoval a vzápätí dodal, že radšej bude teraz za exota, ako by sa mal raz hanbiť pred svojimi deťmi.

Sulík: Rozšírenie eurovalu je proti zdravému rozumu

Richard sulik
Foto: SITA/Marián Peiger

Sulík kritizoval dnešné rozhodnutie premiérky Ivety Radičovej spojiť hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde.

Naša vláda je zrejme svetový unikát, keď sa rozhodla spojiť tieto hlasovania,“ poznamenal.

Vníma to ako vydieranie a Radičovej rozhodnutie urobiť to ho prekvapilo. Slovensko je podľa Sulíka „na ceste do ekonomického nevoľníctva“. Za alternatívu považuje euroval nepodporiť.

„Nie je to tak, že by sme zásadne odmietali všetko spojené s eurovalom, ale zásadne odmietame nedodržiavanie pravidiel,“ zdôraznil. Ako pripomenul, vlani sa podarilo schváliť dočasný euroval aj s hlasmi SaS, ktorá podľa neho súhlasila najmä preto, lebo išlo o opatrenia na tri roky, mali byť zachraňované krajiny, a nie banky a podporu mali dostať iba tie krajiny, ktoré to dokážu splatiť. Keby bol dodržaný pôvodný plán, reagovala by SaS podľa neho inak.

„Dočasný euroval je príbeh o stratenom čase, za 15 mesiacov sa nič nevyriešilo,“ poukázal. Ako zdôraznil, v súčasnosti vieme, že euroval nebude dočasný, že bude možné zachraňovať banky a druhou pôžičkou Grécku bude zvyšok zásad hodený cez palubu. „Konštatujem, že rozšírením eurovalu bude Slovensko s peniazmi slovenských daňovníkov zachraňovať zahraničné banky,“ vyhlásil.

„Keď je euroval taká skvelá vec a dokonca zarobíme na úrokoch, urobme dobrovoľnú zbierku. Som presvedčený, že nikto z tu prítomných ľudí by tam nevložil ani cent,“ vyhlásil. Podľa neho ide iba o míňanie peňazí daňových poplatníkov na Slovensku, pričom tu je najnižšia priemerná mzda – kým v Luxembursku je to vyše 4 000 eur, v SR je to 762 eur. Ako zdôraznil, Slovensko je najchudobnejšou krajinou v eurozóne, ale v pomere k verejným financiám má platiť najviac.

„Toto naše dnešné rozhodovanie je o solidarite, ktorú máte v názve,“ zareagoval na Sulíkove slová predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Podľa neho SaS nadradila stranícke záujmy nad záujmy Slovenska. Naopak, podľa Juraja Drobu z SaS je spojenie hlasovaní nezmyselné a nechápe dôvody, ktoré k tomu koaličných partnerov viedli. Solidarita nemá podľa neho s eurovalom a podporou nezodpovedných politikov a bánk nič spoločné.

Premiérka: Odmietnutie môže mať existenčné následky

Koalícia dezertovala, tvrdí Hrušovský

Strana SaS by si mala uvedomiť, že rovnako ako ostatné parlamentné subjekty nesie politickú zodpovednosť a nemala by sa tváriť, že ide iba o odbornú otázku. V rozprave k zvýšeniu záruk v eurovale v Národnej rade SR to zdôraznil podpredseda parlamentu a šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. „Túto zodpovednosť sme obdržali demokratickým mandátom, je našou posvätnou povinnosťou vykonávať politický úrad,“ poznamenal na margo nevôle SaS podporiť záchranný mechanizmus.
Iveta Radičová
Foto: SITA/Marián Peiger

Sulík útočil na Figeľa témou byt

Predseda parlamentu Richard Sulík nepovažuje apely predsedu KDH Jána Figeľa na solidárny postoj k Európe za úprimné.

„Tvojím rečiam o solidarite uverím vtedy, keď v prospech eurovalu založíš svoj byt,“ povedal dnes v parlamente na margo Figeľových výziev, aby SaS korigovala svoje rozhodnutie, podporila euroval a tým aj solidaritu s dlhmi ohrozenými krajinami eurozóny.

Líder kresťanských demokratov označil Sulíkovu poznámku za tupú a odmietol na ňu reagovať.

Ako podotkol, aj keď nie všetci politici sú ekonómovia, rozumejú argumentom odvolávajúcim sa na zákony trhu, poznajú všeobecne platnú poučku, že dlhy by sa nemali riešiť ďalšími dlhmi a chápu, prečo je navyšovanie eurovalu kontroverzná politická a odborná otázka.

Niekedy však politik podobne ako lekár musí pri liečbe svojho pacienta voliť prostriedky, ktoré by zdravému človeku nepredpísal a ktoré samé osebe nie sú zdravé.

Sú však v danom okamihu nevyhnutné, aby sa predišlo najhoršiemu, aby nám pacient nezomrel na šok,“ vyslovil presvedčenie.

„Pravicová koalícia, menovite niektorí jej členovia, sa rozhodli dnes dezertovať tvárou v tvár povinnosti,“ vyhlásil Hrušovský. Podľa neho sa rozhodli hodiť cez palubu doterajšie úsilie vlády a „zrejme svoju povinnosť voči miliónom ľudí od začiatku nepochopili.

Vecou praktickej politiky je podľa šéfa poslaneckého klubu KDH použiť dostupné politické nástroje na to, aby sa predchádzalo destabilizácii, masovej nezamestnanosti, ekonomicky motivovaným nepokojom a občianskemu konfliktu.

Euroval musí prejsť, myslí si Dzurinda

Témou dňa je podľa Fica euroval, nie pád vlády

Most-Híd: „Nektorí pápežskejší ako pápež“

Kolegom zo strany SaS nejde podľa lídra poslaneckého klubu strany Most-Híd Lászlóa Solymosa o euroval, ale o to, kto z koho. Nechápe, že dospelí vzdelaní ľudia nie sú schopní pristúpiť na žiadny kompromis. „Ten, kto z hocijakého zväzku chce len ťažiť, ale nič obetovať, je outsider,“ povedal na margo nevôle SaS zahlasovať za zvýšenie záruk v eurovale.
Iveta radicova
Foto: SITA/AP

Solymos je presvedčený, že niektorí koaliční kolegovia v posledných mesiacoch posunuli Slovensko z rozvinutej Európy späť. Naťahovačkami a politikárčením mu podľa neho politici ubrali na vážnosti.

Zase sú niektorí pápežskejší ako pápež,“ podotkol a dodal, že sa zrazu objavilo na jeho vkus príliš veľa najmúdrejších politikov.

„Na to, čo nevie nik, ani nositelia Nobelovej ceny za ekonómiu, my tu na Slovensku máme zaručený jediný správny recept,“ uviedol. Vlastné ego je podľa Solymosa pre niektorých politikov dôležitejšie ako osudy ľudí a eurozóny.

„Tí veľkí sa rozhodli prijať nás medzi seba. Verili, že sme dozreli,“ poukázal a podotkol, že v posledných mesiacoch sme ich sklamali. Liberálom z SaS odkázal, že sila verbálnych vyhlásení sa preukáže činmi a vyzval ich, aby sa postavili za premiérku Ivetu Radičovú. „Budúcnosť Slovenska si viem predstaviť iba v eurozóne,“ zdôraznil. Podľa neho však budeme musieť dokázať, že sme konštruktívna, nie deštruktívna časť tohto spoločenstva. Dodal, že Most-Híd stojí za vládou Ivety Radičovej a v hlasovaní podporí tak euroval, ako aj kabinet.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Béla BugárIgor MatovičIvan MiklošIveta RadičováJozef KollárMikuláš DzurindaPavol HrušovskýPedro Passos CoelhoRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita