Vláda má pokračovať v reforme justícíe, ukázal prieskum

Robert fico
Robert Fico Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Viac než dve tretiny ľudí si myslia, že vláda Roberta Fica by mala jednoznačne pokračovať v reformách justície alebo by v nich mala pokračovať s určitými zmenami.

Vyplýva to z aprílového prieskumu agentúry Focus na vzorke 1 028 respondentov, ktorý realizovala pre Inštitút pre verejné otázky (IVO). Ľudia odpovedali na otázku, čo by podľa nich mala v oblasti justície Ficova vláda urobiť.

Z odpovedí občanov vyplynulo, že desať percent si myslí, že reformy predchádzajúcej vlády by mala nová vláda zrušiť. Viac ako pätina respondentov (22 percent) sa nazdáva, že nová vláda by mala jednoznačne pokračovať v nastúpených reformách a necelá polovica (45 percent) sa prihovára za to, aby reformy pokračovali s určitými zmenami.

Jednoznačné pokračovanie reforiem chce väčšina expertov

Kladivko
Foto: SITA/AP

Takmer štvrtina respondentov nevedela zaujať stanovisko. Prieskum odhalil značné rozdiely medzi priaznivcami Smeru-SD a strán parlamentnej opozície – zatiaľ čo 43 percent priaznivcov opozície chce, aby nová vláda jednoznačne pokračovala v reformách bývalej vlády, medzi priaznivcami Smeru-SD tento názor podporuje necelá desatina.

IVO sa zaujímal aj o názory expertov a sudcov. O potrebe jednoznačného pokračovania reforiem predchádzajúcej vlády je presvedčená väčšina expertov – takmer 60 percent. Viac ako 40 percent oslovených expertov sa prikláňa k tomu, aby nová vláda pokračovala v reformách s určitými zmenami.

Nikto z expertov nepovažuje za potrebné reformy rušiť. Medzi oslovenými sudcami je menej zástancov jednoznačného pokračovania reforiem bývalej vlády, väčšina z nich – takmer dve tretiny – sa prikláňa k názoru, že v reformách treba pokračovať s určitými zmenami. O potrebe rušenia reforiem je presvedčených šesť percent oslovených sudcov.

Za reformy s určitými zmenami sú najmä sudcovia

Súdna rada

Prieskum podľa IVO ukázal, že občania aj oslovení experti a sudcovia sú presvedčení o nevyhnutnosti pokračovania rozbehnutého kurzu reforiem v oblasti justičného systému, či už jednoznačne alebo s určitými zmenami.

Najproreformnejšie nastavenie je príznačné pre expertov, ktorí podporujú jednoznačné pokračovanie reforiem predchádzajúcej vlády. Oslovení sudcovia sa v prevažnej väčšine prikláňajú k pokračovaniu reforiem s určitými zmenami.

Na aprílovom prieskume sa zúčastnili vedecko-pedagogickí pracovníci zaoberajúci sa problematikou právneho štátu na vysokoškolských pracoviskách a akademických inštitúciách, experti pracujúci v mimovládnych neziskových organizáciách, advokátskych kanceláriách a médiách a tiež nezávislí analytici (celkový počet expertov bol v tomto prieskume 23).

V paneli sudcov bolo v tomto prieskume 31 sudcov pracujúcich na súdoch rôzneho stupňa. Menný zoznam členov obidvoch panelov je prístupný na webstránke www.ivo.sk. Prieskum názorov verejnosti sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke 1 028 respondentov vo veku nad 18 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie IVO Inštitút pre verejné otázky